Godzina za każdym razem, zmienia się, po włączeniu komputera

Cześć,
Takie cyrki z Win10.
Od może tygodnia, za każdym razem, gdy włączam komputer, godzina jest inna. Nie zależnie od tego, czy włączę w opcjach, automatyczną aktualizację czasu. W myślach mam wyciągnięcie baterii, z płyty głównej, ale podejrzewam, że problem tkwi, w samym Win10 - chorym Win10. Jest jakiś sposób, na “naprawę” czasu? Nie chce baterii wyciągać, bo być może, nie w tym tkwi problem.

Zdjęcie robione przeze mnie, kilkanaście minut temu. Dzięki.

Pewnie pora na wymianę baterii CMOS.

80% to bateria.

Bateria ile może kosztować? Z dwa lata temu, mając testowo Win7, czas też zmienił się, ale to było jednorazowo. Więc to mnie trochę trzyma w niepewności.

5 - 7 zł

Okej. Powiedz Mi Bogdan, jakie zadanie spełnia bateria? Ma to jakiś wpływ na samego Windowsa? Mogę spokojnie z niego korzystać, z systemu bez obawy, że w nieoczekiwanym momencie, wyłączy mi się?

Czy ty przypadkiem nie masz dualboot z Linuksem?

Nie, nie mam. Sam WIn10 siedzi na dysku.

Podtrzymuje prawidłową datę i czas w tzw. CMOSie BIOSu w czasie, kiedy komputer jest wyłączony. Ma wpływ na Windows’a, ponieważ system odczytuje datę i czas właśnie z BIOSu. Nie możesz w ten sposób korzystać z komputera chyba, że po każdym uruchomieniu skorygujesz datę i czas w systemie. Jeśli tego nie zrobisz system kompletnie “wariuje” w określonych sytuacjach. Zachowuje się nieprzewidywalnie.

1 polubienie

To akurat robię, jednak jest to męczące na dłuższą chwilę. No a co do baterii, do każdej płyty będzie pasować?

Z reguły tak. Najlepiej wziąć ze sobą do sklepu.

Ze sobą do sklepu. Naprawdę? Chcę wymienić baterię, a jak wiadomo, takie rzeczy głównie przez internet, kupuje się.

Ja w sklepiku pod blokiem trafiłem idealne baterie do zegarka, nawet bateria cmos była za 3.80zł.

Handel przez internet, to przy większych zakupach. A tak, koszt przesyłki kilkakrotnie przewyższy cenę produktu.

1 polubienie

Racja. Mieszkam w dziurze, albo Wrocław mnie czeka, albo internet.

Nie pytałeś w miejscowym sklepie, gdzie mają baterie paluszki i inne. Teraz komputery są wszędzie.

Tak i najlepiej kurierem za 13-20 złotych.

Możesz dodać automatyczną synchronizację z internetu po starcie wpisując w wierszu poleceń:
schtasks /CREATE /TN “Set Time On Start” /SC ONSTART /RU SYSTEM /TR “SC START w32time task_started”

za:

Za każdym razem mam wpisywać, czy jednorazowo?

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/bb736357(v=vs.85).aspx

To chyba nie jest rozwiązanie problemu…
Bateria na płycie nie podtrzymuje jedynie godziny, ale też ustawienia BIOSu. Koszt baterii jest pomijalny, a dostępność duża, bo taka bateria nadaje się też do innych urządzeń. Można ją kupić poza sklepami komputerowymi w większości kiosków, u zegarmistrzów, w jakiś punktach dorabiania kluczy, a często nawet w zwykłych sklepach spożywczo-przemysłowych.
Całe to kombinowanie jest niepoważne - baterię na płycie należy zmienić na nową i tyle.