Głośniki mi "buczą" w stanie spoczynku

Głośniki mojego systemu 2.1 podłączonego do TV zaczęły mi cicho “buczeć” (“brzęczeć”?). Zepsuł mi się oryginalny kabel jack-2xCinch i poszedłem po nowy do Carrefoura. Od tego momentu, gdy głośniki są w stanie czuwania to cicho “buczą.”, jakby powstawało jakieś sprzężenie. Dźwięk znika, w momencie, gdy uruchamiam TV. Co może być tego przyczyną? Czy to może być wina zamiennika kabla?

Mój amplituner też tak buczy, jak mam wyłączony komputer. Po prostu - nie ma sygnału, dlatego buczy. Wyłącz głośniki i tyle.

1lajk

Może, chociaż nie musi.

Najprostszy powód może być taki że jeżeli masz złe ekranowanie to w kablu indukuje się SEM pod wpływem pola, którego źródłem są prądy domowej sieci energetycznej. Taki efekt antenowy. Buczenie wtedy ma charakterystyczną częstotliwość 60 Hz. Dobrze ekranowane kable tego efektu nie dają.

Ponadto czasem podłączenie takiego kabla do czegoś z obu stron powoduje że buczenie znika (efekt zwarcia anteny). Należy postarać się także aby ów kabel nie leżał za blisko przewodów 230V bo wówczas taki układ tworzy transformator powietrzny (i niewielki kondensator a on także przewodzi prądy zmienne).

1lajk

Poprzedni, oryginalny, leżał tak samo i było ok. A może jakieś konkretne parametry mus mieć taki kabel? Jak rozpoznać dobrze ekranowany kabel?

U mnie zaczęły buczeć/bzyczyć po włożeniu dysku SSD na M.2

Na to pytanie Ci nie odpowiem, ale jeżeli masz jeszcze gdzieś kawałek tamtego oryginalnego to go po prostu rozkrój i obejrzyj.

Szczerze mówiąc, nie jestem fachowcem od tych spraw, Wojowałem z mikrofonami i sprzętem audio kilkadziesiąt lat temu… Ale to były inne czasy i technologie. Buczenie zawsze się pojawiało gdy ekran nie miał styku galwanicznego z masą.

Nie mam. Wylądował rzutem prostym na śmietniku. A czemu przestaje buczeć w momencie, gdy włączam TV?

Hej,

Pewnie dlatego, że pojawia się sygnał audio, który zagłusza buczenie.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Też bym tak powiedział. Kiedy włączę kompa, to amplituner już nie buczy. Mam go podpiętego (komputer) do amplitunera poprzez złącze liniowe (2xRCA - mini-jack)

Czytałem o czymś takim, jak oporność kabla. Może to to?

Ja myślę że po prostu idzie słabe napięcie po kablu. Telewizor i głośniki uziemione?

1lajk

Chyba tak. Wcześniej nie było tego problemu - dopóki nie byłem zmuszony wymienić kabla.

Prosta sprawa. Jeśli masz możliwość, odłącz TV od gniazdka. Szumi dalej?

Zaraz sprawdzę.