Gorący CPU przy solidnym chłodzeniu

Cześć,

Jest Intel Core i5-12600KF i do niego chłodzenie be quiet! Pure Rock 2 Srebrny 120mm

Obudowa otwarta, przy obciążeniu Furmarkiem (opcja CPU Burner) przy 16 wątkach temperatura na procesorze 89-91 stopni.

Ostatnio miałem do czynienia tylko z boxowymi wentylatorkami. Niech mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę ale wydaje mi się, że ze wspomnianym chłodzeniem max temperatura powinna być znacznie niższa

Sam radiator jest w miarę ciepły, może znowu się mylę ale oczekiwałbym że będzie bardziej ciepły. Montaż prosty, pasta nałożona fabrycznie, jedynie zdjąć naklejkę ochronną

https://www.bequiet.com/admin/ImageServer.php?ID=6d5a8a44387@be-quiet.net&rand=76a05d4b28c3b649d25313917160ebd9&lang=2&force=true&download=true&omitPreview=true

Ten układ chłodzenia dobrany jest do procesora na styk. Stąd tak wysoka temperatura pod pełnym obciążeniem. TDP chłodzenia to 150W i procesora również 150W.
Np. taki rodzaj chłodzenia byłby lepszy
Deepcool AG620
Trzeba tylko upewnić się czy zmieści się w obudowie i czy nie będzie kolidował z kośćmi RAM, sekcją zasilania lub innymi elementami na płycie głównej.

Co polecisz do tego procesora? Może https://www.x-kom.pl/p/1075143-chlodzenie-procesora-endorfy-fera-5-dual-fan-2x120mm.html

Mogę polecić to, co wskazałem wyżej, bo u mnie z powodzeniem schładza Ryzena 9 7900 z włączonym PBO, ale Fera 5 Dual Fan w twoim przypadku również powinna być wystarczająca. Sprawdź testy na Youtube, bo Fera 5 jest dość popularna i wielu ją sprawdzało.
Na tym filmie Sierant pokazuje wykres między innymi z testu Fera 5 z i5-12600K i widać tam trochę ponad 53°C pod obciążeniem przez Prime95, przy wentylatorach ustawionych na 100%.

1 polubienie

Dzięki wielkie za wyjaśnienia, dam znać co kupiłem jak już będzie wszystko jak trzeba

Hahahaha Intel niestety przegiął i te ich piecyki grzeją się niemiłosiernie na wszystkim.
Te 150W to jest ściema, trzeba brać chłodzenie do 200W. Przychodzą ludziki z temperaturami ponad 100C.
Ale kolejne generacje są jeszcze cieplejsze. A do tego marnie spasowane żelastwo i skalpowanie sporo daje, ale wiadomo, gwarancja. Jak mogę, to trzymam się od intela z daleka. Dla mnie max TDP to 120W.

To normalna temperatura pod maksymalnym obciążeniem. Moim zdaniem nie ma co się tym przejmować. Procesorowi nic się nie stanie.

To co powinieneś obserwować to jego prędkość (MHz), a nie temperaturę. Jeśli pod obciążeniem nie jest w stanie utrzymać nominalnej to znaczy, że przydałoby się mocniejsze chłodzenie.

Generalnie współczesne procesory zawsze dobijają do temperatur ok. 90 stopni. Niezależnie od chłodzenia (nie licząc ekstremalnych przypadków typo chłodzenie ciekłym azotem). Trzeba patrzeć jakie utrzymują taktowanie, i czy za bardzo go nie zbija, aby nie wyjść poza temperaturę maksymalną.

Dzięki, z tym chłodzeniem trudno przekroczyć 80 stopni.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.