GParted po powiększeniu dysku go czyści?

Mam pewien dylemat dotyczący programu GParted.

Chciałbym dodać trochę GB do dysku C i D, bo zostało mi one po Ubuntu.

No i teraz nie jestem pewny czy GParted je przy tym wyczyści, bo wolałbym tego uniknąć :roll: .

A i bardzo przepraszam jeśli do złego tematu wysłałem moje pytanie.

Sam program raczej nic złego nie zrobi o ile użytkownik wie jakie zmiany wprowadza.

Jeżeli obawiasz się o działanie GParted, a masz działający system Windows to możesz do zmiany rozmiaru partycji skorzystać z programu EASEUS Partition Master

Pamiętaj aby przed zmianą rozmiaru partycji, zdefragmentować je i zrobić backup danych, tak na wszelki wypadek.

Dzięki :smiley: .

Podejrzewam, że tu może wystąpić potrzeba przesuwania partycji, bo domyślam się, że partycja po Ubuntu jest za partycją D. Jeśli tak, to podczas wykonywania takiej operacji, nigdy jej nie przerywaj, nawet jeśli uważasz, że trwa za długo i program się zawiesił, niekiedy takie operacje potrafią zająć kilkadziesiąt minut, a nawet godzin w zależności od stanu dysku, pojemności i jego zajętości. Dlatego jak pisał kolega wyżej, zdefragmentuj dyski i koniecznie zrób kopię. Operacja na niezdefragmentowanym dysku może znacznie wydłużyć operację, GParted będzie starał się uporządkować dyski. Po zmianach na C, koniecznie wykonaj operację sprawdzania dysku, system prawdopodobnie automatycznie to zrobi, nie przerywaj tego.

Inną opcją mogłoby być pogrupowanie partycji w wolumeny logiczne, ale nie orientuję się czy Windows jest w stanie obsłużyć LVM, możliwe że wersje serwerowe tak, ale domowe niekoniecznie.

Wszystkim wam dziękuje zrobiłem jak mi kazaliście i jest OK !

Dziękuje wam za wszystko.