Głośniki frankenstein

Cześć,

Dałem znajomemu „rozwalony” głośnik BT ( made in china ) a on zrobił takie coś :




Pisał że wszystko działa ale musiał dać 2x głośniki 15w i 4 omy bo nie miał jednego 25w 4 omy .

Jak myślicie dało by to się lepiej zrobić?

Co on chce zbudować, głośniki stereo, czy jeden głośnik BT mono? Wszystko trzeba dopasować do parametrów wzmacniacza… Impedancja musi być identyczna, a moc głośników może, a w zasadzie powinna, być lekko wyższa.

O ile dobrze pamiętam to Manta SPK215 i ile dobrze znalazłem w sieci to moc wyjściowa to 30W (RMS) .

Moim zdaniem powinien dać 2x15W 4omy

A z drugiej strony ciekawi mnie czy drugi głośnik miał 5W 4 omy? bo jak piszę o 30 a jeden ma 25

A kombinujcie sobie.
Manta to tania chińszczyzna. Sam miałem jakąś chyba kiedyś… Padło to po pół roku…

Raz bawiłem się z kabelkami genesis helium 600 niby za darmo ( to samo g… co manta). Wymieniałem wzmacniacze, czincze . Oba wzmacniacze padły po tygodniu pracy, z obu podczas włączania komputer lub monitor( jak podłączyłem po jack) dostawały kopa ( jakieś przebicie) i na tym skończyłem.

Po za tym.
Dałem mu dwa głośniki po helium 600 o mocy 2x 15 itd bo nie zbieram złomu .

Jeśli zamiast głośnika o impedancji 4 omów, damy dwa, to w zależności od połączenia otrzymamy 2 omy lub 8 omów. W pierwszym przypadku możemy przeciążyć końcówkę mocy, w drugim będzie o połowę mniej mocy.

Ano tak…
Końcówka mocy się kłania w pas.
:slight_smile:
Jeśli chodzi o mnie, to ja się nie bawię takie modowanie. Wyjmuję i korzystam. To nie była Manta, co tak padła szybko. To był Tracer Stream:

@wasabi1084 @blumberplumber
Ja na tym się nie znam. Jak by mi ostatnio nie pomógł @wasabi1084 to bym nic nie zrobił i taka jest prawda.

@wasabi1084 Dziękuje za odpowiedz.
Po za tym.
Moim zdaniem było żeby dał te 2x głośniki 15w i 4 omy ale nie wiem czy dobrze piszę :sweat_smile:

Niby pisze że działa każdy głośnik ( a są 3 ) itd.

To 3 naraz grają?? :open_mouth:

Tak. 3 naraz grają . Z tego co wiem to 2x 15 i jeden 25

Edit.:
Znalazłem naklejkę głośnika BT w google.

A czy czasami dwa głośniki nie są połączone równolegle no i czy w takim przypadku impedancja zmniejszyła się o połowę?

Przy podłączeniu równoleglym, impedancja spada o mniej więcej połowę. Ale może być to niebezpieczne dla końcówki mocy. Jest ona wtedy bardziej obciążona. Wszystko zależy od parametrów układu.
Może też być taka sytuacja, że są jakieś zwrotnice zamontowane. Zwykle służą one do podzielenia pasma audio, osobne dla tonów wysokich, osobne dla niskich itd. wtedy konstrukcja zwrotnic ma wpływ na impedancje. Najprostsza zwrotnica to kondensator przed głośnikiem wysokotonowym. Blokuję on niskie częstotliwości dla tego głośnika, a w parze z cewką głośnika niskotonowego, blokuje część wysokich tonów do niskotonowego. Przy takim połączeniu mimo tego, że głośniki są dwa spięte równolegle, to impedancja pozostaje mniej więcej, taka sama jak pojedynczego głośnika. Po prostu pasmo ulega podzieleniu i przepuszczeniu przez osobne przetworniki.

Aha.

W tym przypadku nic nie wiem tzn jakie ma dokładne parametry itd. Nawet jak poprosiłem o zdjęcie płyty głównej z „napisami” to po wpisaniu z mobo wyskakuje mi akumulatory, baterie a nic co konkretnego .


Jeśli moc wyjściowa to 30W RMS to nie lepiej dać dwa głośniki po 15W 4omy zamiast 2x15 + 25W ( niby to działa )?

Czekam też na odpowiedz od producenta, który może powie jakie były . A jak nie odp to poszukam w sieci .


Edit.

Po wpisaniu BM01(7.4V) coś więcej znalazłem :sweat_smile:
Podobny do BT Manta SPK215 :

  • MozardX BM01 o mocy 40W :thinking:
  • M2 TEC BM01 40W

JL 5.0 BT AC6921A

To już wiem jedno co to takiego jest ale do dziś nie wiem ile to ma „W” itd. Producent milczy bo niby ściśle tajne :laughing: .
Spytałem tylko o jedno : Jakiej mocy są oba głośniki? Jeden 25W a drugi?


To już lepiej dać dwa razy po 15 czy po 20W i po problemie ?

Więc zostało 2x15W .

Dziś na maila wysłał mi link do tego jak wyglądają ( nie to nie jest maks głośności ).

Muzyka z YT :

Cisza? Poszły?

Ale co?

Z tego co widzę - działa, święcą oba, brak trzeciego głośnika itd a co dalej to nie wiem .

No plik video pierwszy nie grał u mnie.

Z tego co słyszę to muzyka leci bo przeciwnym razie jak bym miał zapodać skąd to jest itd.

Sprawdź może jest wyciszone u ciebie, suwak po prawej stronie .


Edit.

Na smartfonie z google chrome to nawet nie dało się włączyć ale na Firefox bez problemu. Może to przez przeglądarkę :thinking:

Na kompie gra. Na smartfonie cisza, nieważne.