Google Chrome zawiesza system, tylko na filmach na Windowsie 11 i 10

Hej,
Od kilku wersji przeglądarki Chrome, mam pewien problem, mianowicie, przeglądarka lubi zawieszać system w momencie, kiedy odtworzę jakiś film, na jakiejkolwiek stronie. Od tak, po prostu zawiesza system i tylko reset komputera ratuje mnie.
Dzieje się tak tylko na Windowsie 10 i na 11. Zainstalowałem 11 na niewspieranym kompie z myślą, że pozbędę się problemu, jednak efekt ten sam.
Dla testów instalowałem Windowsa 7 i 8.1 i na obu tych systemach, przeglądarka nie zawiesza mi systemu.
Odinstalowałem sterowniki grafiki AMD, zainstalowałem te od Microsoft. Efekt, wiadomo, ten sam.
Używałem kilku przeglądarek, ostatnio tylko na Edge siedzę i efekt jest taki, że tylko Chrome zawiesza mi system.
Czym to może być spowodowane? Nie wiem, wyciekiem pamięci? Mam 5GB Ram, jeszcze DDR 2 z Core 2 Quad Q9300. Przyśpieszania sprzętowego nie chce wyłączać, bo wtedy przewijanie stron płynne nie jest, to samo filmy też tracą na płynności.
Jakieś pomysły?
Zastanawiałem się, czy nie zainstalować Windowsa 8.1 i na nim siedzieć do czasu, jak nie kupię nowego komputera.

Przede wszystkim w opcjach przeglądarki wyłącz „akcelerację sprzętową”
To pierwsza rzecz jaką się robi gdy w przeglądarce występują problemy z odtwarzaniem treści video.

1 polubienie

Mimo wszystko, powinieneś spróbować wyłączyć przyśpieszenie sprzętowe i zobaczyć czy to coś da.
Wygląda to na jakąś niekompatybilność sterownika karty graficznej z Chrome.
Jaką dokładnie masz kartę graficzną? Próbowałeś starszych wersji sterownika od AMD?

Sterowniki w Windows 10 i 11 są zbudowane w trochę inny sposób niż w poprzednich systemach (DCH).
Twój sprzęt jest już wiekowy więc możliwe że tu leży problem, zwłaszcza że, jak wspomniałeś, na 7 i 8 zawieszenia nie występują.

Co do instalacji 8.1 to jak najbardziej dobry pomysł. To w sumie najlepszy kompromis między przestarzałą 7-ką a 10-ką. Jest minimalnie lżejsza i szybsza niż 7 i znacznie lżejsza niż kobylasta 10 czy 11.

W ostateczności, może po prostu zostań na Edge?

Jak będzie śmigać bez akceleracji, to zawsze można pokombinować z wymuszeniem DX w innej wersji lub OpenGL. Chrome daje taką możliwość i sporadycznie się przydaje.

Cześć,

Problem z Chrome jest taki, że to wieloletnie przyzwyczajenie.
Ostatnio używam Edge i ten wydaje się być lżejszy od Chrome.
No ale, zaraz zainstaluję Chrome, wyłączę akcelerację sprzętową mimo wszystko, będę obserwować.

Ok…

AMD Radeon HD 7770 1GB DDR5
Czy próbowałem starszych sterowników?
Nie.
Ostatnia wersja sterownika dla Windowsa 7 i 10 od AMD jest z dnia 21 czerwiec 2021 i od tego czasu - AMD zapowiadało, że porzuca wsparcie, można sobie zobaczyć sterowniki: AMD Radeon™ HD 7770 GHz Edition Drivers & Support | AMD
Dla Windowsa 11 sterowników od AMD nie ma, nie ma co dziwić się, AMD porzucił już leciwą kartę.

Wczoraj zainstalowałem Windowsa 10, nawet nie instalowałem sterowników od AMD bo z tego co pamiętam, one działały prawidłowo, ale za jakiś czas potrafiły krzaczyć się i była informacja o przekroczeniu czasu - coś takiego. Choć, na Windowsie 7, problemu nie było.
Zaczynam też podejrzewać, że z 21H2 (Win10) komp nie wyrabia już, bo po prostu stary jest. Nie wiem.

Też tak mi wydaje się.
Mam dysk SSD + HDD, taki kobylasty Windows 10 nie jest tak wydajny z SSD jak Win8.1 czy 7. Bo zapewne procesor ogranicza Windowsa 10.
A szkoda mi dysku, nie chce go zajechać ciągłymi, twardymi resetami komputera, gdy Chrome postanowi że mi zawiesi system.

Nie słyszałem o takim sposobie.

1 polubienie

@anon423116
Korzystam już dłuższy czas z Edge i nie jest z nim źle.

Prawie 3h ciągłego używania przeglądarki, w tym video i jak do tej pory, system ani razu nie zawiesił się z wyłączoną akceleracją sprzętową, no ale, jak wspomniałem wcześniej, przeglądanie stron, czy oglądanie filmów, nie jest płynne.


Postanowiłem, że dziś zainstaluję Windowsa 8.1 bo ten komp na Windowsa 10, raczej średnio nadaje się.

chrome://flags/ i sobie zmieniasz. Można ustawić akceleracje dla konkretnego rodzaju filmów, wymusić inne biblioteki itp. na niektórych kartach AMD akceleracja filmów lubi płatać figle, czasami pomaga reinstalacja starego DX 9.0C, nie wpływa to na nowsze wersje, ale niektóre gry instalują sobie biblioteki, które nie działają poprawnie i programy korzystające z DX9 potrafią sprawiać problemy. Niektóre funkcje w przeglądarce mogą się opierać o takie biblioteki.

Wracając do flag chrome, myślę. że najłatwiej będzie zmienić globalnie wykorzystywany sposób akceleracji, flaga Choose ANGLE graphics backend i obok można ustawić sobie inne wersje DX lub OpenGL.

Instaluję Windowsa 8.1 (dożywotnio) na tym pececie. :smiley: Nie chcę denerwować się, że znowu coś nie działa na Windowsie 10. Zresztą, nawet z dyskiem SSD Windows 10 średnio nadaje się z tym leciwym procesorem.
Będzie większy budżet, złożę nowego blaszaka, mocnego.

Do tego komputera fajny byłby MINT.

Zamknięcie na prośbę autora.