GPS do samochodu - pomoc w wyborze, rady

(Tabo89) #1

Witojcie

Potrzebuje pomocy przy wyborze GPSa do samochodu.

Nie do końca znam się na tym sprzęcie dlatego postanowiłem poradzić się fachowców i mam nadzieje, że dacie mi jakieś rady.

Szukam nie drogiego i dobrego sprzętu. Kwota o jaką chodzi to około 200-250 zł. Rozglądałem się już na allegro ale wybór jest ogromny a nie chciał bym wyrzucić tej kasy w błoto.

Wymagań za dużych nie mam. Chodzi o to żeby GPS miał dobre mapy (nie żebym się zgubił i on mnie wyprowadzi gdzieś w pole), był w miarę przejrzysty i łatwy w obsłudze. No i żebym mógł sobie tam wrzucać jakieś aktualizacje czy też głosy np. Wisławskiego itp

Z tego co zauważyłem z takich w przystępnej cenie i których marka obiła mi się gdzieś o uszy to są TomTom oraz Mio.

Nie wiem co możecie mi poradzić, czekam na Wasze odpowiedzi.

Pozdrawiam.

(tomal_) #2

Mio Moov 200 (w tej cenie chyba jest też Moov M300), ale ten pierwszy polecam bo widziałem w użyciu.

Jak dobrze poszukasz w ofertach, to znajdziesz za niewiele ponad 200 zł.

I taka moja rada, jeżeli tylko polegasz na nawigacji, to pewne, że się po czasie zgubisz lub wyjedziesz w pole albo nie daj Boże gdzie indziej. Nawigacja ma Tobie pomagać, sugerować ale nie wyręczać i prowadzić “za rączkę”. Bo jak zrzucisz ciężar kierowania na gps’a to nawet najdroższy, najlepszy, nie da sobie rady i będziesz rozczarowany jego funkcjonowaniem. Koniec końców stwierdzisz, że te wszystkie nawigacje to o kant du*y można rozbić :wink:

Pozdrawiam.

(Zbych ) #3

Jeżeli chodzi o poruszanie się po polsce to polecam coś co zwiera automape , jeżeli znowu częste wyjazdy zagraniczne to tu znowu przoduje tomtom , obie te mapy zajmują 2 pierwsze miejsca w rakingu dokładności jak i używalnosci map , ja używam tomtom prawie w 95% również w polsce , polubiłem tą nawigacje za jej prostote uruchamiania i działania , automapa jest bardziej rozbudowana graficznie przez co rónież bardziej zawikłana w uruchomieniu i planowaniu/wyznaczniu trasy jak i w obsłudze , za 250 zł kupisz urządzenie nówke tomtoma z 3,5 calowym wyświetlaczem , za 200zł również kupisz urządzenie z automapą też nówke coś z półi larka czy jemu podobne , mio chyba nie posiada w sobie automapy tylko miomap a ta mapa to akurat koncowe miejsca rakingu , aczkolwiek na tym urządzeni może działać również i tomtom i automapa w tym przypadku dochodzą dodatkowe wydatki na zakup tychże map.Co polecić odnośnie urządzenia , nie wiem , jeżeli bym maił taki przedział cenowy do dyspozycji to byłby to tomtom , a jeżeli miała to by być wyłącznie mapa polski to zapewne coś z larka lub jemu podobne, jako nawigacje te hipermarketowe urządzenia nie są takie złe, np. zadziwiająco szybko łapią sygnał z satelit ,szybkie w działaniu , 3 letnia gwarancja , jak się zepsuje to od ręki wymieniają na nowy.Ale w dalszym ciągu moim faworytem jest tomtom

(dark__jedi) #4

Może coś takiego od razu z AutoMapą w formacie 4,3 bo 3,5" wg mnie jest jednak za mały. Oczywiście nawigacja na 3,5 działa tak samo, jest po prost mniejsza i mniej wygodna:

http://allegro.pl/item946393986_nawigac … apaxl.html

http://allegro.pl/item948466766_nawigac … s_24h.html

Mio ma fabrycznie tragiczne mapy.

(Zbych ) #5

Autor podał cene a Ty wywaliłeś urządzenia znanej i szanowanej firmy znacznie przekraczające cenowo podany przedział , pozatym 3,5 cala to może na początku wydawać się małe ale kiedy przyzwyczai się do podawanych komend głosowych to wtenczas bardzo mało będzie już zerkał na ekran.

(Tabo89) #6

Czyli automapa w których GPSach jest bo już sie gubię, w TomTomie jest??

(Zbych ) #7

Tomtom to urzadzenie nawigacyjne z którym współpracuję jedynie mapy tego producenta czyli nie można do tomtoma “wsadzić” automapy , oprócz tego tomtom wydaje swoje aplikacje i mapy na wiele innych urządzeń opartych o system windows mobile i chyba android , czyli np. jak kupisz nawigacje w której będzie system windows mobile to praktycznie możesz kożystać z każdej dostępnej na rynku nawigacji (automapa , tomtom , garmin , i wiele innch mniej doskonałych). jedziesz do hipermarketu i mówisz że chcesz nawigacje za tą cene gdzie zainstalowana jest automapa , tylko za tą cene nawet max 250zł nie kupisz nawigacji z mapą europy a jedynie z polską. Za 250 zł ostatnio w jakim hiper widziałem tomtoma z 3.5 cala ekranem z mapą europy. Automape również można kupić jako produkt do instalacji na różnych urządzeniach z windowsem w tym również na komputerach typu PC (laptopy ,stacjonarne ) na stronie www.automapa.pl możesz pobrać na próbe “demo”

(dark__jedi) #8

Zaproponowałem po prostu w miarę przyzwoitą nawigację z AutoMapą na pokładzie. Fabryczne mapy w ekonomicznych wypustach urządzeń są do bani. Mogę jedynie pochwalić Garmina za GPmapę jest naprawdę przyzwoita jak urządzenie jak i mapa - ale tylko na Polskę.

Dokupując subskrypcję rozszerzającą wydaje się sporo pieniędzy. A tutaj w zasadzie wszystko jest od razu.

Sam korzystam z Larka 4,3" + dodatkowo AutoMapa ale nie polecam sprzętu, słąby akumulator, niby nowy odbiornik GPS ale gorszy niż w MIO.

(Zbych ) #9

zazwyczaj wszystkie nawigacje posiadają baterie w których energi starcza na około 2-4 godzin nawigowania , jadąc samochodem stosuje się nieprzerywalne ładowanie urządzenia z gniazda zapalniczki , ostatnio w hipermarkecie oglądałem larka z 4,3 cala ekranem za 250zł i posiadał on pełnowartościową automape-Polska prawie w najnowszym wydaniu bo w wersji 6,1, kilku mioch znajomych również posiada te niskobudżetowe larki i działają niektóre już po kilka lat bezawaryjnie , jeżeli ktoś posiada skromne fundusze to nie ma co zastanawiać się nad tym larkiem jeżeli jest zdecydowany na automape , (lark urządzenie wszechstronne , odtwazanie muzyki i filmów , przeglądanie zdjęć , radio , no i w dodatku można wgrać dowolną nawigacje) a jednak w dalszym ciągu polecam firmowe urządzenie jakim jest tomtom “one” , wady tomtoma nie można wgrać żadnej innej nawigacji , nie odtwarza ani filmów ani muzyki i nie można używać jako przeglądarki obrazów typowa nawigacja w dodatku bardzo dobra jakościowo znanej holenderskiej firmy nawigacje tego producenta to prym na rynkach świata , jak dla mnie mapy tomtoma nie odbiegają dokładnością od map automapy , oba te zestawy mają według mnie po równo wad i zalet dotyczących wyłacznie zastosowanych map.

(dark__jedi) #10

Mój Lark w tej chwili nie jest w stanie pracować na baterii, co prawda i tak mam w samochodzie cały czas zasilanie więc mi to nie przeszkadza. Nie reklamuje tego nawet, bo mi się nie chce - po prostu i tak nie korzystałem z wbudowanego akumulatora.

Co do odbiornika GPS to przy dłuższym nie użytkowaniu, bardzo długo łapie satelity, potem jest w miarę ok.

Wady które przedstawiłem nie spowodują, że kupię nową nawigację. Nawigacja ma dowieźć do celu i to robi w zasadzie idealnie.

(Zbych ) #11

Jest to narmalny obiaw i po długim “postoju” kilka dni nawigacja może szukać “satelit” nawet ponad 5 minut a czasem i więcej , dzieje się tak bo nawigacja zapamiętuje ostatnie położenie satelit , a że satelity w ciągu kilku dni są w stanie zmienić dość dużo swoje położenie wiec odbiornik nawigacji musi odszukać je ponownie , jeżeli uzywamy nawigacji codziennie to położenie satelit tylko minimalnie się różni więc nawigacja tylko koryguje swoje położenie względem satelit , co kilka miesięcy bodajże co 3 miesiące położenie satelit jest korygowane i wracają na swoją początkową lokalizacje, po skorygowaniu satelit czas łapania fixa może wydłuzyć się nawet do około 10 minut , niektóre urzadzenia posiadają funkcje korygowania satelit bądź przez moduły GSM (AGPS), lub przez internet (QuickGPS) lub inne zawarte w urządzeniu oprogramowanie. Zazwyczaj niskobudżetowe urządzenia takich moąliwości nie psiadają i trzeba liczyć wyłącznie na urządzenie. Np. jeżeli mamy telefon z GPS-em i wgrane fabrycznie korygowanie położenia satelit to trzeba bardzo uważac na jakim ustawieniu jest ta korekta , jeżeli na automacie to możemy przez kilkanaście dni zauważyć znaczny ubytek kasy na koncie telefonu gdyż to ustawienie zazwyczaj co 3 dni łączy sie z internetem i pobiera dane.

(baciany) #12

Siemka, Podpinam się pod temat. Właśnie (dziś) zdałem na prawko, więc samochód będę miał. Ale potrzeba mi GPS. Widzę że coś tam poradziliście itp. lecz ja prosiłbym o jakiś konkretny model [Cena taka sama 200-250, Mapy Polski (za granice bym wyjeżdżał może raz na rok/2 lata). Bateria to nie musi być mocna bo to i tak by siedziało ciągle w aucie pod ładowarką. Ekranik im większy tym lepszy, dobrze żeby nawigacja umiała “gadać”]. Proszę o jakiś w miare solidny, konkretny model, tak bym tylko Wpisał nazwę w ceneo.pl wybrał najtańszy sklep i kliknął KUP bez zastanawiania “Czy aby na pewno?”

(dark__jedi) #13

Duży ekran, mapa MapaMap - słaba, chyba że zmienisz na inną:

http://allegro.pl/item1021559655_lark_f … tanio.html

(baciany) #14

Z tego co się dowiedziałem to w tej mapie praktycznie nie ma planów mniejszych miast a to źle. Jeżeli wgrywać inną mapę to jaką i skąd ?

Jak na razie nadal poszukuję nawigacji. Po zastanowieniu się zmieniam wymaganą cenę na 350zł. Może MIO MOOV 500 [http://www.ceneo.pl/2160114 ] ??

(Zbych ) #15

Ostatni raz powtarzam jeżeli chcecie nawigacje z dokładnymi mapami (małe miejscowosci i wioski) to tylko urządzenie które posiada wgrane oprogramowanie AutoMapa , TomTom , lub Garmin , wszystko inne (mapamap , miomap , nokiamaps i wiele innych) posiadają mapy szczegółowych głównych dróg i drogi dojazdowe/przejazdowe przez małe miejscowości bez adresów nie mówiąc już o nawigowaniu “pod dzwi” , najbardziej szczegółowa mapa dla polski to automapa a dla europy tomtom, te mapy posiadają również wjazdy do posesji , do stacji benzynowych na parkingi i wiele innych udogodnień choćby takie jak pokazanie dokładnie którym pasem trzeba jechać w momęcie zjazdów i wielu pasów na drogach (asystent pasa ruchu)