GPS w Nokii E65

(Bary1986) #1

Witam, poszukuję informacji o działaniu GPS w Nokii E65, jak działa ten standardowy program wbudowany w telefon czy lepiej zaopatrzyć się w inny? Czy pobieranie map coś kosztuje, czy telefon pobiera mapki z programu. Jaki program polecacie do GPS w tej Nokii ?

(boczi) #2

A masz już moduł GPS kupiony?

Najlepiej to mieć TomTom, choć zbudowany moduł też ujdzie, jest jako taki. Poczytaj na odpowiednich stronach

(majster_jk) #3

W nokii E65 nie ma wbudowanego GPS. Trzeba dokupić sobie moduł na bluetootha. (wbudowany GPS posiada Nokia N95)

(Bigkoras) #4

Mylisz GPS z aplikacją lokalizującą Nokii.

Płacisz tylko za transmisję GPRS

TYlko jest TomTom 6 (ale i tak ma słabe mapy polski)

Dodatkowo musicz kupić odbiornik GPS bluetooth.

(Zbych ) #5

są już nowe mapy Estern Europe gdzie pokrycie polski jest 51% to i tak nieźle w przypadku starszych map (34%) , są to najbardziej aktualne mapy gdzie tomtom właściwie nie popełnia już błędów , poza tym z koncem roku ukaże się nowa wersja tomtoma , tomtom 7 , na urządzenie tomtom już jest, a na symbiana i systemy windowsowskie trzeba będzie jeszcze troche poczekać.

(Bigkoras) #6

Hehe. Automapa na PDA ma 99% pokrycia polski :stuck_out_tongue: Do GPS nadaje się TYLKO PDA z Windows Mobile...

Obawiam sie że na Symbiana już nic nowego nie zrobią, co najwyżej jakieś nowe mapy. Tak jak już olali ludzi co mają wersję TT 5...

(Zbych ) #7

chyba tylko tomtom 6 Ci pozostał do zainstalowania , jest to jeden z nielicznych prawie nieomylnych programów do nawigacji nawet jeżli pokrycie polski jest około 50% . Dziasiaj testowałem po drogach holandii nawigacje Destinator 6 (PDA windows mobile 6), ta nawigacja nawet do pilotowania samolotów się nie nadaje bo tam też trzeba trzymać się korytaży powietrznych , jak by tak każdy używał tego programu i liczył wyłacznie na nawigacje (obsesja holendrów , 1 auto/kierowca na 10 nie posiada nawigacji)to na świecie ludzkość co najmniej o połowe by się zmniejszyła.

(Wygodnis) #8

standardowy program to kicha totalna

Nokia udostepnia mapy za darmo tylko ze nikt nie mowi ile kosztuje sciaganie ich na telefon,. Kiedys jak probowałem to zjadło mi 30 zł i nawet nic nie sciagłem (przez to tak dużo bo telefon łaczyył sie z netem pod Wap ale w innej opcji tez to duzo wyniesie)

Ja w mojej noki E50 mam Tomtoma 6.01 i nowe mapy Eastern Europe gdzie pokrycie polski jest 51% i jest to najnowsza mapa dla Polski

Nie trzeba przy tym ściagać zadnych dodatkowych map przy każdej trasie tylko sie po prostu ma i używa

I razem z konkretnym odbiornikiem GPS chodzi to super. Nawet w niedużych miastach są ulice z numerami domów. Pisze bo z tego korzystam i nie tylko w Polsce

W razie pytań prosze na maila

(system) #9

Nie wiecie czy z tomtom'a można korzystać bez gps'a tylko do wyznaczania trasy?

(boczi) #10

OT - KOSZ :evil:

Złączono Posta : 20 Październik 2007, 21:39:12

Przez kabel można.

(Llexam) #11

Można :slight_smile: W TT jest pocja "prezentacji" wytyczonej trasy .

(Kardola) #12

Witam.

Również posiadam nokie e65 i zastanawiam sie nad kupnem modułu gps. mam w zwiazku z tym pytanie: czy używanie nawigacji z telefonu coś kosztuje(tzn. czy nabija mi rachunek podczas wyznaczania tras i samego korzystania z nawigacji)?czy nawigację bede miał z funkcją informowania o kierunku jazdy? i jeszcze jedno, czy lepiej inwestować w zewnętrzny gps czy lepiej zakupic telefon z wbudowanym gps?

(Zbych ) #13

to zależy co zainstalujesz ,bardzo niewiele map/nawigacji wymaga połaczenia gprs , takie nawigacje jak tomtom , automapa , garmin i wiele innych nie wymagają połaczenia przez gprs więc kożystanie z nich jest darmowe (jedynie koszt nabycia nawigacji/map) , wyznaczanie tras odbywa się na zasadzie lokalizacji gps-a (odbiornika) przez satelity i kożystanie z tych satelit jest darmowe , informacja na temat kierunku jazdy odbywa się na bieżąco podczas jazdy , na przykładzie tomtoma to np jakieś 600m przed skrętem "Katarzyna" mówi "przed tobą skręt w prawo" a jakieś 20m przez skrętem "skręć w prawo" jeżeli posiadasz już e65 to nie ma sensu inwestować w tela z gps a wystarczy dokupić osobny moduł. Niejednokrotnie te osobne moduły działają znacznie lepiej jak te w budowane.

(Kardola) #14

Ale te mapy które podałeś można wgrać do noki e65?Czyli najlepiej jaką mape używać? Można ją sobie ściągnąć z netu i wgrać poprzez kabel? I jeszcze jedno pytanie, jak będe miał tel z wbudowanym gps to czy moge używać zewnętrznego gdyby tamten się nie sprawdzał?

(Zbych ) #15

Prawie wszystkie nawigacje/mapy można wgrywać do telefonów z symbianem kwestia jest tylko wersji ja ze swojej strony polecam tomtom navigator 6 i może jeszcze automapa(choć jej nie lubie) , można sciągnąć z netu ze stron producenta po uprzednim ich zakupieniu ,

tak

(Kardola) #16

Jak to wygląda krok po kroku z wgrywaniem do telefonu, najpierw trzeba wgrać program a później mapy? Czy ten program który jest w telefonie to tez jest wyznaczanie trasy?

Czy można zdobyć mapy poza strona producenta bo tam sa strasznie drogie?

Który konkretnie program i jego wersje byście polecili zeby dobrze wspolgral z telefonem?

Czy ktoś już wgrywał towszystko do noki e65 i jest w stanie mi wytłumaczyć krok po kroku jak to się robi, bede bardzo wdzieczny.

(system) #17

Pisanie Ci krok po kroku byłoby zbyt czasochłonne więc wejdź na stronę:

http://forum.symbianos.pl >>dział nawigacja >> s60

Tam masz do wyboru do koloru,godne polecenia to już wspomniane TomTom Nav 6 i GarminMobileXT.