Głośniki komputerowe pod smartfona

Cześć, siedzę i myślę jak tu ogarnąć temat związany z głośnikami komputerowymi i smartfonem, zapewne kwestia jednego kabelka ale chciałbym usłyszeć co mają dopowiedzenia użytkownicy. :wink:
Okej, jedziemy. Posiadam od baaardzo dawna (z 8lat jak nie więcej) głośniki logitech z5500 (obsługujące THX, Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, DTS i DTS 96/24 ), do tego zewnętrzną kartę dźwiękową creative sound blaster x-fi 5.1 pro ( Wierne odtwarzanie dźwięku do 24-bit / 96kHz) i w tej formie ten sprzęt łączył się z PC poprzez wyjście MINI USB B z karty do PC pod portu USB 2.0, przez ten kabel szedł sygnał i zasilanie z PC do karty a następnie na głośniki.
Jak już wszystko wiadomo to mogę przejść do meritum tej sprawy, jako że z PC już praktycznie nie korzystam, a muzyki lubię słuchać to chciałbym wykorzystać do tego smartfona, posiada on gniazdo AUX i USB C (więc jeśli chodzi o USB C to nie problemem byłoby zasilanie), więc, by odsłuchiwać sobie na tym zestawie muzyki ze smartfona wystarczy że kupię kabel USB C z przejściem na MINI USB B dobrej jakości i to załatwi sprawę? Pozdroo :wink:

Wątpię czy zasilanie ze smartfona wystarczy do napędzenia głośników. Za niski amperaż. :zap:

1 polubienie

Mówiąc głośniki masz na myśli kartę dźwiękową tak? Hmm, zastanawiam się czy dało by się to jakoś obejść, bo w sumie nie wiem jaki ma pobór ta karta a nie znalazłem informacji na ten temat. :slight_smile:

Nie lepiej zainwestować w bezprzewodowy głośnik BL ?

Jak Rafał lubi posłuchać muzyki to nie proponuj mu downgrade jakości.

1 polubienie

Powinno zadziałać, bo Android wspiera zewnętrzne karty audio na USB od wersji 5.0 - ale pamiętaj, że prawdopodobnie zostanie użyty jakiś uniwersalny linuxowy sterownik więc niekoniecznie zostanie wykorzystany pełny potencjał karty. Mimo to wciąż zostanie wykorzystany DAC z karty czyli to co naprawdę buduje jakość sygnału. USB-C da wystarczającą ilość prądu dla karty dźwiękowej, głośniki i tak mają swój własny wzmacniacz.
Reasumując - przejściówka nie jest droga, więc spróbuj czy zadziała a jak nie to będziesz mógł szukać alternatywnych rozwiązań.

1 polubienie

Czyli chodzi o to jak podłączyć smartfona do karty dźwiękowej Creative Sound Blaster x-fi 5.1 pro? Hmm, czytam, że ta karta ma wejście 3,5 mm typu jack - więc jaki to problem? Do tego zasilanie z zasilacza USB .

Tak, możesz się pobawić kablem.
Możesz kupić odbiornik BT - ten najtańszy którego używam spokojnie daje radę https://www.aliexpress.com/item/32361145297.html
Możesz też szukać droższych. Przyzwoite ma Ugreen, Philips i Logitech

1 polubienie

Taki, że omija się DAC w karcie a korzysta z tego w telefonie.

Miałem i jakość była fatalna, to się nawet do słuchania w samochodzie nie nadawało bo ucinało totalnie dół pasma. I tak jak wyżej pisałem - DAC w takim donglu z definicji ma kosmiczne SNR skoro całe urządzenie z przesyłką do Europy kosztuje poniżej 2 USD.

Skoro jest niezła karta dźwiękowa to warto spróbować nią generować sygnał audio. Dopiero jak to się nie uda to wtedy szukać następnych rozwiązań.

1 polubienie

Może mnie słoń na ucho nadepnął, ale dla mnie to działa bardzo ok, zwłaszcza, że mam też droższe odbiorniki BT i na tego nie powiem złego słowa. Ale oczywiście nikogo nie namawiam :slight_smile:

Problem w tym, że dane do DAC-a w karcie obrabiane są przez sterowniki dla Windowsa. Musiałbyś napisać nowe dla Androida aby to działało.

DAC w swojej podstawowej postaci nie wymaga sterowników. Sterowniki są potrzebne żeby przekazać sygnał przez USB i ewentualnie dokonać korekty programowej. Jego ważniejsze cechy, czyli stabilność kondensatorów, jakość wzmocnienia tranzystorów, ekranowanie itd są niezależne od oprogramowania.

1 polubienie

A może po prostu jakieś dobre Edki na bluetooth. Myślę, że nie będzie downgradeu

Tylko po co mu kolejne głośniki? :thinking:

1 polubienie

PS; Jako autor tematu dodam że wszystko działa jak należy, kupiłem też w miedzyczasie kabel spdif i też hula :slight_smile: