Gorąca pamięć Ram- czy to jest normalne?

Pamięci pracują na 2,1V 900MHz 5-5-5-15.

Problem polega na tym że gdy je dotykam to parzą. W banku 1 nie parzy tylko jest gorąca a w banku 3 tak :-k . Nie wiem czy było tak przed podniesieniem taktowania.

Gdy ustawiam na 1,9V to w biosie napis wygląda normalnie na biało a gdy zmieniam na 2,1V to napis jest żółty. Nie wiem czy jest z tym jakiś związek? Płyta ostrzega przed takim napięciem?

Czy to normalne żeby radiatory na pamięciach były takie gorące. Na pewno maja 65-70*C.

Jest jakiś program żeby sprawdzić temperaturę pamięci i napięcie?

nie ma rządnego programy do sprawdzania temp. pamięci. Bios zaktualizowałeś, zresetowałeś go, sprawdzałeś w różnych bankach? Płyta jeżeli jest taka zmyślna może sygnalizować że wyznaczone napięcie jest wysokie.

pamięci nie posiadają czujników więc nie da się sprawdzić temperatury… a napięcie? w evereście ale i tak będzie przekłamane :wink:

DDR2 wytrzymują max 70*C

w Evereście pisze ile powinno być, tak samo jak na radiatorach na naklejce. A ja chcę sprawdzić ile mam ustawione.

nie rozumiem…

W biosie mam ustawione na 2,1V a być może są jakieś przekłamania.

Np Gdy ustawiam napięcie procka w biosie 1,3V to w rzeczywistości mam 1,26V. Nie aktualizowałem i te biosy mają taki błąd. Dlatego się zastanawiam czy można sprawdzić jakimś programem napięcie Ramu. Być może gdy ustawiam 2,1V to w rzeczywistości jest 2,3-2,4V. :frowning:

Ale pierwsza jest ciepła a druga parzy.

jakby co to niżej… nie wyżej… wiem bo na starej płycie wszystko jest zaniżone (ustawiam ddr na 2,65V a tam pisze że jest 2,55V… proc to samo… ustawiam 1.500V a pisze 1.390V :expressionless: )

ustaw 2,0V i będzie spokój… albo zamontuj małe wiatraczki (30x30) na pamięciach ale mocno żeby nie spadły :wink:

No coś będę musiał wymyślić. Albo po prostu zmienię ramy i tyle. :-k

Spróbuj zamienić ramy w bankach jeśli ta sama pamięć będzie dalej gorąca to wina leży po jej stronie. W P5E żółte podświetlenie ostrzega przed podwyższonym napięciem. Od 2.22V jest czerwone.

Ta płyta jest znana z zaniżania napięcia proca o 0.04-0.05 czytałem o tym i mam to samo. Ponadto w biosach od 0402 do 0601 zaniża temperaturę procesora (rdzenie podaje poprawnie). W 0605 usunięto ten błąd.