GpicView v0.2.0 - lekka przeglądarka grafiki


(Spox5) #1

Przemierzając sieć internetową w poszukiwaniu czegoś godnego polecenia natrafiłem na przeglądarkę grafiki GPicView. Zapewne kilka osób już wiedziało o niej , a na pewno użytkownicy środowiska graficznego LXDE. Niemniej chciałbym wam ją bliżej zaprezentować.

srzrzut_ekranu1.png

Posiada ona bardzo estetyczny interfejs, który ładnie komponuje się z naszym motywem, lecz wygląd znacznie się nie zmienił w porównaniu do poprzedniej wersji. Jedynie zostały dodane opcje odbicia w pionie jak i zarówno w poziomie. Niestety jak na ironie losu aktualna wersja przeglądarki ma małego buga w postaci zamiany ikon odpowiadających przerzucaniu. Gdy wybierzemy strzałki - sugerujące odbicie w poziomie efekt jest odwrotny i otrzymujemy odbicie pionowe. Za każdym razem wybierając tą funkcję jesteśmy pytani czy chcemy nadpisać istniejący plik, co przy dłuższym korzystaniu z tej opcji staje się irytujące.

Kolejną nowością jaką wprowadzono w GPicView jest możliwość integracji ze wszystkimi obsługiwanymi obrazami w systemie. Nie jest to może jakiś wielki postęp lecz w porównaniu do swojej poprzedniej wersji jest w stanie wyświetlić wszystkie grafiki również pliki GIF.

O wyborze właśnie tej przeglądarki obrazów jako domyślnej może zadecydować fakt odtwarzania animacji zapisanych w plikach ICO czy GIF. Eye czyli przeglądarka GNOME tego nie potrafi co nieraz potrafiło mnie osobiście doprowadzić do furii.

Niestety nie zostały jeszcze przygotowane paczki deb, lecz instalacja ze źródeł nie sprawi raczej nikomu problemu. Najpierw pobieramy z tej strony interesującą nas wersję. Następnie rozpakowujemy i przechodzimy do nowo utworzonego katalogu. Teraz wystarczy w konsoli wydać następujące polecenia:

./configure

make

sudo make install

Po zainstalowaniu programu, powinna nam się pokazać ikonka w menu "Dźwięk i obraz", która prowadzi do uruchomienia przeglądarki.

Sam aktualnie z niej korzystam i mogę szczerze ją wszystkim polecić.


(rgabrysiak) #2

Dzięki za informację, sam o tej przeglądarce jeszcze nie słyszałem ale po twoim poście chyba skuszę się i ją przetestuję.


(roobal) #3

Od kilku miesięcu używam pod Fluxbosem, wcześniej używałem EyeOfGnome, jednak przeglądarka dla Lxde jest dla mnie najlepszą ze wszystkich jakie używałem.

Pozdrawiam!


(Spox5) #4

Cieszę się, że Wam się spodobała informacja o nowej wersji przeglądarki :slight_smile:


(system) #5

Poproś jakiegoś moda o przeniesienie do Sprawdzone Porady


(mati75) #6

w repo sida jest ta sama wersja nie trzeba komplikować ze źródel


(Tomeku) #7

Używałem kiedyś ShowImage, ale strasznie topornie chodził. Od kilku tygodni korzystam GpicView i jestem z niej bardzo zadowolony. Polecam :slight_smile:


(roobal) #8

Ja bym raczej dał do Poradników w dziale Linuksa, gdyż jego się to tyczy i wszystko inne co tyczy się Linuksa i FOSS, a sprawdzone porady bardziej tyczą się Windowsa, jeśli się nie mylę. :slight_smile:

Pozdrawiam!


(system) #9

Czy jest w ogóle dział Poradniki w Systemy operacyjne GNU/Linux...


(adami) #10

Na ubuntu 9.04 http://www.mm.pl/~adamp74/deby/ ikona jest w menu grafika .Powinna działać.


(Spox5) #11

Możliwe, że tylko u mnie ten problem występuje. Program integruje się z ikonami i stąd być może czerpie złą grafikę.


(roobal) #12

Lol, to coś słabo się rozglądasz po dziale i chyba całym forum. Pierwszy przyklejony wątek poradniki-uzytkownikow-forum-t261987.html

To trochę dziwne, że nie ma paczek, skoro ja na Debianie 4 miesiące temu używałem Lxde. Na Archu używam tej przeglądarki pod Fluxboksem od jakiegoś miesiąca.

Pozdrawiam!


(marcin82) #13

Witam.

W razie braku paczek dla konkretnej dystrybucji można zbudować własną paczkę, aby nie zaśmiecać systemu instalacją ze źródeł:

http://blog.brodowski.net.pl/2007/12/06 ... -w-ubuntu/ .

Trzeba mieć oczywiście spełnione zależności zarówno dla docelowego programu, jak i dla kompilatora.


(Spox5) #14

Popatrz na numerki wersji i datę dodania, Ja osobiście GPicView używam od około 7 miesięcy, ale wersję 0.2.0 dopiero kilka dni. Możliwe, że w repozytoriach testowych paczki GPicView były, tego nie jestem w stanie stwierdzić.


(roobal) #15

Ja zrozumiałem, że w ogóle nie ma tego w paczkach, tak swoją drogą ja nie zwracam uwagi na numerki wersji, ważne żeby działało :slight_smile: Nie wiem jak tam deby ale w Archu mam od dawna najnowszą wersję:

roobal@archlinux:~$ pacman -Ss gpicview

community/gpicview 0.2.0-1 (lxde)

    Picture viewer of the LXDE Desktop

roobal@archlinux:~$

Pozdrawiam!


(Spox5) #16

Ukazała się nowa stabilna wersja GpicView oznaczona numerkiem 0.2.1 Zachęcam do przetestowania.

http://sourceforge.net/project/showfile ... _id=245164