GoodRam 1333 CL9 a zmiana na G.Skill Ripjaws 1600mhz CL9

Nie wiem na teraz bo zrobiłem niedawno dziś formata bo okazało się (szukając właśnie ustawień opóźnień pamięci w BIOSie) że mój dysk SSD CX 500 chodził na… IDE :open_mouth: Tak się wkurzyłem (bo zawsze miałem ustawione SATA i nie wiem czemu i kiedy się zresetowało… pewnie przy wymianie procka z i3-3250 na i7-3770 tj. chwilę przed kupnem SSD) że od razu przestawiłem to i wgrałem system jeszcze raz… dopiero wgrałem stery i Firefoxa :slight_smile:

Nie wiesz jaką masz płytę, bo zrobiłeś dziś formata?
Na płytach głównych na procesory intela 3 generacji RAM chodzi z reguły na 1600 MHz bez problemu.
Skoro samo się przestawiło to nie mogłeś po prostu znowu ustawić na AHCI?

Nie wiem jaką mam płytę bo kupiłem ją w 2011 (wtedy miałem CPU i3-2120) i nie pamiętam nic oprócz tego że to Asus microATX, a po przestawieniu z IDE na SATA system nie mógł wystartować.

A to możliwe, bo płyty od 2012 obsługują RAM 1600 MHz.

Straciłeś czas, bo łatwo można to zrobić.
http://www.hotfix.pl/zmiana-trybu-kontrolera-sata-z-ide-na-ahci-w-windows-a379.htm

Spoko system W10 RS6 (1903) zainstalował się w mniej niż 10 minut… widziałem od dawna że to da się zrobić bez reinstalki, ale stwierdziłem że zanim to ogarnę i poczytam jak to zrobić to szybciej wgram system :smiley:

CPU Z pokaże ci jaką masz płytę w zakładce mainboard.

Ok tu zapodaje zrzut ekranu z tej zakładki:

1333 max

a najnowsza Sandra pisała że 1600 MHz dlatego napisałem wcześniej że zrobiła mnie w bambuko bo aż tak ciemny w kwestii komputerów jak i języka angielskiego to nie jestem :slight_smile:

To niezły upgrade zrobiłeś :smiley:

A pokaż CPU-Z zakładki SPD i memory.

Memory:

SPD:

Bardzo wątpię w to, by to 7-7-7-21 1T było stabilne.

Ja uważam że skoro 1600 ma CL9 to 1333 z palcem w… :wink: powinno mieć CL8 a dopiero CL7 to podkręcenie… a że pamięci mają spore radiatory i dożywotnią gwarancję to powinno dać radę i dopóki Wiedźmak w Nowigradzie mi się “bez powodu” nie wysypie (albo innej procesorowej lokacji w tej lub innej grze) to zostawię CL7 a jak będzie problem to zrobię wtedy CL8.

Jak się wysypie to ustaw 8-7-7-22 2T

Ok i dzięki za radę

Witam ponownie, w najnowszej wersji passmarka zrobiłem trzy razy z rzędu test RAM. Nic się złego nie działo i test wyszedł za każdym razem pozytywnie… czy mogę w związku z tym spać spokojnie że nie przegiąłem z Timingami ? :smiley:

Powiedz lepiej ile FPS zyskałeś :wink:

Czas dostępu to jedno, jest jeszcze przepustowość.

A to 1T/2T to co to jest ? Pytam bo to mi się samo tak ustawiło… jedyne co ustawiłem to 7-7-7-21 i moja budżetowa płyta na nic innego nie pozwala…

Command Rate

1T jest szybsze niż 2T.