Głośno działające wentylatory w komputerze

(TheSlimShady) #1

Witam od kilku dni wiatraki w konputerze mi zaczęły głośno chodzic a przecież były dokladnie oczyszczone z kurzu , jeden ktory wieje na plyte główną czasem słychać jak by w silniku o coś haczyl i musze odkręcić klape i docisnąć srodek wiatraku zeby tak się nie robilo bo yo jest za głośne ale i tak słychać jak komputer glosnoe pracuje . Czy da sie jakose uciszyć te wiatraki zeby ciszej chodziły ?

(Astor44) #2

Tak! Trzeba wymontować, odkleić nalepkę (lub uchylić) tak, aby dostać się do zaślepki osi. Zaślepkę zdjąć i wprowadzić do ułożyskowania osi jedną (max.dwie) krople oleju silnikowego, samochodowego.
PS. Niestety, niektóre wentylatory nie są w ten sposób rozbieralne.

(Dewix) #3

A najlepiej rozebrać i wyczyścić. 2min roboty a spokój na dłuższy czas.

(TheSlimShady) #4

A czym jeszcze ten silnik wiatraka można wyczyścić ?

(ak6) #5

Witaj.
Tak na dzień dobry… po pierwsze primo: wiatraki to stoją na polu… w komputerze masz wentylatory.
Po drugie primo: czy twoja przeglądarka nie poprawia Ci błędów, kolego?
Zobacz jak wygląda tekst z Twojego pierwszego posta:

Aż oczy bolą… o interpunkcji i pozostałych, niepodkreślonych błędach już nie wspomnę.
Proszę Cię serdecznie, zadbaj kolego co nieco o język wypowiedzi, będzie się nam wszystkim lepiej pomagało.

Teraz do rzeczy. Jedyne słuszne rozwiązanie podał Ci @Astor44, jednak sugerowałbym nieco rzadszy olej, np olej wazelinowy. Choć w ostateczności silnikowy też da radę.
Jednak z doświadczenia wiem, że taka “naprawa” najczęściej jest krótkotrwała (kilka miesięcy) i problem powraca. Przerabiałem to wielokrotnie. Bierze się to z zastosowania kiepskiej jakości łożysk ślizgowych w większości tanich wentylatorów komputerowych. Szybko się wycierają i ich smarowanie najczęściej daje krótkotrwały efekt.

Jeśli chcesz pozbyć się problemu na stałe, to kup nowe wentylatory. Koszt nie jest wielki.

Pozdrawiam

(TheSlimShady) #6

chcę jeszcze wyczyścić środek wentylatora bo widze ze tam też jest trochę kurzu ale nie wiem jak te małe metalowe wyciągnąć , śrubokrętem próbuje ale nie chcę pójść

(ak6) #7

Tam za głęboko już nie grzeb, jeśli nie masz wprawy w majsterkowaniu. Powinna być tam zawleczka trzymając mocowanie łożyska. Jeśli nie ma, to łożysko jest wciskane.
Podważając śrubokrętem możesz tylko uszkodzić plastik wentylatora, lub zgiąć ośkę.

Najlepiej przedmuchaj to miejsce sprężonym powietrzem i kapnij kropelkę oliwki technicznej. Na jakiś czas wystarczy.

(hiropter) #8

Jak masz odkurzacz z regulowaną mocą, to moc na min i delikatnie przyłóż rurę bokiem, ale tak by pozostała przestrzeń i by rura się nie przyssała. Powinno wyciągnąć syf. Jak nie, to nie kombinuj z olejem, bo Ci się tylko “rozpapra” z tym kurzem i będzie gorzej.

Jak pójdzie i pozbędziesz się syfu ze środka, to daj kroplę oleju, ale musi być rzadki - silnikowy jest za gęsty. Na pierwszy raz możesz spróbować WD-40. Krótka seria i czekasz parę minut, aż nadmiar odparuje. Przed zamontowaniem dokładnie wytrzeć ręcznikiem papierowym.

Nie kombinuj tylko z jakimiś smarami, bo wentylator nie ruszy z postoju.