Gniazdo RJ45 co gdzie podłaczyć?

Witam,

Jak podłączyć kable w standardowym gniezdku natykowym RJ45. W gniazdku mam kolory: zielony, żółty, brązowy, biały, niebieski, pomarańczowy, czarny, czerwony. Po rozcięciu kabla LAN mam przewód niebieski, biało-niebieski, zielony, biało\zielony, pomarańczowy, biało-pomarańczowy oraz brązowy, biało-brązowy. (gdybyście widzeli moją minę jak otworzyłem gniazdo i nie wiedziałem co robić ;]

Tak troszeczkę jako (prawie) laik:

Jeśli sam układasz sieć to ustal dla siebie standard, zapisz go na kartce i się go trzymaj. Kolejność może być tak na prawdę dowolna byle wszędzie taka sama. Patrzę na wtyczki co mam w domu ale wszystkie inne, jak chcesz zajrzyj tu: http://www.night-modders.com/index.php? … &pageid=12

a w gniazdku musisz sprawdzić kolejność bo może (choć nie powinna) być inna kolejność tego co widzisz od tego co w gniazdku np: czarny, biały zielony etc a są one kolejno: 3, 2, 4 … może ktoś ma inny pomysł.

Pozdrowienia

:slight_smile:

nie, piny 1 i 2 oraz 3 i 6 muszą być z razem skręconych żył - konkretnych par. testowałem - przy 20m kabla o 100Mbps można zapomnieć, ale jak podpiąłem kartę 10Mbps, to się zestawiło.

podłącz żyły z kabla tak, żebyś na gniazdku miał taką samą kolejność jak na zdjęciu wtyczki w standardzie rj-45.

jeśli masz takie gniazdko jak kojarzę, to oryginalnie kabelki są przykręcone do śrubek tak, że im bliżej gniazda jest śrubka, tym bardziej zewnętrzny to pin, czyli:

_________

5 4

6 3

7 2

8 1

  [|||]

jeśli w międzyczasie odkręciłeś wszystkie śrubki i kabelki Ci się pomieszały, to przy śrubkach powinieneś mieć odlane w plastiku pierwsze litery ich kolorów po angielsku.

btw, gniazdka po 3,50zł z telkom-telosu nie spełniają standardów, choć działają bez zarzutów i mają św. homologacji. ale wg mnie lepiej wydać 6,20zł na gniazdko kat. 5e i żyłami wciskanymi w podpisane miejsca :wink:

//edit: odwrotnie popatrzyłem na wtyczkę, teraz jest w porządku :wink:

dzięki mrooveq trafiłeś w to o co mi chodziło. Poskręcana i działa cacy :wink: