Gra się zacina, problem z kartą graficzną?

WItam

Zauważyłem wczoraj że gra Heroes IV dosyć mi zwalnia. Innych gier nie sprawdzałem, ale ze względu na to że jest to dosyć stara gra to wiadomo że nie chodzi o problemy z wymaganiami. Mam laptopa Samsung Q330, m.in. grafika Geforce 310M z 512 mb Ram, procesor i3 380m, 4gb ram pamięci. Najnowsze sterowniki do karty mam. Myślałem że to wina zapchanego dysku ponieważ miał ok 10% wolnej przestrzeni, ale gdy ją zwiększyłem coś tam usuwając to problem nie zniknął. Zniknął gdy przełączyłem się na zintegrowaną kartę, gra już normalnie chodziła. Czy to znaczy że coś się stało z grafiką Geforce?

To znaczy, że sterowniki do GeForca nie trawią tak starej gry, lub że laptop się przegrzewa.

WojtinhoFCJ ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Mam tą grę jakiś czas, problem dopiero jest od wczoraj, więc prędzej coś z tym przegrzaniem. Co teraz? Mam sprawdzić temperaturę karty?

To tak wiele roboty z tym? Czy tak sobie zadałeś pytanie retoryczne?

Podaj temp, z gpu-z

Oto temperatury, dodam że jeszcze jakiś pasek mi miga czasem u dołu ekranu podczas gry. Skorzystałem z dwóch programów: HWMonitor i GPU-Z.

th_130895561_temp_122_81lo.jpg

th_132624421_temp1gpu_z_122_42lo.jpg th_132649409_temp2gpu_z_122_490lo.jpg

Temperatury ze stresu rozumiem? Bo jeżeli nie to masz problem z temperaturami, bo 64C na GPU jak i CPU to za dużo w normalnej pracy.

Czyli co, laptop do serwisu? Nie orientuję się za bardzo w tych sprawach.

To są temperatury stresu? tzn po jakiś grach, obliczeniach mocnych? nie bardzo wiem, ale wydaje mi się że 71 stopni GPU to trochę dużo jak bez operacji. Czekaj na wypowiedź innych jeszcze, bo ekspertem od laptopów nie jestem.

To są temperatury w trakcie Heroes IV używając normalnej grafiki Geforce 310M. Włączyłem, pograłem trochę i zminimalizowałem żeby zmierzyć. Po wyłączonej grze w programie HWMonitor jest minimalnie mniejsza, w gpu-z o kilka stopni, wynosi 63-64 więc chyba też za dużo?

Nie, w takim razie jest ok, myślałem, że taka jest bez przemęczania się karty, wtedy w stresie była by z 80-90 C. Ciężko stwierdzić, sprawdź to na innej gierce jakiejś, bo jeżeli tylko z tą jedną tak się dzieje, to sterowniki.

Może przedmuchaj trochę tego laptopa i pożycz na jakiś czas podkładkę chłodzącą.

Dobra, odpaliłem pierwszego wiedźmina, pograłem troche i po wyłączeniu temperatura wynosiła ok. 70-74C, teraz spada do ok 66C. Wydaje mi się że gra chodziła normalnie, obrót kamery był bardzo płynny więc sam już nie wiem. Herosi dalej mi tną na tej grafice GeForce.

Jest jeszcze jedna możliwość, optymalizacja gry. Są po prostu gierki które mają fatalną optymalizację, jak choćby GTA IV, gothic III. Nie wiem jak z herosem IV, ale może też tak jest. Grałęm w to chwile tylko bo dla mnie ta gra to ścierwo, w porównaniu do III z dodatkami.

Jest jeszcze jedna możliwość. Hersi IV są grą pseudo-3D, czyli płaską. Za sterownikami nVidii ciągnie się bug 2D. Myślałem, że już to naprawili, ale chyba nadal kiszka.

Odpalaj Herosów na integrze Intela. NVidia nie jest do tej gry zupełnie potrzebna, a jak dowodzą testy Wiedźmaka, w 3D sobie radzi. Czyli nie jest popsuta ani laptop się nie grzeje. Tylko kontynuuje “stare, dobre tradycje” nVidii.

Problem rozwiązany wg. mnie używaj integry od Intela o ile możesz lub pobaw się ustawieniami 2D jeśli znajdziesz takowe.

Lub spróbuj używać nie oficjalnych sterowników od Omega Drivers.