GNU/Linux na karcie SD

Witam,mam pytanie takiego pokroju chcę zakupić za tydzień lub dwa komputer,bez dysku twardego zamiast niego dokupię adapter i podepnę go do kompa, który będzie widział go jako normalny dysk.Więc mam pytanie czy opłaca się takie coś zrobić? Myślę o zakupie http://www.kurtmedia.pl/product-pol-245 … w-HD-.html takiej właśnie karty.Mógłby mi ktoś nakreślić czy na tej karcie będzie to chodziło w miarę normalnie? Na kompie będę oglądał filmy,czasem cośpisał i neta przeglądał rzecz jasna.Planuję dokupić też jeszcze jedną taką kartę 64GB, ale tym razem do sieci eDonkey, gdyż na starym kompie udostępniłem w tej sieci xubuntu,ubuntu,mythbuntu,minta,debiana.Więc chciałbym się zapytać gdy skopiuje te linuxy na kartę SD 64GB to czy przy pobieraniu ode mnie będzie mi kompa muliło gdy powiedzmy nie będę nic na nim robił tylko udostępniał linuxy? Czytałem też iż każda karta SD ma jakąś żywotność cykli czy jakoś tak pewnie chodzi o zapisywanie i kasowanie.Ale gdy te linuxy będą na tej karcie w obrazach iso to jakby nie patrzeć będą zawsze stały w miejscu gabarytowo ,gdyż nie będzie do nich nic już kopiowane.Więc ile taka karta może mieć wtedy żywotności gdy tylko będę te linuxy tam udostępniane i tylko pobierane ode mnie? Pomóżcie,bo nie mam zielonego pojęcia jak ten problem rozwiązać.Zamiast zwykłych dysków chcę mieć karty SD po prostu tak dla odmiany, bo wszyscy moi znajomi mają dyski twarde… Dzięki za odpowiedź…

Co do kart pamięci to da radę wrzucić Linuxa, ale jeśli przeglądać internet itd to starczy np. Slax z wbudowanym Torrentem. Podczas udostępniania spadnie tylko wydajność karty podczas odczytu i zapisu na nią. Karta powinna wytrzymać 20 do 50 tysięcy cykli zapisu komórki jednej, ale to zależy od karty. Co do formatu iso to raczej będzie kłopotliwe dodawanie do udostępniania za każdym razem z osobna danego pliku, z tego względu, że nie będą żadne dane zapisywane i dlatego polecam poszukać jakiejś alternatywy dla Linuxa, dlatego zwróciłem uwagę na Slaxa, bardzo dobrze działa z pamięci USB i mało stosunkowo zajmuje. Można również dodawać aplikacje do systemu i sterowniki.

A jeśli np tylko będę udostępniał same linuxy w sieci eD2k bez pobierania czegokolwiek? I dołożę jeszcze jedną kartę pod usb tej samej pojemnośći z obrazami iso to podoła wszystkiemu zadaniu? Odnośnie cykli SD Więc skoro będę powiedzmy tylko udostępniał obrazy z tych kart SD to jak długo mogą one działać do zepsucia się?

Wyobraź sobie taką sytuację zamiast dysku instalujesz na SD 64GB linuxa zasysasz powiedzmy 58GB obrazów linuxa,dokupujesz taką samą kartę i zasysasz znowu ale tym razem 64gb obrazów i udostępniasz w sieci eDonkey.

kompa odpalasz i klienta eDonkeya chodzi non stop powiedzmy miesiąc i te obrazy pobierają od ciebie użytkownicy eD2k to z punktu widzenia karta się nie zapisuje,bo te obrazy tylko są na tych kartach a nic nie jest do nich dopisywane więc powinny działaś praktycznie bardzo długo,nie? A przy udostępnianiu napisałeś,że spadnie wydajność dużo może spaść? wiesz nie jestem obcykany w tych tematach a widzę iż znasz się na tych sprawach…

Dodane 31.10.2012 (Śr) 0:09

Myślałem o jakimś xubuntu,lub debianie mini instalacja…

Szczerze, to nie ma sensu, jedna karta SD 64GB to wydatek przynajmniej ~150zł, Za cenę dwóch kart kupisz dysk 1000GB.

Na karcie i tak dane będą zapisywane, chcąc nie chcąc. Logi z systemu, eDonkeya itd. To jednak narażona jest na zapis. Tak jak kolega wyżej napisał to lepiej już dysk twardy kupić będzie większy i nie będzie problemu z ilością cykli zapisu. Do drobnych zastosowań jako system awaryjny itd to się sprawdza pamięć USB, ale przy dłuższym działaniu zależnie od jakości karty to niekiedy żywotność spada do ok 1 roku.

To zaskoczyliście mnie żywotnością kart SD,a tak chciałem mieć kompa z kartami SD

Można, ale pytanie jest po co? Poskładaliśmy w firmie trochę systemów z kartami CF (bo musieliśmy), część zajeździła karty, część działa chyba drugi rok już. Kluczem jest ograniczenie operacji IO do minimum, wyłączenie logowania w jak największej ilości aplikacji.

Pytanie tylko jaki efekt chcesz uzyskać? Dysk niewielkich rozmiarów? Użyj mSATA

Mnie chodzi po prostu o to,by mieć kompa z kartami właśnie SD,po prostu tak dla odmiany

Dodane 31.10.2012 (Śr) 10:33

Tak jak pisałem wyżej udostępniam obrazy iso linuxów w sieci eDonkey tak jak to robię teraz na zwykłym dysku,tylko z tym iż chcę to na kartach SD robić.Co do operacji nie mam zamiaru na jakichś programach działać.Komp praktycznie by tylko udostępniał obrazy nic więcej,ale zasada eD2k jest taka iż właśnie jak się udostępnia coś i ktoś pobiera ode mnie to nalicza upload w kliencie eD2k.Więc z punktu widzenia skoro mi klient zapisuje upload na dysku to będzie też i zapisywał pewnie na karcie,szkoda iż nie ma opcji by nie zapisywało,ale z drugiej strony to przeczy zasadzie eD2k jak się wysyła to musi zapisywać gdzieś ten upload… Można zrobić inaczej kupić kartę SD 4-8gb na samego linuxa i luzem 2 karty po 64GB i tylko na tych dwóch kartach udostępniać obrazy a na tej pierwszej,gdy po prostu padnie karta z systemem pewnie sporo czasu minie nim się to stanie kupić nową i tak w kółko dobre rozwiązanie? Przypominam iż komp będzie służył praktycznie tylko do udostępniania w sieci eD2k obrazów linuxa…

Dodane 31.10.2012 (Śr) 10:36

A pendrive jaką ma żywotność lepszą niż karta SD???

Strasznie drogie rozwiązanie z tymi kartami SD, jak nie potrzebujesz dużej pojemności to poszukaj SSD 64-128GB (od 300zł), mogą być nawet ze starszych serii (z odczytem <300MB/s) cena taka sama jak 2xSD64GB a wydajność znacznie większa, no i ma trochę zapasowych komórek pamięci, więc przynajmniej ten rok powinien wytrzymać.

A co ma dłuższą żywotność pendrive usb czy karta SD 64GB? Bo zastanawiam się czy warto używać karty SD jako pamięci przenośnej zamiast pendrive

Dodane 31.10.2012 (Śr) 13:43

http://allegro.pl/pendrive-gooddrive-ed … 97084.html to może polecalibyście zamiast karty SD 64GB zastąpić pendrivem jak w linku wyżej ? Jakby to wyglądało,tak samo jak w przypadku kart SD czy lepiej i co ma dłuższą żywotność karta SD 64GB czy ten pendrive?

Jedno i drugie jest zbudowane na podobnych kościach, to i żywotność jest podobna. Jak wcześniej napisałem żywotność zależna jest od jakości elementów. Też się zgadzam z wypowiedziami tutaj, że za bardzo kosztowne to będzie, a jak się ma inne alternatywy to się bierze lepsze. Tam samo stawianie systemu na USB jest dłuższe niż na dysku i nie trzeba będzie tego powtarzać po każdej awarii. Testowałem również kiedyś sam osobiście takie stawianie systemu na terminalu, ale karta CF po prostu padła po pół roku. Kupiłem dysk 2.5 za podobną cenę i działa już rok bez wyłączenia.