GoodRAM 16GB - odmowa dostępu, brak możliwości sformatowania

Witam forumowicze.

Dzisiaj spotkałem się z problemem, który jeszcze nigdy mi się nie przydarzył. Posiadam pendrive’a firmy GoodRAM o pojemności 16 GB. Sprzęt był używany może pięć razy w celu backupu niektórych danych. Z reguły paluch był wpięty do mojego PC, co mogło go narazić na jakieś ataki wirusów.

Gdy podpinam urządzenie do komputera dostaję automatyczny alert, że zanim użyję pamięci usb muszę ją najpierw sformatować. Oczywiście próbowałem formata z poziomu ‘Komputera’, ‘cmd’, czy aplikacji EaseUS, którą tak bardzo polecają użytkownicy na całym świecie, ale w każdym przypadku to samo - odmowa dostępu.

Dziwne, że w cmd w ogóle nie widzi wielkości urządzenia po komendzie “chkdsk”.

Macie jakieś rozwiązanie? Chciałem przerzucić film na pendrive’a i obejrzeć z rodziną podczas drugiego dnia świąt, a tu takie akcje…

Spróbuj tego. Miałem kiedyś podobny problem z kartą pamięci.
Pierwszym krokiem do odzyskania miejsca jest uruchomienie Menedżera dysków. Wpisujemy w Menu Start polecenie Zarządzanie komputerem, a po załadowaniu nowego okna przechodzimy w prawym pasku bocznym do sekcji Zarządzanie dyskami.

Zobaczymy tutaj niewielką partycję windowsową (w systemie FAT32 lub NTFS), której sformatowanie nie przywróci niestety całej pojemności dysku. Obok Windows umieści większą partycję, która nie zostanie rozpoznana i w związku tym OS potraktuje ją jak nieprzypisane miejsce.

Aby rozwiązać ten problem otwieramy ponownie Menu Start i wpisujemy w nim komendę diskpart. Uruchomi się wiersz poleceń. Wydajemy polecenie list disk, co pokaże nam listę dysków. Odszukujemy kartę pamięci (po pojemności, inaczej niestety się nie da) i notujemy jej etykietę (np. Disk 1).

Następnie wydajemy komendę select disk 1 (lub inny numer). Wiersz poleceń wyświetli potwierdzenie wyboru dysku. Potem wpisujemy clean. Doprowadzi to do usunięcia wszystkich informacji o partycjach na karcie pamięci. Wreszcie wpisujemy create partition primary.

To utworzy niesformatowaną partycję obejmującą całą kartę pamięci. Ostatni krok to powrót do Zarządzania dyskami i sformatowanie nośnika w systemie obsługiwanym przez Windowsa. Zwykle będzie to FAT32 lub - dla większych kart - NTFS.

Probowalem juz tymi sposobami. Jak widac system w ogole nie rozpoznaje urzadzenia poprawnie.

Inne nośniki na USB rozpoznawane są poprawnie? Może sterowniki trzeba odinstalować i poczekać aż po ponownym uruchomieniu system zainstaluje je ponownie

Używam adaptera Wi-Fi, który jest podłączony także do panelu przedniego i działa poprawnie.

Problem pojawia się także na telewizorze, gdy podpinam nośnik do portu USB. TV w ogóle nie czyta urządzenia.

1 polubienie

Tutaj też program widzi tylko dysk HDD. Zero informacji na temat podpiętego pendrive’a.

Podpinam.

Może ktoś znalazł rozwiązanie?