Google Chrome vs Chromium - jakieś różnice?


(tomekl80) #1

Witam

Chciałbym się Was Moi drodzy zapytać, czy Chromium, które dostępne jest na http://www.chromium.org/Home jest tak samo wolnym oprogramowanie jak Firefox? Bo zastanawia Mnie jedna rzecz. Wygląd Chromium i Google Chrome jest taki sam i także działają te same rozszerzenia. Czy zatem Chromium też ma badziewie szpiegujące google, czy raczej jest od tego wolny?

Pozdrawiam

Tomek


(system) #2

Chromium ma otwarty kod źródłowy. Chrome ma zamknięty.


(Veers) #3

Przecież Chromium to system operacyjny “oparty” na przeglądarce Chrome - więc jak ma niby wyglądać ? Co do szpiegowania zaś - najwyższy czas się przyzwyczaić, bo czasy kiedy Wielki Brat nie podglądał odeszły bezpowrotnie.


(slawex1983) #4

Taaa. Nie ma to jak się przyzwyczaić, zaakceptować. Ot tak. Gdyby codziennie zabijali Twoich bliskich, to też byś się przyzwyczaił? Nie wolno ani na chwilę nikomu ustępować. Inaczej zdechniesz.


(roobal) #5

Po pierwsze Google Chrome wydany na jet na wolnej licencji i Google udostępniło źródła przeglądarki, więc pisanie że:

Jest jak najbardziej błędne i proponuję koledze zapoznać się z tematem zamiast wprowadzać kogoś w błąd przez swoją niewiedzę.

Po drugie Chromium to nie jest żaden system operacyjny. To o czym mówicie to Google Chrome OS inaczej nazywany również jako Chromium OS i co trzeba podkreślić - nazywa się Chromium OS , widać różnicę?

Różnica pomiędzy przeglądarkami Chromium i Google Chrome jest taka, że obie wydawane są na wolnej licencji wraz z kodem źródłowym, z tym że do Google Chrome jest dołączny kod zamknięty aplikacji w nim zawartych, tj. kodeki czy aplikacje autorstwa Google, natomiast Chromium nie zawiera tego typu rzeczy i jest całkowicie wolnym programem z otwartym kodem. Inna sprawa - Chromium na początku był wersją Google Chrome dla systemów GNU/Linux opartą o Wine, dopiero po opublikowaniu kodu przez Google, Chromium stał się wolnym odpowiednikiem przeglądarki dla systemów GNU/Linux i innych systemów uniksowych. Jeszcze inna różnica - Chromium tworzone jest przez społeczność a Chrome przez programistów Google.

Oprócz tego jest jeszcze inna wersja przeglądarki Chrome o nazwie SWare Iron tworzona przez inną firmę niż Google, która podobno pozbawiona jest tych waszych “szpiegowskich” aplikacji i wykorzystuje tylko jeden proces a nie cztery do działania przeglądarki.

Pozdrawiam!


(Mydaw) #6

Brawo typie. Wyprowadź się do kim dzong una, będziesz idealnym pionkiem systemu.