Google Chrome a Chromonium - różnica

Witajcie,

w Ubuntu jest możliwość instalacji Google Chrome oraz Chromonium (domyślnie w centrum aplikacji). Jaka jest różnica bo przecież to jest ta sama przeglądarka itp itd… Chromonium wydaje mi się trochę bardziej stabilna na Ubuntu ale to może być tylko złudzenie… W zględnach funkcjonalnych…czy to nadal jedno i to samo?

pozdrawiam

Jeśli wierzyć Wikipedii to różnice są takie: http://en.wikipedia.org/wiki/Chromium_% … gle_Chrome

// edit, a tu jak tuszę od twórców, nie pierwszy a trzeci link z google dla zapytania “chrome chromium differences”

http://code.google.com/p/chromium/wiki/ … ogleChrome

Na tych stronach zapomnieli napisać że Goole do kodu oryginalnego Chromium dodał też swoje moduły szpiegowskie.

Najważniejsza różnica jest taka że Google Chrome ma te moduły szpiegowskie a Chromium ich nie ma.

Chromium zawsze będzie w fazie beta, nigdy nie wyjdzie wersja stabilna. Chromium nie zawiera żadnych zamkniętych fragmętów kodu i plugin-ów w przeciwieństwie do chrome które ma np. zintegrowanego ze sobą Flasha.

Kolega scripter1 ma nieaktualne informacje :stuck_out_tongue:

Były moduły, ale społeczności pracującej przy Chromium to się nie spodobało - funkcje takie jak geolokalizacja są w tym momencie jedynie opcją. Do puli przeglądarek możesz jeszcze doliczyć SRWare Iron - takie Chromium z wbudowanym adblockiem i logiem niekojarzącym się z Chrome.

majcovsky , możesz dać jakiegoś linka do informacji o tym że funkcje wysyłające informacje o wyszukiwaniach i przeglądanych strona zostały wyłączone?

Nie chodzi mi o funkcje pozwalające na namierzenie konkretnego usera ale o takie które przekazują informacje czego szukam na stronach.

Bo nie od dziś wiadomo że giganta wyszukiwarkowego interesuje czego ludzie szukają i już dawno to odkryto że wyniki wyszukiwania danego hasła różnią się u na różnych komputerach bo google “dopasowuje” je do usera…

W kwestii przeglądarek to jeszcze dodam że Google Chrome i Chromium są tak naprawdę klonami Safari i korzystają z tego samego silnika WebKit (swoją drogą to sam trochę eksperymentuję z tym silnikiem i zrobiłem uproszczoną wersję przeglądarki).

@scripter1

Durnoty wypisujesz bez wgłębienia się w temat. Jedyne co przeglądarka wysyła do google to wpisywane frazy JEŚLI chcesz mieć tzw. text prediction czyli podpowiedzi. Wszystko inne da się wyłączyć tak samo w chromium jak i w google chrome. Google chrome dodatkowo zawiera czytnik pdf i wtyczkę flash wbudowaną i chyba zamknięte kodeki ze sobą. Poza tym przeglądarka NIE WYSYŁA żadnych danych!! Gdyby tak było to byłby wielki rejwach po całym internecie.

BenderBendingRodriguez , no i jest jak to napisałeś “wielki rejwach po całym internecie”, a nie podałeś żadnych wiarygodnych źródeł (ponawiam pytanie o linka, zależy mi na informacjach pewnych i zweryfikowanych bo i na maluchu może sobie ktoś napisać ferrari).

Owszem, wiem o tym (zapomniałem o tym napisać) choć nie jestem przekonany o tym żeby to była zaleta (niedawno google musiało łatać w trybie natychmiastowym całą przeglądarkę z powodu błędu bezpieczeństwa wbudowanego flasha, w innych przeglądarkach można było wyłączyć lub odinstalować wtyczkę flash do czasu jej aktualizacji a w google chyba nie ma takiej możliwości) - nie od dziś wiadomo że flash, pdf i inne produkty Adobe są “lubiane” przez hakerów ze względu na mnogość dziur w ich zabezpieczeniach.

Jeszcze wymaga skorygowania to co napisał Marcin240 , Chromium jest w wersji stabilnej podobnie jak G Chrome tyle że nie jest udostępniane oficjalnie w postaci skompilowanych binariów a jedynie w postaci kodu źródłowego który każdy sobie sam kompiluje (dla win nie ma binarek w ogóle i tylko jest info jak skompilować źródła pod win a w repo dystrybucji linuxa są ale są one skompilowane przez autorów distro).

@ scripter1 ograniczasz fakty poniewaz jest binarka chromium na windowsa ;] pzdr.

Faktycznie są binarki Chromium dla windowsa, nie wiedziałem o tym bo z początku chyba binarek nie było.