gParted - formatowanie CALEGO dysku

Witam,

jak za pomocą programu gParted live CD sformatować cały dysk twardy?

Obecnie są na nim dwie partycje NTFS i około 35GB niepodzielonego miejsca.

Jakoś nie potrafię znaleźć opcji formatowania całego dysku.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Pousuwaj istniejące partycje, a później stwórz nowe według własnego uznania.

Najpierw usuń wszystkie partycje -> Zastosuj. Cały dysk będzie widoczny jako “obszar nieprzydzielony”. Potem utwórz nowe partycje dowolnego rozmiaru - system plików NTFS. Zastosuj i tyle.

Wtedy utworzę jedną wielką pustą partycję NTFS,

którą przy instalacji np. Windowsa XP usunę i podzielę według uznania?

Chcę przygotować ten dysk pod instalację Windowsa i Linuksa (wymiana dysku w starym komputerze).

To nie tak rób. Utwórz partycję podstawową powiedzmy 10 GB - na "dysk C : " dla Windowsa XP. Nie wiem czy masz zamiar mieć jeszcze jakąś partycję w Windowsie. Jeśli tak, utwórz sobie drugą partycję podstawową w systemie plików NTFS - będzie tam dysk D : . Potem utwórz sobie trzecią partycję rozszerzoną - system plików ext4. Następnie utwórz sobie trzy partycje logiczne (znajdą się w obrębie partycji rozszerzonej:

1/ 10 GB na system plików, czyli katalog " / " - ext4

2/ partycję swap - system plików linux swap - jeśli masz zamiar korzystać z hibernacji - musi być wielkości fizycznej pamięci RAM - jeśli nie korzystasz z hibernacji i masz np. 2GB RAM - swap ustaw 512 Mb

3/ partycja przeznaczona na katalog " /home " - zalecam go wydzielić jako osobną partycję.

Na tak przygotowanym dysku instalujesz najpierw Windowsa - będzie “widział” tylko “dyski C i D”. Potem instaluj Linuksa - wskażesz mu kolejno punkty montowania:

  • systemu plików “/” - na partycji 10 GB

  • katalogu domowego “/home” - na tej drugiej partycji

  • swap zostanie wykryty automatycznie.

=======

EDIT

Po usunięciu istniejących partycji - nie powstanie jedna wielka partycja NTFS - utwórz partycje tak jak napisałem powyżej. GParted również tworzy partycje - użyj przelicznika 1GB = 1024 Mb.