GNU GPLv2 - pytania i wątpliwości na temat dzieła pochodnego

Zacznijmy od tego, że jestem koślawy jeśli chodzi o szukanie w Wujku Guglu. Szukałem informacji, znalazłem niewiele :frowning: Niestety z moją logiką przy czytaniu też jest słabo, a chciałbym nie mieć problemów prawnych związanych z nielegalnymi praktykami poczynionymi na szkodę posiadaczy praw autorskich.

Chciałbym pod swoje skrzydła wziąć pewien program będący na licencji GPLv2. Dokonałbym fork’a na GitHuba i rozpocząłbym gruntowne wewnętrzne modyfikacje celem optymalizacji i licznych usprawnień udogodniających użytkowanie tego programu.

  • Czy mogę zmienić nazwę na inną? (oczywiście z zachowaniem noty o oryginalnym autorze, oryginalnej nazwie programu oraz linków do kluczowych stron)
  • Według licencji powinienem zaznaczyć, które dokładnie fragmenty zostały zmienione przeze mnie. (Jeżeli źle to zrozumiałem, poprawcie mnie!) Git zalicza się pod ten punkt czy powinienem czarno na białym zapisać informacje o tych zmianach w nagłówkach plików?
  • Zamierzam użyć własnościowej biblioteki. Mam kontakt z obecnym jej autorem. Wyczytałem, że mogę użyć jego biblioteki, jeżeli wyda mi kod źródłowy z
    –licencją GPLv2
    –dodatkową notą pozalicencyjną, której treść (według zaleceń FSF z FAQ o GPLv2) zamieszczam niżej

Linking ABC statically or dynamically with other modules is making
a combined work based on ABC. Thus, the terms and conditions of
the GNU General Public License cover the whole combination.

In addition, as a special exception, the copyright holders of ABC give
you permission to combine ABC program with free software programs or
libraries that are released under the GNU LGPL and with independent
modules that communicate with ABC solely through the ABCDEF interface.
You may copy and distribute such a system following the terms of the
GNU GPL for ABC and the licenses of the other code concerned, provided
that you include the source code of that other code when and as the
GNU GPL requires distribution of source code.

Note that people who make modified versions of ABC are not obligated
to grant this special exception for their modified versions; it is
their choice whether to do so. The GNU General Public License gives
permission to release a modified version without this exception; this
exception also makes it possible to release a modified version which
carries forward this exception.

  • Czy mogę zmienić licencję na GPLv3?
  • (GPLv3) Wyczytałem, że dynamicznie linkowane biblioteki nie mają wymogu bycia na licencji GPLv3, muszą być tylko na licencji kompatybilnej z GPLv3. Czy dobrze zrozumiałem ten zapis?
  • (z powrotem GPLv2) Jeżeli już tworzę dzieło pochodne (którym będzie moja wersja tego programu), to powinienem jeszcze coś wiedzieć (oprócz tych rzeczy, o które pytam wyżej)?

Z góry dziękuję za każdą udzieloną przez Was pomoc.