GoodRam 1333 CL9 a zmiana na G.Skill Ripjaws 1600mhz CL9

(Caius Cosades) #1

Witam,

wcześniej miałem od wielu lat (7-8) te pierwsze pamięci od GoodRam (9-9-9-24) i kupiłem te drugie w temacie które przyjdą w poniedziałek (oby dwie są 2x4 Gb w Dual Channel). Czy zauważę choćby standardową statystycznie istotną różnicę (5%) w wydajności w grach ? Płyta wg SiSoftware Sandra (najnowsza wersja) obsługuje pamięci 1.6 GHz a procesor to i7-3770 (bez k). Z góry dzięki za odpowiedź.

PS. Jak ktoś chce je kupić (GoodRamy) to sprzedam (razem z wysyłką) za 120 PLN

(marcin20000) #2

Nie :wink:
Różnicę, jeżeli pójdą razem, zobaczysz prędzej jakąś przy 16 GB :wink:

(Caius Cosades) #3

Mam ustawione 16 Gb pamięci wirtualnej na SSD MX500 pół terabajta (SATA 3.0) i pamięci mi wystarcza (choć wiem że pamięci wirtualnej na SSD się nie powinno ustawiać). Zresztą to tylko próba wytrzymania z moim kompem do dwóch lat a potem zmiana kompa na całkowicie nowy.

(sensu) #4

Trzeba było brać 2x8GB 1600 MHz jak już.
Jak może Ci wystarczać skoro sam piszesz, że masz ustawione 16 GB wirtualnej?

(marcin20000) #5

Nic się nie stanie SSD przez plik wymiany, byś z 2 GB katował, to prędzej. Zmiana zegara da minimalny boost, prędzej więcej bys widział różnicy właśnie z większej ilości - mimo wszystko procek jednak amsz znośny i 1070ti, czyli też górna półka a ramu tak minimalnie…

(Caius Cosades) #6

Jak się nie ma co się lubi (brak kasy) to się lubi co się ma. Jedyna gra która do dziś mi się pluła o brak ramu to Wolfenstein II w Mein Lieben (monitor 900p i 16:10), ale po ustawieniu pamięci wirtualnej chodzi jak przecinak :wink:

(marcin20000) #7

Tu nie chodzi o plucie :wink: Gra “nie musi się ograniczać” i więcej trzyma “pod ręką”, co w rozrachunku da Ci z 2 FPS przy 70-80 średniej :wink: Czyli +3% :wink:

(sensu) #8

Wszystko zależy ile dałeś. Tydzień temu widziałem G.skill 2x8 GB 1600 MHz CL8 za 220 zł.

(Caius Cosades) #9

150 PLN… Dobiłeś mnie teraz jak bym widział takie pamięci co napisałeś w tej cenie to kupiłbym od razu i ograniczył trochę używki i by były… f*ck :frowning:

(sensu) #10

Też miałem je brać., ale się spóźniłem :confused:

(sensu) #11

Płytę główną masz tylko z 2 gniazdami na RAM?

(Caius Cosades) #12

Tak tylko dwa - to płyta microATX

(sensu) #13

Wiele microATX ma 4.

(Caius Cosades) #14

Niestety moja ma tylko 2 na 100%

(sensu) #15

Pomyliło mi się. Miałem napisać CL9 ale nie trafiłem w klawisz i napisałem CL8.
Czyli G.Skill 2x8 GB 1600 MHz CL9 za 220 zł

(Caius Cosades) #16

Pamięci dziś włożyłem do kompa i okazało się że najnowsza wersja Sandry zrobiła mnie w bambuko i choć pisała że płyta ogarnie pamięci 1.6 GHz to chodzą standardowo na 1333 MHz (9-9-9-24). Jednak udało mi się uzyskać w BIOSie timinigi 7-7-7-21 przy tej częstotliwości tj 1333 MHz (stabilne i testowane w najnowszym 3DMarku i Wiedźminie 3). Czy czas dostępu w nanosekundach jest teraz porównywalny do 1600 MHz CL9 z 1333 MHz CL7 czy gorszy lub lepszy ? …pytam bo nie znam się na tyle żeby to obliczyć i proszę o pomoc.

(marcin20000) #17

wklejałem leniu ! :wink:

(Caius Cosades) #18

Dzięki wielkie i sorry, ale nigdy tej tabelki nigdy nie widziałem :smiley:

(sensu) #19

W memteście pewnie się wysypie.

Jaką masz płytę?

(marcin20000) #20

Spoko, to jest dla ddr4, nie 3, ale różnice raczej będą kosmetyczne - z tego co widzisz nawet nie poczujesz - minimalna :wink: