Gra laguje po pewnym czasie grania - duże użycie procesora

(Piotr Kluzowicz) #1

Witam. Mam następujący problem związany z grą GTA San Andreas: Mam ją zainstalowaną na kompie już od bardzo dawna, dużo w nią grałem i chodziła idealnie na najwyższych detalach. Potem na 3-4 miesiące przestałem w ogóle w nią grać. Ostatnio, po tej długiej przerwie ponownie ja odpaliłem, nie wprowadzając w między czasie żadnych zmian. I teraz jest tak, że gra włącza się normalnie i przez pierwsze 5-10 minut chodzi doskonale - jak dawniej. Po 5-10 minutach nagle zaczyna lagować, nie jakoś strasznie ale jednak uniemożliwiając przyjemne granie. Obserwowałem zużycie RAMU i procesora. Zauważyłem, iż zużycie ramu jest cały czas na takim samym, średnim poziomie, natomiast zużycie procesora zmienia się. Przed uruchomieniem to ledwie kilka procent, po odpaleniu gry i przez pierwsze minuty grania (gdy gra chodzi płynnie) wynosi około 60-70% a w momencie kiedy gra zaczyna się ciąć zużycie rośnie do około 90% i tak zostaje (gra oczywiście jednocześnie ciągle się tnie. Dokładnie w momencie kiedy gra zaczyna się lagować rośnie tez zużycie procesora. Nie mam uruchomionych żadnych innych aplikacji, procesów które by zżerały procka... Kiedy w czasie gry spauzuję grę i zminimalizuje ją na kilka minut to po zmaksymalizowaniu jej i powrocie do grania gra przez parę chwil chodzi płynnie a potem już wiadomo... Gdy wyłączę San Andreas i włączę od nowa to historia się powtarza - najpierw płynnie a potem lagi...

Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Dodam, że niedawno miałem sprawdzane logi z HiJack i Combofixa i były czyste. Komputer jest zadbany, wolny od wirusów i działa bezproblemowo. Proszę o pomoc :frowning:

(tores1977) #2

Sprawdź temperatury podzespołów

(Piotr Kluzowicz) #3

Podczas grania? W momencie kiedy są lagi czy kiedy ich nie ma? Jakiego programu użyć do sprawdzenia temperatur? (Fajnie by było gdyby był prosty w obsłudze :D)

(Krzysiek Milicz) #4

Chociażby SpeedFan 4.37 http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... edFan+4.37

(Krzkaczor) #5

Everest

http://www.google.pl/search?client=fire ... j+w+Google

Sprawdź normalnie w Windowsie najpierw a potem podczas lagów

(Piotr Kluzowicz) #6

Temperatura bez włączonej gry, jednak komp pracuje od kilku godzin nonstop:

http://s6.zapodaj.net/16083264.jpg.html

Temperatura po kilku minutach gry, po pojawieniu się lagów. Oczywiście nie widac potężnego uzycia procka bo do screena musiałem zminimalizowac grę:

http://s6.zapodaj.net/78092743.jpg.html

(Bozybor) #7

z tego co widziadłem masz nie najnowszy procesor może czas zmienić pastę między wentylatorem a procesorem :wink:

Ew. przeinstalowanie sterowników od karty szukanie uaktualnij do gry albo za mało pamięci ram, za słaba karta :wink: spróbować wyłączyć nie potrzebne programy w tray-u :slight_smile: czasem problem leży w konflikcie gry i programu AV i FW.... trudno powiedzieć.

(Piotr Kluzowicz) #8

Co to jest AV i FW ?

Nie sądzę żeby sprzęt był za słaby bo jak już pisałem, gra dawniej chodziła mi idealnie...

(Krzkaczor) #9

antywirus i firewall

(Piotr Kluzowicz) #10

Aha. Spróbuję bez antywira. A te moje temperatury są w normie? Bo przy niektórych jest narysowany ogień... :?

(Blotny) #11

Trochę wysokie te temperatury. Zaktualizuj sterowniki karty graficznej, jaki zasilacz?

(Piotr Kluzowicz) #12

Jak sprawdzić zasilacz? Czy jest jakiś program czy muszę demontować obudowę kompa i tak dalej... ?

P.S.

To nie antywirus jest przyczyną, zagrałem z wyłączonym Kasperskym i było to samo...

Najnowsze sterowniki do grafiki zainstalowane.

(Blotny) #13

Nadal problem występuje?

No najlepiej zdemontować.

(Piotr Kluzowicz) #14

Problem nadal występuje mimo nowych sterowników do grafiki.

Zdemontuję obudowę ale to później, bo u mnie jest z tym trochę zabawy. Czy dobrym pomysłem byłoby przy okazji zdjęcia obudowy odkurzenie i wyczyszczenie kompa wewnątrz łącznie z wiatraczkiem? :smiley:

(tores1977) #15

Myślałem o tym na początku ale napisałeś:

To chyba jeden z lepszych pomysłów, uważaj w czasie czyszczenia

(Piotr Kluzowicz) #16

OK. Zrobię czyszczenie i sprawdzę zasilacz jeszcze dzisiaj ale później, za kilka godzin i napiszę wtedy. Dzięki za dotychczasową pomoc :wink:

(Piotr Kluzowicz) #17

Komputer wyczyszczony. Generalnie nie był zbyt zakurzony, najbrudniejszy był wiatrak od procesora.

Co do zasilacza to mam:

Deer DR-B400ATX Max 400W

a na wiatraczku tego zasilacza jest napisane:

Xinruilian model: RDM8025S

P.S.

Dane zasilacza dostępne tutaj: http://www.deer-group.com/products/pass ... 400ATX.pdf

Trzeba mieć Adobe Reader 9.0 !

(Bozybor) #18

Fakt czyszczenie odkurzaczem pomaga :wink: wiem z doświadczenia i jest czasem robota ryzykowną. zalecam odkurzacz i pędzelek :wink:i dużo cierpliwości

Miałem podobny problem z przegrzaniem proca a komputer miął ledwie 1,5 lat. Przeczyszczenie i nałożenie nowej warstwy pasty przewodzącej między procesorem i wiatrakiem obniżyło temperaturę o dobre 15-20 stopni nawet przy maksymalnym obciążeniu.

Dodatkowo problem tak naprawdę pojawił się nagle praktycznie wyglądało to jak z dnia na dzień.

ale Przemyślał bym na twoim miejscu czy to też nie pojawiło się po wgraniu jakiegoś nowego oprogramowania, znając windows potrafi robić dziwne rzeczy :slight_smile: po instalacji niektórych programów

odkurzenie sprzętu elektronicznego delikatnie z nasadką raz na 6 miesięcy jest dobrym pomysłem nie tylko w przypadku komputera :slight_smile: :wink: nie przesadna czystość daje dłuższe życie :wink: :smiley: :mrgreen:

(Piotr Kluzowicz) #19

No tak, ale problem poruszony w tym temacie wciąż pozostaje nierozwiązany.

Poza tym temperatury podzespołów nie zmieniły się.

(Mateusz12g) #20

Spróbuj przeinstalować grę. Sprawdź jeszcze raz logi oraz przeskanuj kompa programem Ewido. (darmowy) Oraz wyczyść rejestr (proponuję jv16) Jeśli to nie pomoże to sformatuj kompa i na czystego windowsa odpal ta grę (oczywiście po wgraniu sterów). Na samym końcu proponowałbym wymienić taśmę przewodzącą. Potem ewentualnie pożycz od kumpla albo kup lepszy wiatrak albo już całe chłodzenie z radiatorem.