Gorsza jakość obrazu po odłączeniu ładowarki

Witajcie 

 

Szukam porady dotyczącej jakości obrazu po odłączeniu ładowarki od laptopa.

 

Mianowicie gdy mam podłączonego laptopa do prądu wszystko widać dobrze jest jasno i kolory są zachowane po odłączeniu ekran ciemnieje (to oczywiste oszczędzanie baterii) ale kolory tracą jakość i szczegółowość. (manualna jasność nie poprawia jakości) 

 

mój laptop to dell inspiron 3542

 

procesor: i7-4510

grafika: zintegrowana + Geforce 840m

system: windows 7 64 bit

 

dodam od siebie że profil zasilania mam umiarkowany i nie zmienia się przy podłączeniu lub odłączeniu ładowarki a w ustawieniach zaawansowanych nie chce grzebać gdy nie mam pewności co jest tego przyczyną.

 

liczę na Waszą pomoc  

Możliwe że masz ustawione przełączanie kart graficznych w zależności od zasilania (zasilacz -> Geforce, baterie -> zintegrowana).

W Radeonach jest to w ustawieniach Catalyst Control Center które steruje grafiką, nie wiem jak to jest w Nvidii.

Hmm bardzo ciekawe spostrzeżenie. W ustawieniach geforce wybór głównej karty graficznej domyślnie mam “automatycznie” ale mam też wybór karty nvidia i zintegrowanej.

Tylko jedno mnie zastanawia, skoro grafika potrafi się przełączyć to w bardziej wymagających programach/grach na pewno używam geforce a mimo to ekran mam “gorszej jakości” przy odłączonym zasilaniu.

Wiec to chyba coś innego ? 

W “Catalyst Control Center - Radeon” karty przełączają się tylko ze względu na źródło zasilania, programy nie potrafią przełączyć karty graficznej.

Wiek sprzętu?, czy bateria daje jakieś oznaki że jej żywot dobiega końca?. Dużo dał by pomiar napięcia baterii pod obciążeniem, ale bez zasilania z sieci.

Laptop ma ok. 2 tyg  wartość napięcia na baterii to 14803 mV i utrzymuje się w tym przedziale. Na podłączonym kablu to ok. 15405 mV  

 

Ogólnie po za tym objawem w tytule nic innego nie zauważyłem. 

Chyba więc nie napięcie będzie przyczyną.

I co udało się jakoś to naprawić? Też przy ładowaniu mam lepszy “ekran” a jak odłączę kabel jest trochę gorzej, niezależnie jaką opcję wybiorę, przy najwyższej wydajności to samo co przy oszczędzaniu baterii…