Głośniki 5.1 a mój laptop

Witam.

Posiadam laptopa z Realtek High Definition Audio i głośniki Creative 5.1. Kombinowałem na wiele sposobów, ale za nigdy nie grały mi więcej jak dwa głośniki+subwoofer. Podpinam kabelki na różne sposoby, ale reaguje tylko zielone wejście, niezależnie którego kabla bym nie podpiął. W moim PC, zawsze jak podpinałem kabelki z głośników wyskakiwała mi opcja do wyboru “co zostało podłączone do gniazda…” i wtedy mogłem sobie wszystko ładnie skonfigurować, 5.1 czy 4.0. W laptopie czegoś takiego nie mam.

Czy więc moja karta dźwiękowa jest za słaba na głośniki 5.1? (laptop rok 2008, PC 2004) Czy może to kwestia konfiguracji, nieumiejętnie szukam? Nigdzie w panelu sterowania nie doszukałem się możliwości zmiany na 5.1.

Opisałem problem najprościej jak umiałem, dziękuję za odpowiedzi. :slight_smile: Pozdrawiam.

Ustawienia karty Realtek i tam masz do zaznaczenie opcję WYPEŁNIANIE GŁOŚNIKÓW - spowoduje to wymuszenie dźwięku 5.1 w plikach gdzie jest tylko stereo (na przykład mp3). Temat wielokrotnie poruszany - sam odpowiadałem na takie pytanie już z 5 razy - warto poszukać w wyszukiwarce forum :wink:

Jeszcze kwestia czy tak karta w laptopie jest 5.1? Jeśli tak i wszystko połączyłeś dobrze to w Panelu sterowania/ Menedżer Realtek HD Audio masz po prawej stronie narysowane kolorowe wejścia swojej karty dźwiękowej, spróbuj kliknąć dwukrotnie i wybrać co jest podłączone do danego wejścia.

W laptopach bardzo rzadko można spotkać karty dźwiękowe obsługujące system dźwięku 5.1, więc nie liczyłbym na cuda. Najlepszym wyjściem (i w zasadzie jedynym) jest zakup zewnętrznej karty dźwiękowej.

Vęns ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.