Głośniki surround do wieży Technics

Witam, posiadam starą wieżę Technicsa, i we wzmacniaczu (SU-X120) mam możliwość wpięcia głośników surround 16 omów przy użyciu 2 chinchy.
Gdzie najtaniej kupić takie głośniki? Widziałem już parę takich zestawów z innych wież ale były na 8 omów i zwykły kabel głośnikowy a nie chinch. Widziałem też zestaw Aiwy na 16 omów ale też był na zwykły kabel głośnikowy. Da się je jakoś przerobić?

I inna sprawa gdzie ustawić takie głośniki? Z tyłu raczej nie mam opcji bo kable przechodziłyby przez podłogę, może lepiej po bokach zwykłych głośników? Jak myślicie?

Coś mi nie pasuje te 16Ω… pewny jesteś, że to nie po 8/4Ω na kanał? Z tego, co pamiętam moje SB-CS65 były 8Ω

1 polubienie

jest napisane “surround speakers 16Ω”

Ja tam widzę impedancję 8Ω do 16Ω, czyli na moje oko możesz podpinać standardowe ósemki.

Co do przewodów cinch, to wewnętrzny/bolec jest sygnałowy, a do zewnętrznego podpinasz oplot/ekranowanie kabla. Tak mi się wydaje, ale musisz to gdzieś sprawdzić. Może na elektrodzie prędzej uzyskasz fachową poradę.

Co do ustawienia głośników, to jeśli nie masz możliwości ustawienia ich z tyłu, to po co chcesz je podpinać, że tak się zapytam…

1 polubienie

Nawet ustawione z przodu w jednej linii z kolumnami będą robić robotę jako Virtual Surround.

Jeżeli chodzi o konwersję kabli do RCA (cinch) to są do tego całkiem sprytne przejściówki:

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce “speaker cable to RCA”

1 polubienie

… a nawet Virtual ^2 …

1 polubienie

Cinch czyli RCA to wtyczka a nie kabel, jakim problemem jest założenie wtyczki na kabel?

Tak, “plus” czerwony czy jakkolwiek inaczej oznaczony do środka.
Jeżeli są nieoznaczone przykładamy kable do baterii, zwykły paluszek 1,5V wystarczy, jeżeli głośnik wychyla się na zewnątrz to mamy prawidłową polaryzację, jeżeli się chowa odwrotną.

Faktycznie jeżeli jest impedancja 8-16 to spokojnie możemy podłączyć 8, to dolna granica.

Jeżeli mają to być głośniki surround to ustawiasz je z tyłu lub na bokach.

Tak jak na obrazku, każde inne ustawienie nie ma kompletnie sensu i będzie tylko negatywnie wpływać na odbierane efekty.

1 polubienie

Dzięki wszystkim naprawdę bardzo pomogliście :slight_smile: Będę szukał takich głośników może na giełdzie będą :slight_smile:

Kupiłem głośniki, razem z kablami które gościu nawet polutował na miejscu, glośniki działają ale w niektórych kawałkach nie działają prawidłowo, tzn. wokal jest wycofany a słychać praktycznie samą melodię, czy to kwestia złego ustawienia czy złych głośników?

Zdajesz sobie sprawę, że praktycznie każdy album jest nagrywany w stereo (bywały wyjątki jak bodajże "the dark side of the moon - pink floyd) i to co uzyskujesz tymi głośnikami to "pseudo surround " realizowane różnie, w zależności od wzmacniacza, który obcina pewne pasma i puszcza ci je tam w pierdziawkach (moim zdaniem debilny pomysł)? Dźwięk przestrzenny możesz usłyszeć w filmach ze ścieżką 5+1/ 7+1, ale nie w utworach audio.
Niestety twój wzmacniacz nie obsługuje prawdziwego wielokanałowego dźwięku.

Szkoda, wiem że nowsze Technicsy miały Dolby Pro Logic i ustawienie na 5 głośników ale nic tam, jak jest to nie będę wyrzucać :slight_smile:

Tak Dark side… wyszedł w 5.1 czy nawet więcej ale to na płytach SACD.
Kumpel ma taką płytę i odtwarzacz do tego.
Pierwsze zestawy surround były tylko fantomami stereo jak Radmory serii 51XX z tzw Quasi quadro.
Efekt ciekawy ale kompletnie daleki od prawdziwego dźwięku wielokanałowego.

1 polubienie