Głośny ciągle pracujący wentylator w laptopie

Denerwująca sytuacja w moim ultrabooku HP… wentylator, który przy minimalnym obciążeniu hałasuje.

Ultrabook rozkręcony i wyczyszczony (choć nie było nawet prawie z czego czyścić). Po chwili od włączenia urządzenia wentylator hałasuje co jest bardzo denerwujące.

 

Zrobiłem testy w HWiNFO64.

  • Po włączeniu ultrabooka wentylator jest nie słyszalny. Jednak Program pokazuje jego pracę na poziomie 960 RMP.

  • W momencie nagrzania procesora do ok. 41 stopni załącza się wentylator na ok. 3600 RPM co jest już lekko uciążliwe dla ucha.

  • podczas włączenia jakiejś gry itp. co obciąża procesor i grafikę temperatura wzrasta dok ok. 60-65 stopni oraz prędkość wentylatora do 4200-4600 RMP co już jest prawie porównywalne do suszarki :slight_smile:

  • Kiedy ultrabook stoi nie używany i nic się na nim nie robi temperatury procesora i grafiki spadają do 35-37 stopni. Jednak wentylator nie wyłącza się. Obniża tylko pracę do tych ~3600RMP.

 

Jest jakaś rada na tego dziada? Wentylator mógł paść po niecałym roku i dlatego tak głośno pracuje?

Może łopatki wentylatora się trochę powykrzywiały i ocierają, co przy większych obrotach jest bardziej słyszalne? Miałem swego czasu laptopa MSI - tam wentylatory były nagminnie wymieniane w serwisie (raz nawet wrócił z hałasującym nowym wentylatorem :P), bo się szybko zużywały, a następnie hałasowały. 

Wg mnie kwalifikuje się to na gwarancję i wymianę wentylatora.