Głośny hałas komzeniputera-prawdopodobnie słabe chłode grafy

(apanasiuk) #1

Mam problem, który dotyczy głośnej pracy komputera. Nie włączałem żadnej wymagającej gry, a po 15 minutach zaczyna głośno pracować komputer. Podejrzewam że to chłodzenie od karty graficznej. Każdy podzespół ma chłodzenie fabryczne. oto screen z programu http://zapodaj.net/fb3e1fa34643.jpg.html Sprzęt: AMD Phenom II X2 3,1 GHz, RAM 4GB DDR3, Samsung F3 500 GB, ATI Radeon HD 4890 firmy Asus. Będę wdzięczny za każda pomoc

(djkamil09061991) #2

Hałas jak hałas :smiley: popatrz na napięcie przy lini 12V jest za wysokie. Jaki masz zasilacz?

(apanasiuk) #3

chieftec 550 W

(Grosjean) #4

To otwórz komputer i zobacz co Ci hałasuje. Może pomoże zwykłe odkurzenie elementów.

Jam mam Phenoma X4 965 i jego boxowe chłodzenie dopiero hałasuje. Zamówiłem już w komputroniku nowe, bo jak jest cieplej, to w boxowym włącza się turboodrzutowy napęd.

(pstrowsky) #5

Wiatrak od procesora kręci się z prędkością światła, sprawdź czy nie jest zakurzony radiator. Odkręć kompa i poświęć trochę czasu na gruntowne sprzątanie. Jeśli na karcie są jakieś plastiki to trzeba je zdemontować i zaglądnąć pod spód, to samo z wiatraczkiem od procesora. Idą Ciepłe dni i warto się zastanowić czy nie poprawić jakoś wentylacji w obudowie przez dokupienie jakiegoś cichego wiatraczka.

(apanasiuk) #6

Jeśli chodzi o czyszczenie to ja sprzątam regularnie, ostatnio tydzień temu zdejmowałem wiatraczek i odkurzyłem.

Posłuchałem i wydaje mi się że to wiatrak procesora wydaje duży hałas. Trzeba będzie wymienić chłodzenie. Jakie kupiłeś chłodzenie grosjean do procesora?

(Guildos) #7

Ewidentnie widać, że temp na grafie są za duże, wymień chłodzenie lub popraw cyrkulacje powietzra w obudowie. Powinno pomóc.

(pstrowsky) #8

Zobacz sobie, u mnie są takie temperatury, oczywiście w spoczynku. Natomiast u Ciebie wszystkie temperatury są podwyższone, coś grzeje powietrze w obudowie i nie jest ono usuwane na zewnątrz. Ja mam niskoobrotowy wiatraczek od AC i dobrze się sprawuje:) Powiedz jeszcze czy pasta na procesorze była wymieniana? A co do chłodzenia na proc to jadę na boxowym. Różnych ciekawych radiatorów na proc jest cała masa w sklepach myślę że do około 100zł już można kupić coś co znacząco obniży temperaturę nawet po OC.

(apanasiuk) #9

mój komp ma 2 lata i w nim nic nie wymieniałem

-- Dodane sobota, 5 maja 2012, 16:48 --

a jeśli chodzi o chłodzenie do tej karty graficznej? w jakich cenach?

(Grosjean) #10

Kupiłem Scythe Grand Kama Cross http://pclab.pl/art44739-30.html (a właściwie to jeszcze czekam na nie). Do tego jeszcze na przód i tył obudowy będą dwa wentylatory Enermax UCTB12. Priorytetem była cisza, więc sądzę że powinno być dobrze.

(apanasiuk) #11

dziękuję

-- Dodane piątek, 11 maja 2012, 11:01 --

Poprzez wymianę chłodzenia procesora obniżyłem temp podzespołu, nie ma takiego hałasu. wcześniej miałem obroty wiatraka od procka ok 5000(wersja box), a teraz na nowym automatycznie wahają się do 2100. Wielkość wiatraka robi swoje.Dziękuje za pomoc.

(Guildos) #12

Interesujące, bo mój x4 chodzi na 2,5 na boxie, w stresie.