GPS do samochodu - pomoc w wyborze, rady

Witojcie

Potrzebuje pomocy przy wyborze GPSa do samochodu.

Nie do końca znam się na tym sprzęcie dlatego postanowiłem poradzić się fachowców i mam nadzieje, że dacie mi jakieś rady.

Szukam nie drogiego i dobrego sprzętu. Kwota o jaką chodzi to około 200-250 zł. Rozglądałem się już na allegro ale wybór jest ogromny a nie chciał bym wyrzucić tej kasy w błoto.

Wymagań za dużych nie mam. Chodzi o to żeby GPS miał dobre mapy (nie żebym się zgubił i on mnie wyprowadzi gdzieś w pole), był w miarę przejrzysty i łatwy w obsłudze. No i żebym mógł sobie tam wrzucać jakieś aktualizacje czy też głosy np. Wisławskiego itp

Z tego co zauważyłem z takich w przystępnej cenie i których marka obiła mi się gdzieś o uszy to są TomTom oraz Mio.

Nie wiem co możecie mi poradzić, czekam na Wasze odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Mio Moov 200 (w tej cenie chyba jest też Moov M300), ale ten pierwszy polecam bo widziałem w użyciu.

Jak dobrze poszukasz w ofertach, to znajdziesz za niewiele ponad 200 zł.

I taka moja rada, jeżeli tylko polegasz na nawigacji, to pewne, że się po czasie zgubisz lub wyjedziesz w pole albo nie daj Boże gdzie indziej. Nawigacja ma Tobie pomagać, sugerować ale nie wyręczać i prowadzić “za rączkę”. Bo jak zrzucisz ciężar kierowania na gps’a to nawet najdroższy, najlepszy, nie da sobie rady i będziesz rozczarowany jego funkcjonowaniem. Koniec końców stwierdzisz, że te wszystkie nawigacje to o kant du*y można rozbić :wink:

Pozdrawiam.

Jeżeli chodzi o poruszanie się po polsce to polecam coś co zwiera automape , jeżeli znowu częste wyjazdy zagraniczne to tu znowu przoduje tomtom , obie te mapy zajmują 2 pierwsze miejsca w rakingu dokładności jak i używalnosci map , ja używam tomtom prawie w 95% również w polsce , polubiłem tą nawigacje za jej prostote uruchamiania i działania , automapa jest bardziej rozbudowana graficznie przez co rónież bardziej zawikłana w uruchomieniu i planowaniu/wyznaczniu trasy jak i w obsłudze , za 250 zł kupisz urządzenie nówke tomtoma z 3,5 calowym wyświetlaczem , za 200zł również kupisz urządzenie z automapą też nówke coś z półi larka czy jemu podobne , mio chyba nie posiada w sobie automapy tylko miomap a ta mapa to akurat koncowe miejsca rakingu , aczkolwiek na tym urządzeni może działać również i tomtom i automapa w tym przypadku dochodzą dodatkowe wydatki na zakup tychże map.Co polecić odnośnie urządzenia , nie wiem , jeżeli bym maił taki przedział cenowy do dyspozycji to byłby to tomtom , a jeżeli miała to by być wyłącznie mapa polski to zapewne coś z larka lub jemu podobne, jako nawigacje te hipermarketowe urządzenia nie są takie złe, np. zadziwiająco szybko łapią sygnał z satelit ,szybkie w działaniu , 3 letnia gwarancja , jak się zepsuje to od ręki wymieniają na nowy.Ale w dalszym ciągu moim faworytem jest tomtom

Może coś takiego od razu z AutoMapą w formacie 4,3 bo 3,5" wg mnie jest jednak za mały. Oczywiście nawigacja na 3,5 działa tak samo, jest po prost mniejsza i mniej wygodna:

http://allegro.pl/item946393986_nawigac … apaxl.html

http://allegro.pl/item948466766_nawigac … s_24h.html

Mio ma fabrycznie tragiczne mapy.

Autor podał cene a Ty wywaliłeś urządzenia znanej i szanowanej firmy znacznie przekraczające cenowo podany przedział , pozatym 3,5 cala to może na początku wydawać się małe ale kiedy przyzwyczai się do podawanych komend głosowych to wtenczas bardzo mało będzie już zerkał na ekran.

Czyli automapa w których GPSach jest bo już sie gubię, w TomTomie jest??

Tomtom to urzadzenie nawigacyjne z którym współpracuję jedynie mapy tego producenta czyli nie można do tomtoma “wsadzić” automapy , oprócz tego tomtom wydaje swoje aplikacje i mapy na wiele innych urządzeń opartych o system windows mobile i chyba android , czyli np. jak kupisz nawigacje w której będzie system windows mobile to praktycznie możesz kożystać z każdej dostępnej na rynku nawigacji (automapa , tomtom , garmin , i wiele innch mniej doskonałych). jedziesz do hipermarketu i mówisz że chcesz nawigacje za tą cene gdzie zainstalowana jest automapa , tylko za tą cene nawet max 250zł nie kupisz nawigacji z mapą europy a jedynie z polską. Za 250 zł ostatnio w jakim hiper widziałem tomtoma z 3.5 cala ekranem z mapą europy. Automape również można kupić jako produkt do instalacji na różnych urządzeniach z windowsem w tym również na komputerach typu PC (laptopy ,stacjonarne ) na stronie www.automapa.pl możesz pobrać na próbe “demo”

Zaproponowałem po prostu w miarę przyzwoitą nawigację z AutoMapą na pokładzie. Fabryczne mapy w ekonomicznych wypustach urządzeń są do bani. Mogę jedynie pochwalić Garmina za GPmapę jest naprawdę przyzwoita jak urządzenie jak i mapa - ale tylko na Polskę.

Dokupując subskrypcję rozszerzającą wydaje się sporo pieniędzy. A tutaj w zasadzie wszystko jest od razu.

Sam korzystam z Larka 4,3" + dodatkowo AutoMapa ale nie polecam sprzętu, słąby akumulator, niby nowy odbiornik GPS ale gorszy niż w MIO.

zazwyczaj wszystkie nawigacje posiadają baterie w których energi starcza na około 2-4 godzin nawigowania , jadąc samochodem stosuje się nieprzerywalne ładowanie urządzenia z gniazda zapalniczki , ostatnio w hipermarkecie oglądałem larka z 4,3 cala ekranem za 250zł i posiadał on pełnowartościową automape-Polska prawie w najnowszym wydaniu bo w wersji 6,1, kilku mioch znajomych również posiada te niskobudżetowe larki i działają niektóre już po kilka lat bezawaryjnie , jeżeli ktoś posiada skromne fundusze to nie ma co zastanawiać się nad tym larkiem jeżeli jest zdecydowany na automape , (lark urządzenie wszechstronne , odtwazanie muzyki i filmów , przeglądanie zdjęć , radio , no i w dodatku można wgrać dowolną nawigacje) a jednak w dalszym ciągu polecam firmowe urządzenie jakim jest tomtom “one” , wady tomtoma nie można wgrać żadnej innej nawigacji , nie odtwarza ani filmów ani muzyki i nie można używać jako przeglądarki obrazów typowa nawigacja w dodatku bardzo dobra jakościowo znanej holenderskiej firmy nawigacje tego producenta to prym na rynkach świata , jak dla mnie mapy tomtoma nie odbiegają dokładnością od map automapy , oba te zestawy mają według mnie po równo wad i zalet dotyczących wyłacznie zastosowanych map.

Mój Lark w tej chwili nie jest w stanie pracować na baterii, co prawda i tak mam w samochodzie cały czas zasilanie więc mi to nie przeszkadza. Nie reklamuje tego nawet, bo mi się nie chce - po prostu i tak nie korzystałem z wbudowanego akumulatora.

Co do odbiornika GPS to przy dłuższym nie użytkowaniu, bardzo długo łapie satelity, potem jest w miarę ok.

Wady które przedstawiłem nie spowodują, że kupię nową nawigację. Nawigacja ma dowieźć do celu i to robi w zasadzie idealnie.

Jest to narmalny obiaw i po długim “postoju” kilka dni nawigacja może szukać “satelit” nawet ponad 5 minut a czasem i więcej , dzieje się tak bo nawigacja zapamiętuje ostatnie położenie satelit , a że satelity w ciągu kilku dni są w stanie zmienić dość dużo swoje położenie wiec odbiornik nawigacji musi odszukać je ponownie , jeżeli uzywamy nawigacji codziennie to położenie satelit tylko minimalnie się różni więc nawigacja tylko koryguje swoje położenie względem satelit , co kilka miesięcy bodajże co 3 miesiące położenie satelit jest korygowane i wracają na swoją początkową lokalizacje, po skorygowaniu satelit czas łapania fixa może wydłuzyć się nawet do około 10 minut , niektóre urzadzenia posiadają funkcje korygowania satelit bądź przez moduły GSM (AGPS), lub przez internet (QuickGPS) lub inne zawarte w urządzeniu oprogramowanie. Zazwyczaj niskobudżetowe urządzenia takich moąliwości nie psiadają i trzeba liczyć wyłącznie na urządzenie. Np. jeżeli mamy telefon z GPS-em i wgrane fabrycznie korygowanie położenia satelit to trzeba bardzo uważac na jakim ustawieniu jest ta korekta , jeżeli na automacie to możemy przez kilkanaście dni zauważyć znaczny ubytek kasy na koncie telefonu gdyż to ustawienie zazwyczaj co 3 dni łączy sie z internetem i pobiera dane.

Siemka, Podpinam się pod temat. Właśnie (dziś) zdałem na prawko, więc samochód będę miał. Ale potrzeba mi GPS. Widzę że coś tam poradziliście itp. lecz ja prosiłbym o jakiś konkretny model [Cena taka sama 200-250, Mapy Polski (za granice bym wyjeżdżał może raz na rok/2 lata). Bateria to nie musi być mocna bo to i tak by siedziało ciągle w aucie pod ładowarką. Ekranik im większy tym lepszy, dobrze żeby nawigacja umiała “gadać”]. Proszę o jakiś w miare solidny, konkretny model, tak bym tylko Wpisał nazwę w ceneo.pl wybrał najtańszy sklep i kliknął KUP bez zastanawiania “Czy aby na pewno?”

Duży ekran, mapa MapaMap - słaba, chyba że zmienisz na inną:

http://allegro.pl/item1021559655_lark_f … tanio.html

Z tego co się dowiedziałem to w tej mapie praktycznie nie ma planów mniejszych miast a to źle. Jeżeli wgrywać inną mapę to jaką i skąd ?

Jak na razie nadal poszukuję nawigacji. Po zastanowieniu się zmieniam wymaganą cenę na 350zł. Może MIO MOOV 500 [http://www.ceneo.pl/2160114 ] ??

Ostatni raz powtarzam jeżeli chcecie nawigacje z dokładnymi mapami (małe miejscowosci i wioski) to tylko urządzenie które posiada wgrane oprogramowanie AutoMapa , TomTom , lub Garmin , wszystko inne (mapamap , miomap , nokiamaps i wiele innych) posiadają mapy szczegółowych głównych dróg i drogi dojazdowe/przejazdowe przez małe miejscowości bez adresów nie mówiąc już o nawigowaniu “pod dzwi” , najbardziej szczegółowa mapa dla polski to automapa a dla europy tomtom, te mapy posiadają również wjazdy do posesji , do stacji benzynowych na parkingi i wiele innych udogodnień choćby takie jak pokazanie dokładnie którym pasem trzeba jechać w momęcie zjazdów i wielu pasów na drogach (asystent pasa ruchu)