Gra laguje po pewnym czasie grania - duże użycie procesora

Witam. Mam następujący problem związany z grą GTA San Andreas: Mam ją zainstalowaną na kompie już od bardzo dawna, dużo w nią grałem i chodziła idealnie na najwyższych detalach. Potem na 3-4 miesiące przestałem w ogóle w nią grać. Ostatnio, po tej długiej przerwie ponownie ja odpaliłem, nie wprowadzając w między czasie żadnych zmian. I teraz jest tak, że gra włącza się normalnie i przez pierwsze 5-10 minut chodzi doskonale - jak dawniej. Po 5-10 minutach nagle zaczyna lagować, nie jakoś strasznie ale jednak uniemożliwiając przyjemne granie. Obserwowałem zużycie RAMU i procesora. Zauważyłem, iż zużycie ramu jest cały czas na takim samym, średnim poziomie, natomiast zużycie procesora zmienia się. Przed uruchomieniem to ledwie kilka procent, po odpaleniu gry i przez pierwsze minuty grania (gdy gra chodzi płynnie) wynosi około 60-70% a w momencie kiedy gra zaczyna się ciąć zużycie rośnie do około 90% i tak zostaje (gra oczywiście jednocześnie ciągle się tnie. Dokładnie w momencie kiedy gra zaczyna się lagować rośnie tez zużycie procesora. Nie mam uruchomionych żadnych innych aplikacji, procesów które by zżerały procka… Kiedy w czasie gry spauzuję grę i zminimalizuje ją na kilka minut to po zmaksymalizowaniu jej i powrocie do grania gra przez parę chwil chodzi płynnie a potem już wiadomo… Gdy wyłączę San Andreas i włączę od nowa to historia się powtarza - najpierw płynnie a potem lagi…

Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Dodam, że niedawno miałem sprawdzane logi z HiJack i Combofixa i były czyste. Komputer jest zadbany, wolny od wirusów i działa bezproblemowo. Proszę o pomoc :frowning:

Sprawdź temperatury podzespołów

Podczas grania? W momencie kiedy są lagi czy kiedy ich nie ma? Jakiego programu użyć do sprawdzenia temperatur? (Fajnie by było gdyby był prosty w obsłudze :D)

Chociażby SpeedFan 4.37 http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … edFan+4.37

Everest

http://www.google.pl/search?client=fire … j+w+Google

Sprawdź normalnie w Windowsie najpierw a potem podczas lagów

Temperatura bez włączonej gry, jednak komp pracuje od kilku godzin nonstop:

http://s6.zapodaj.net/16083264.jpg.html

Temperatura po kilku minutach gry, po pojawieniu się lagów. Oczywiście nie widac potężnego uzycia procka bo do screena musiałem zminimalizowac grę:

http://s6.zapodaj.net/78092743.jpg.html

z tego co widziadłem masz nie najnowszy procesor może czas zmienić pastę między wentylatorem a procesorem :wink:

Ew. przeinstalowanie sterowników od karty szukanie uaktualnij do gry albo za mało pamięci ram, za słaba karta :wink: spróbować wyłączyć nie potrzebne programy w tray-u :slight_smile: czasem problem leży w konflikcie gry i programu AV i FW… trudno powiedzieć.

Co to jest AV i FW ?

Nie sądzę żeby sprzęt był za słaby bo jak już pisałem, gra dawniej chodziła mi idealnie…

antywirus i firewall

Aha. Spróbuję bez antywira. A te moje temperatury są w normie? Bo przy niektórych jest narysowany ogień… :?

Trochę wysokie te temperatury. Zaktualizuj sterowniki karty graficznej, jaki zasilacz?

Jak sprawdzić zasilacz? Czy jest jakiś program czy muszę demontować obudowę kompa i tak dalej… ?

P.S.

To nie antywirus jest przyczyną, zagrałem z wyłączonym Kasperskym i było to samo…

Najnowsze sterowniki do grafiki zainstalowane.

Nadal problem występuje?

No najlepiej zdemontować.

Problem nadal występuje mimo nowych sterowników do grafiki.

Zdemontuję obudowę ale to później, bo u mnie jest z tym trochę zabawy. Czy dobrym pomysłem byłoby przy okazji zdjęcia obudowy odkurzenie i wyczyszczenie kompa wewnątrz łącznie z wiatraczkiem? :smiley:

Myślałem o tym na początku ale napisałeś:

To chyba jeden z lepszych pomysłów, uważaj w czasie czyszczenia

OK. Zrobię czyszczenie i sprawdzę zasilacz jeszcze dzisiaj ale później, za kilka godzin i napiszę wtedy. Dzięki za dotychczasową pomoc :wink:

Komputer wyczyszczony. Generalnie nie był zbyt zakurzony, najbrudniejszy był wiatrak od procesora.

Co do zasilacza to mam:

Deer DR-B400ATX Max 400W

a na wiatraczku tego zasilacza jest napisane:

Xinruilian model: RDM8025S

P.S.

Dane zasilacza dostępne tutaj: http://www.deer-group.com/products/pass … 400ATX.pdf

Trzeba mieć Adobe Reader 9.0 !

Fakt czyszczenie odkurzaczem pomaga :wink: wiem z doświadczenia i jest czasem robota ryzykowną. zalecam odkurzacz i pędzelek ;)i dużo cierpliwości

Miałem podobny problem z przegrzaniem proca a komputer miął ledwie 1,5 lat. Przeczyszczenie i nałożenie nowej warstwy pasty przewodzącej między procesorem i wiatrakiem obniżyło temperaturę o dobre 15-20 stopni nawet przy maksymalnym obciążeniu.

Dodatkowo problem tak naprawdę pojawił się nagle praktycznie wyglądało to jak z dnia na dzień.

ale Przemyślał bym na twoim miejscu czy to też nie pojawiło się po wgraniu jakiegoś nowego oprogramowania, znając windows potrafi robić dziwne rzeczy :slight_smile: po instalacji niektórych programów

odkurzenie sprzętu elektronicznego delikatnie z nasadką raz na 6 miesięcy jest dobrym pomysłem nie tylko w przypadku komputera :slight_smile: :wink: nie przesadna czystość daje dłuższe życie :wink: :smiley: :mrgreen:

No tak, ale problem poruszony w tym temacie wciąż pozostaje nierozwiązany.

Poza tym temperatury podzespołów nie zmieniły się.

Spróbuj przeinstalować grę. Sprawdź jeszcze raz logi oraz przeskanuj kompa programem Ewido. (darmowy) Oraz wyczyść rejestr (proponuję jv16) Jeśli to nie pomoże to sformatuj kompa i na czystego windowsa odpal ta grę (oczywiście po wgraniu sterów). Na samym końcu proponowałbym wymienić taśmę przewodzącą. Potem ewentualnie pożycz od kumpla albo kup lepszy wiatrak albo już całe chłodzenie z radiatorem.