Google Chrome zajmuje dużo miejsca na dysku

Mam pytanie: Dlaczego Google Chrome zajmuje tak dużo miejsca na dysku? Obecnie cały folder tej przeglądarki przekroczył już 500 MB, podczas gdy Opera zajmuje tylko 28 MB, Firefox - 40 MB, K-Meleon - 21 MB. Dodam, że w Chrome nie mam zainstalowanych żadnych rozszerzeń, zakładek i innych podobnych, dodatkowych elementów, niedawno przeglądarka była instalowana na czysto, poza tym wszystkie przeglądarki traktuję tak samo i regularnie czyszczę CCleanerem. Ponieważ mam mało miejsca na dysku, czy można w jakiś sposób odchudzić folder z Chrome? Ktoś zetknął się z tym dziwnym faktem?

C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application

Usuń foldery z numerem wersji poza najnowszym :slight_smile:

Mam tam tylko dwie wersje - dzięki usunięciu starszej zyskuję 126 MB. Czyli Google będzie zajmowało teraz prawie 400 MB, a więc dalej dość dużo :frowning:

W folderze z aktualna wersją znajduję się katalog “Installer” jego też możesz wywalić u mnie cały katalog Chrome bierze 183 MB raczej niżej się zejść nie da już.

OK, czyli dalsze 125 MB można się pozbyć. Katalog zmniejszył się o połowę, ale 250 MB to moim zdaniem nadal dużo jak na przeglądarkę. Ciekawe, co oni tam napakowali do tego Chrome’a, że tak dużo miejsca zajmuje… :wink:

A co to są za dziwne foldery typu: “{4DC8B4CA-1BDA-483E-B5FA-D3C12E15B62D}” w katalogu “Update”?

Można by jeszcze pozbyć się także zbędnych lokalizacji, pozostawiając tylko polską, ewentualnie również angielską (robiłem takie czystki kiedyś po każdej aktualizacji, jak jeszcze miałem zainstalowanego GC).

Innymi słowy, robisz to co stuart napisał oraz zaglądasz do katalogu “Locales” zostawiając w nim maksymalnie cztery pliki:

-en-US.dll

-en-US.pak

-pl.dll

-pl.pak

To w sumie niewiele daje, bo cały katalog “Locales” mierzy zaledwie niecałe 18 MB.

PS. A czy jest jakiś sposób, żeby na stałe zablokować rozrastanie się katalogów “Application” i “Installer”? W ostateczności nawet kosztem braku automatycznego aktualizowania się przeglądarki. Niestety, katalog z Google Chrome dość szybko wraca do wielkości z poprzedniego stanu.

Nie ma możliwości, chyba że pozbędziesz się aktualizatora tej przeglądarki…

Jeśli korzystasz z CCleaner’a, to możesz dodać te katalogi do czyszczenia (jeśli sam CC jeszcze tego nie robi) poprzez Opcje->Dołącz oraz zaznaczenie na liście “Pliki i katalogi użytkownika”.

Inną możliwością jest używanie wersji portable (wymaga ręcznej aktualizacji ze względu na zastosowane rozwiązanie aktualizatora w GC - integracja z systemem), która jest, po tym co napisałeś, znacznie mniejsza (bez katalogu profilu i wywaleniu zbędnych lokalizacji zajmuje u mnie 110,5MB, profil ma nieco ponad 60MB…).

To jest myśl :slight_smile:

W sumie z Chrome korzystam tylko sporadycznie (jako uzupełnienie innych przeglądarek), więc wersja portable może by wystarczyła. A które konkretnie katalogi można by z niej wywalić oprócz profilu?

Można usunąć katalog “Other”, po uprzednim wyciągnięciu z podkatalogu “Source” pliku GoogleChromePortable.ini do głównej lokalizacji (tam gdzie jest GoogleChromePortable.exe). Dokonujesz edycji tego ini i zmieniasz w nim wiersz DisableSplashScreen=false na DisableSplashScreen=true , co wyłączy “ekran” startowy.

Katalog “Data” zostawiasz w spokoju, zapisywany jest w nim profil… To samo tyczy się “App” (w podkatalogu Chrome-bin siedzi GC, z którego można usunąć jedynie zbędne lokalizacje: Chrome-bin\nr.wersji\Locales).