GNU/GPL z adnotacją na biblioteki do Windows?


(Krzysztofchmielewski) #1

Witam!

W licencji programu DBDesinger4 który jest na GNU/GPL znalazłem adnotację dodaną na końcu:

O co chodzi?? Czy takie adnotacje są "na miejscu"??

Czy oby na pewno można swobodnie korzystać z tego programu w celach komercyjnych??

Czy aby to stwierdzić trzeba już wnikać w licencje tych poszczególnych bibliotek??


(niezDarek) #2

no oczywiście że jak najbardziej na miejscu.

w zacytowanej adnotacji nie ma nic wspomnianego że nie wolno używać w celach komercyjnych, lecz wzmianki o tym należy szukać w całości treści, lecz jest to program jak widzę na licencji GNU wiec użytek komercyjny jest dopuszczalny.

po prostu program korzysta z jakiś tam wymienionych bibliotek i jak dobrze zrozumiałem to jeśli będziesz je modyfikował zgodnie z warunkami licencji GNU możesz ale nie musisz udostępniać dalej zmodyfikowanych przez siebie plików.


(roobal) #3

Zależy na jakiej licencji są wymienione biblioteki, bo adnotacja tyczy się wyłącznie ich. Biblioteki mogą być najprawdopodobniej rozpowszechniane na licencji BSD, bo ona właśnie zezwala na modyfikowanie kodu bez konieczności jego udostępniania, w skrócie - można przywłaszczyć sobie kod, zmodyfikować zamknąć i sprzedawać, między innymi tak powstał system MacOS, który bazował na systemie dystrybuowanym na licencji BSD.

Jeśli biblioteki są jednak na GNU/GPL i masz ich kod to modyfikacji nie musisz udostępniać, jeśli modyfikowałeś na własny użytek i tego kodu nie rozpowszechniasz, bo zresztą kto się dowie, że cokolwiek zmodyfikowałeś, jeśli używasz tego tylko Ty. Jeśli natomiast zamierzasz redystrybuować zmodyfikowany kod to musisz zgodnie z licencją GPL udostępnić również modyfikacje.

Pozdrawiam!