GPS a komunikacja miejska

http://allegro.pl/gps-nawigacja-4-3-cala-4gb-gwarancja-najtaniej-i3532873973.html

Urządzenia GPS obsługują komunikację miejską? Nadają się dla użytkowników, którzy korzystają z komunikacji miejskiej lub chodzą piechotą?

Niektóre w niektórych miastach obsługują. Nie korzystałem z czegoś takiego w dedykowanym gps’ie, ale nie wyobrażam sobie, żeby to miało dobrze funkcjonować offline. W opisie podlinkowanej nic takiego nie ma. Oczywiście można korzystać z nawi pieszo, ale wiadomo, że wtedy wytyczonej trasy nie ma co za bardzo brać do siebie, raczej jako elektroniczna mapa.

Do komunikacji miejskiej raczej serwisy typu jakdojadę i ich aplikacje na tel.

jakdojade jest dostępne na Androida tym samym na tablety i smartfony. Jednak GPS jest tańszy niż nawet najtańszy tablet z wiszącym na kablu modemem 3G. No i za granicą się to nie sprawdzi (roaming).

Żeby taki odbiornik GPS wyznaczał trasy dojazdu komunikacją miejską, musiałby mieć dostęp do rozkładów jazdy. Które to nie są niczym stałym. Przecież z reguły co kilka tygodni, czy w najlepszym wypadku miesięcy, rozkład jakichś linii w mieście się zmienia. Siłą rzeczy, nawet jeśli taka baza jest zapisana w urządzeniu, musi się w jakiś sposób aktualizować.

Za granicą idąc pieszo korzystam ze zwykłego gps’a samochodowego, ale nie liczę tras, tylko korzystam jak z mapy. Ewentualnie rzeczywiście korzystam ze smartfona licząc się z kosztami roamingu. Oczywiście nie mówię, żeby specjalnie po to smartfona kupować, sporo ludzi teraz takie telefony już ma, więc dla nich ściągnięcie darmowej aplikacji jest dobrym rozwiązaniem. Nie wierzę w urządzenie obsługujące komunikację miejską bez połączenia z internetem, bo to jest zbyt dynamiczna rzecz, żeby raz na jakiś czas aktualizację ściągnąć (niektóre garminy niby to oferują, cityxplorer to się nazywa http://www.garmin.com/garmin/cms/cache/ … ityxplorer Poza tym np. w Europie to tylko 40 miast :/)

W sumie taka aktualizacja mogła by być możliwa przez wifi i zapisywana na karcie pamięci. Wówczas mogło by to działać i w trybie offline.

Oki dzięki za odpowiedzi.

jakdojade.pl, ew. podobne zagraniczne aplikacje.

jakdojade wymaga połączenia z netem, nie znam podobnego serwisu działającego w Berlinie. W sumie GPS z wbudowanym modemem 3G miałby to wszystko:)

Zawsze można na miejscu kupić pre-paidową kartę SIM lokalnego operatora.

Jak się jest dłużej w 1 miejscu to można. Tylko trzeba tez uważać, bo nie każdy SIM działa ze wszystkim. Ja wtopiłem chyba 3 lata temu na Ukrainie, bo kupiłem sobie sima do modemu 3g, a się okazało, że współpracuje on tylko z tel komórkowymi i żeby go przestawić na inne urządzenia musiałbym się udać do ich salonu (pewnie by mi go po prostu wymienili na inny, nie wiem, olałem)

Analogia - Play Online nie działa w zwykłych telefonach bez obsługi 3G. Nie złapie nawet zasięgu.

Play Online cały czas działa tylko na sieci Playa? Bo w ofertach typowo “telefonicznych”, z możliwością rozmów, już dawno Internet po sieci Playa, jak i Plusa czy Orange, kosztuje tyle samo. Kiedyś było tak, że na sieci Playa brało megabajty z pakietu, a na sieci Plusa (bo sieć Orange chyba nie była jeszcze obsługiwana) - złotówki z konta.

Nie mam pojęcia, używam Play wyłącznie do rozmów i smsów, a i też na plusie.