GPS w Nokii E65

Witam, poszukuję informacji o działaniu GPS w Nokii E65, jak działa ten standardowy program wbudowany w telefon czy lepiej zaopatrzyć się w inny? Czy pobieranie map coś kosztuje, czy telefon pobiera mapki z programu. Jaki program polecacie do GPS w tej Nokii ?

A masz już moduł GPS kupiony?

Najlepiej to mieć TomTom, choć zbudowany moduł też ujdzie, jest jako taki. Poczytaj na odpowiednich stronach

W nokii E65 nie ma wbudowanego GPS. Trzeba dokupić sobie moduł na bluetootha. (wbudowany GPS posiada Nokia N95)

Mylisz GPS z aplikacją lokalizującą Nokii.

Płacisz tylko za transmisję GPRS

TYlko jest TomTom 6 (ale i tak ma słabe mapy polski)

Dodatkowo musicz kupić odbiornik GPS bluetooth.

są już nowe mapy Estern Europe gdzie pokrycie polski jest 51% to i tak nieźle w przypadku starszych map (34%) , są to najbardziej aktualne mapy gdzie tomtom właściwie nie popełnia już błędów , poza tym z koncem roku ukaże się nowa wersja tomtoma , tomtom 7 , na urządzenie tomtom już jest, a na symbiana i systemy windowsowskie trzeba będzie jeszcze troche poczekać.

Hehe. Automapa na PDA ma 99% pokrycia polski :stuck_out_tongue: Do GPS nadaje się TYLKO PDA z Windows Mobile…

Obawiam sie że na Symbiana już nic nowego nie zrobią, co najwyżej jakieś nowe mapy. Tak jak już olali ludzi co mają wersję TT 5…

chyba tylko tomtom 6 Ci pozostał do zainstalowania , jest to jeden z nielicznych prawie nieomylnych programów do nawigacji nawet jeżli pokrycie polski jest około 50% . Dziasiaj testowałem po drogach holandii nawigacje Destinator 6 (PDA windows mobile 6), ta nawigacja nawet do pilotowania samolotów się nie nadaje bo tam też trzeba trzymać się korytaży powietrznych , jak by tak każdy używał tego programu i liczył wyłacznie na nawigacje (obsesja holendrów , 1 auto/kierowca na 10 nie posiada nawigacji)to na świecie ludzkość co najmniej o połowe by się zmniejszyła.

standardowy program to kicha totalna

Nokia udostepnia mapy za darmo tylko ze nikt nie mowi ile kosztuje sciaganie ich na telefon,. Kiedys jak probowałem to zjadło mi 30 zł i nawet nic nie sciagłem (przez to tak dużo bo telefon łaczyył sie z netem pod Wap ale w innej opcji tez to duzo wyniesie)

Ja w mojej noki E50 mam Tomtoma 6.01 i nowe mapy Eastern Europe gdzie pokrycie polski jest 51% i jest to najnowsza mapa dla Polski

Nie trzeba przy tym ściagać zadnych dodatkowych map przy każdej trasie tylko sie po prostu ma i używa

I razem z konkretnym odbiornikiem GPS chodzi to super. Nawet w niedużych miastach są ulice z numerami domów. Pisze bo z tego korzystam i nie tylko w Polsce

W razie pytań prosze na maila

Nie wiecie czy z tomtom’a można korzystać bez gps’a tylko do wyznaczania trasy?

OT - KOSZ :evil:

Złączono Posta : 20 Październik 2007, 21:39:12

Przez kabel można.

Można :slight_smile: W TT jest pocja “prezentacji” wytyczonej trasy .

Witam.

Również posiadam nokie e65 i zastanawiam sie nad kupnem modułu gps. mam w zwiazku z tym pytanie: czy używanie nawigacji z telefonu coś kosztuje(tzn. czy nabija mi rachunek podczas wyznaczania tras i samego korzystania z nawigacji)?czy nawigację bede miał z funkcją informowania o kierunku jazdy? i jeszcze jedno, czy lepiej inwestować w zewnętrzny gps czy lepiej zakupic telefon z wbudowanym gps?

to zależy co zainstalujesz ,bardzo niewiele map/nawigacji wymaga połaczenia gprs , takie nawigacje jak tomtom , automapa , garmin i wiele innych nie wymagają połaczenia przez gprs więc kożystanie z nich jest darmowe (jedynie koszt nabycia nawigacji/map) , wyznaczanie tras odbywa się na zasadzie lokalizacji gps-a (odbiornika) przez satelity i kożystanie z tych satelit jest darmowe , informacja na temat kierunku jazdy odbywa się na bieżąco podczas jazdy , na przykładzie tomtoma to np jakieś 600m przed skrętem “Katarzyna” mówi “przed tobą skręt w prawo” a jakieś 20m przez skrętem “skręć w prawo” jeżeli posiadasz już e65 to nie ma sensu inwestować w tela z gps a wystarczy dokupić osobny moduł. Niejednokrotnie te osobne moduły działają znacznie lepiej jak te w budowane.

Ale te mapy które podałeś można wgrać do noki e65?Czyli najlepiej jaką mape używać? Można ją sobie ściągnąć z netu i wgrać poprzez kabel? I jeszcze jedno pytanie, jak będe miał tel z wbudowanym gps to czy moge używać zewnętrznego gdyby tamten się nie sprawdzał?

Prawie wszystkie nawigacje/mapy można wgrywać do telefonów z symbianem kwestia jest tylko wersji ja ze swojej strony polecam tomtom navigator 6 i może jeszcze automapa(choć jej nie lubie) , można sciągnąć z netu ze stron producenta po uprzednim ich zakupieniu ,

tak

Jak to wygląda krok po kroku z wgrywaniem do telefonu, najpierw trzeba wgrać program a później mapy? Czy ten program który jest w telefonie to tez jest wyznaczanie trasy?

Czy można zdobyć mapy poza strona producenta bo tam sa strasznie drogie?

Który konkretnie program i jego wersje byście polecili zeby dobrze wspolgral z telefonem?

Czy ktoś już wgrywał towszystko do noki e65 i jest w stanie mi wytłumaczyć krok po kroku jak to się robi, bede bardzo wdzieczny.

Pisanie Ci krok po kroku byłoby zbyt czasochłonne więc wejdź na stronę:

http://forum.symbianos.pl >>dział nawigacja >> s60

Tam masz do wyboru do koloru,godne polecenia to już wspomniane TomTom Nav 6 i GarminMobileXT.