Gra Zwalnia Okresowo

Tak jak w tytule, komp działa normalnie około 4-5 min potem na 2-3 zwalnia dość ostro (z 80 fps do 4) po czym znów działa ok, potem źle itd.

Dzieje się tak nie zależnie od tego co się dzieje (w grze), w systemie i starszych grach tego się nie zauważa.

Sytuacja jest również niezależna od odpalanej gry tzn pojawia się w każdej grze na granicy wymagań sprzętowych.

Nie jest to IMO wirus ponieważ zdarza się że na kilka dni problem zanika w danej grze (tzn cały czas działa ok)

I tu mam 2 pytania:

1 - co może być przyczyną

2 - jak to rozwiązać

Podaj temperatury.

Komp wyświetla tylko jedną temperaturę: od 35 do 37 stopni.

Użyj programu Speccy.

CPU 40

Płyta 42

dyski 48

grafika: jesteś pewny że to dobry program? 85 stopni wyświetla

skoro gra idzie na granicy wymagań sprzętowych ( cokolwiek to znaczy ) to uważam,że każdy włanczający się w systemie proces ja spowolni.

takmi procesami mogą być np.aktualizacja bazy antywirusów, aktualizacja systemu czy jakieś inne usługi systemowe pracujące w tle 8)

jest taki programik o nazwie game booster, który pozwala wyłączyć część usług systemowych niepotrzebych podczas grania - można go wypróbować, to bezpieczny program.jest po polsku i obsługa jest banalna, zresztą wszystko jest opisane w necie. :smiley:

natomiast co do karty graficznej.uważam,że nawet jak się grzeje, to nie będzie spowalniała gry, ale wyczyścić warto.im mniejsza temperatura rdzenia, tym lepiej.

nie wyłanczałeś czasem pliku stronicowania i nie przenosiłeś go do pamięci ram? :o

Miałem na myśli że wymagania minimalne są takie jak moja konfiguracja kompa. Z procesami odpada, nic się nie pojawia nowego.

Na wykresie menadżera zadań przy cpu po prostu jest skok. Idzie na np 30% potem jak zwalnia to idzie na 90-100% ale w procesach nie ma żadnej różnicy.

czym tę kartę wyczyścić?

plik stronicowania… “ha-em-em-em” co to, co się z tym dzieje i jak ew sobie z tym poradzić. nie wiem co to i nie wiem czy jest przeniesione. mogę to sprawdzić ale powiedz jak ![-o<

Nowe sprawdzenie temperatury (karta graficzna): 115 stopni, w czasie “zwolnienia”

nic nie ruszaj z tym plikiem stronicowania, jak nie przenosiłeś to nie i już.

ale jeżeli wykorzystanie procesora w grze wzrasta do 90-100% to dlatego ona zwalnia.po prostu procesor nie wydala i już.

takie spowolnienie następuje pewnie wtedy gdy sceny w grze są dynamiczne, jest dużo detali, generalnie gdy wymaga się większej ilości obliczeń wykonywanych przez procek.

procesor też wspomaga układ graficzny w niskich rozdzielczościach, gdy karta jest słaba - taka informację znalazłem kilka razy kiedyś na różnych forach i skłonny byłbym jej dać wiarę.jaką ty masz w ogóle kartę graficzną,ile ramu i jaki procesor?

I tu jest mój problem: gra zwalnia NIEZALEŻNIE od tego co się dzieje. Niejednokrotnie to sprawdzałem, tzn zostawiam grę i działa normalnie kilka minut, zwalnia i dalej idzie normalnie, potem znowu zwalnia itd. i tak cały czas niezależnie od tego co się dzieje. W starszych grach różnica jest niezauważalna dla oka (350 a 100 fps) ale również jest.

dane z Speccy:

Intel Pentium E5200 @ 2.50GHz

4,00 GB 2-Kanałowy DDR2 @ 332MHz

1024MBGeForce 9500 GT (nVidia)

to całkiem niezły jeszcze sprzęt

jakiego masz antywirusa?

nie namawiam (bezpieczeństwo),ale może warto by spróbować zagrać z wyłączonym antywirusem?

jak problem znikie, to mammy winnego… 8)

i jeszcze jedno : ta Twoja 9500gt w jaki sposób jest połączona z monitorem?chodzi mi o rodzaj kabla…

ta temperatura karty którą podajesz jest dość nieprawdopodobna…nVidia spali sie przy 110 stopniach

Mam Avast free antivirus

Nie wiem jaki mam rodzaj kabla. Jak to sprawdzić?

Temperatura karty wydaje mi się kolejnym błędem programu. Włączam kompa i od razu odpalam speccy i pisze że jest… 65 stopni.

w momencie jak to piszę zdążyło podskoczyć do 76

użyj speed fana do odczytu temperatur

Bardzo dziękuję za pomoc i przepraszam za kłopoty.

Okazało się że spaliłem radiator na karcie graficznej, ale jeszcze na gwarancji, uznali, naprawili i śmiga jak złoto.