Gparted czy zmieni rozmiar dysku c?

Mam pytanie. Otóż niedługo planuję ostatecznie przesiąść się na Windows Vista. Posiadam dysk 200Gb podzielony na odpowiednio 20 Gb i 180 Gb. Chciałem rozszerzyć partycję 20 gigabajtową do 40Gb żeby nowy system miał trochę więcej “luzu”. Posiadam program Gparted używałem go kiedyś aby tworzyć partycje linuksowe by móc testować różne dystrybucję obok systemu windows. Teraz chciałbym zapytać czy nie będzie problemu ze zmianą rozmiaru istniejącej partycji systemowej? Kiedyś próbowałem zrobić taki zabieg u znajomej ale nie udało się chociaż jak się później okazało jej dysk był strasznie awaryjny i wkrótce padł.

Co prawda nie używałem GParted ale używałem Partition Magic-a i Ranish Partition Managera - obydwa działały :wink:

Nie będzie problemu, musisz jedynie pamiętać aby najpierw zmiejszyć tą pierwszą, a drugą “wydłużyć”.

Chodzi ci o to że muszę zmienić rozmiar partycji D: aby zmienić C:?

To chyba logiczne, co nie? :). Aby powiększyć pierwszą partycję musisz dla niej zrobić na dysku miejsce. na przykład przez zmniejszenie partycji leżącej zaraz za tą pierwszą… Nie znam GPedit ale w używanym przeze mnie BootIt NG robi się to tak:

-zmniejszam partycję (u Ciebie D) przez “obcięcie” jej od końca. Powstanie w ten sposób wolne miejsce “na końcu” dysku. Zmniejszoną partycję D trzeba “przesunąć” tak aby wolne miejsce było nie na końcu dysku a pomiędzy partycjami C i D.

  • o powstałe w ten sposób wolne miejsce “za” partycją C (a przed D) możesz teraz powiększyć tą pierwsza.

Opis jest o wiele bardziej skomplikowany i zakręcony niż czynności, które trzeba wykonać ale mam nadzieję, że wiesz o co chodzi :).