Gparted a fotmatowanie dysku

Witam :slight_smile: Mam najnowszą wersję gparted z wczoraj wypaloną na płytce cd-rw, mój system operacyjny to W7 32 bity. Mam dwie partycje na dysku w laptopie"

C- systemowa+programy: 79,9 GB z tego zajęte 24,4 GB

D- dane: 217 z tego zajęte 116 GB

Chce “wyciąć” z dysku C gdzieś około 20 GB, i “przykleić” do dysku D.

Mam następujące pytanie. Czy jeśli zrobię to co wyżej napisałem to czy po “doklejeniu” tych 20 GB będę musiał sformatować dysk D lub C. Czy po prostu dalej będę korzystał z dysku D tylko w jego powiększonej wersji :slight_smile: z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

zacznij od defragmentacji C i nie musisz niczego formatowac - traci wtedy sens uzycia gparted 8)

dobrze ale ja chcę mieć więcej miejsca na dysku D :shock: także ponawiam pytanie czy jeśli dokleję nową przestrzeń dyskową do dysku “D” (pochodzącą z dysku “C”)to będę musiał go formatować- co wiąże się z utratą danych?

Nie będziesz musiał formatować, gdyby było to wymagane, to programy takie jak właśnie gparted nie miałyby prawa bytu.

Przed zmianą rozmiaru partycji zrób to co napisał clockwork

PS. Skoro to jest laptop, to pewnie masz na nim też partycję “recorvery” - uważaj, abyś przypadkiem sobie jej nie unicestwił w trakcie tych zmian :wink:

już ją unicestwiłem rok temu :stuck_out_tongue: tam była Vista a przysłali mi upgrade do W7 :wink: dzięki za info :smiley: