Gra Zwalnia Okresowo

(6442243) #1

Tak jak w tytule, komp działa normalnie około 4-5 min potem na 2-3 zwalnia dość ostro (z 80 fps do 4) po czym znów działa ok, potem źle itd.

Dzieje się tak nie zależnie od tego co się dzieje (w grze), w systemie i starszych grach tego się nie zauważa.

Sytuacja jest również niezależna od odpalanej gry tzn pojawia się w każdej grze na granicy wymagań sprzętowych.

Nie jest to IMO wirus ponieważ zdarza się że na kilka dni problem zanika w danej grze (tzn cały czas działa ok)

I tu mam 2 pytania:

1 - co może być przyczyną

2 - jak to rozwiązać

(Qba Lukaszczyk) #2

Podaj temperatury.

(6442243) #3

Komp wyświetla tylko jedną temperaturę: od 35 do 37 stopni.

(Qba Lukaszczyk) #4

Użyj programu Speccy.

(6442243) #5

CPU 40

Płyta 42

dyski 48

grafika: jesteś pewny że to dobry program? 85 stopni wyświetla

(Kplodygowice1) #6

skoro gra idzie na granicy wymagań sprzętowych ( cokolwiek to znaczy ) to uważam,że każdy włanczający się w systemie proces ja spowolni.

takmi procesami mogą być np.aktualizacja bazy antywirusów, aktualizacja systemu czy jakieś inne usługi systemowe pracujące w tle 8)

jest taki programik o nazwie game booster, który pozwala wyłączyć część usług systemowych niepotrzebych podczas grania - można go wypróbować, to bezpieczny program.jest po polsku i obsługa jest banalna, zresztą wszystko jest opisane w necie. :smiley:

natomiast co do karty graficznej.uważam,że nawet jak się grzeje, to nie będzie spowalniała gry, ale wyczyścić warto.im mniejsza temperatura rdzenia, tym lepiej.

nie wyłanczałeś czasem pliku stronicowania i nie przenosiłeś go do pamięci ram? :o

(6442243) #7

Miałem na myśli że wymagania minimalne są takie jak moja konfiguracja kompa. Z procesami odpada, nic się nie pojawia nowego.

Na wykresie menadżera zadań przy cpu po prostu jest skok. Idzie na np 30% potem jak zwalnia to idzie na 90-100% ale w procesach nie ma żadnej różnicy.

czym tę kartę wyczyścić?

plik stronicowania... "ha-em-em-em" co to, co się z tym dzieje i jak ew sobie z tym poradzić. nie wiem co to i nie wiem czy jest przeniesione. mogę to sprawdzić ale powiedz jak [-o<

Nowe sprawdzenie temperatury (karta graficzna): 115 stopni, w czasie "zwolnienia"

(Kplodygowice1) #8

nic nie ruszaj z tym plikiem stronicowania, jak nie przenosiłeś to nie i już.

ale jeżeli wykorzystanie procesora w grze wzrasta do 90-100% to dlatego ona zwalnia.po prostu procesor nie wydala i już.

takie spowolnienie następuje pewnie wtedy gdy sceny w grze są dynamiczne, jest dużo detali, generalnie gdy wymaga się większej ilości obliczeń wykonywanych przez procek.

procesor też wspomaga układ graficzny w niskich rozdzielczościach, gdy karta jest słaba - taka informację znalazłem kilka razy kiedyś na różnych forach i skłonny byłbym jej dać wiarę.jaką ty masz w ogóle kartę graficzną,ile ramu i jaki procesor?

(6442243) #9

I tu jest mój problem: gra zwalnia NIEZALEŻNIE od tego co się dzieje. Niejednokrotnie to sprawdzałem, tzn zostawiam grę i działa normalnie kilka minut, zwalnia i dalej idzie normalnie, potem znowu zwalnia itd. i tak cały czas niezależnie od tego co się dzieje. W starszych grach różnica jest niezauważalna dla oka (350 a 100 fps) ale również jest.

dane z Speccy:

Intel Pentium E5200 @ 2.50GHz

4,00 GB 2-Kanałowy DDR2 @ 332MHz

1024MBGeForce 9500 GT (nVidia)

(Kplodygowice1) #10

to całkiem niezły jeszcze sprzęt

jakiego masz antywirusa?

nie namawiam (bezpieczeństwo),ale może warto by spróbować zagrać z wyłączonym antywirusem?

jak problem znikie, to mammy winnego....... 8)

i jeszcze jedno : ta Twoja 9500gt w jaki sposób jest połączona z monitorem?chodzi mi o rodzaj kabla...

ta temperatura karty którą podajesz jest dość nieprawdopodobna...nVidia spali sie przy 110 stopniach

(6442243) #11

Mam Avast free antivirus

Nie wiem jaki mam rodzaj kabla. Jak to sprawdzić?

Temperatura karty wydaje mi się kolejnym błędem programu. Włączam kompa i od razu odpalam speccy i pisze że jest... 65 stopni.

w momencie jak to piszę zdążyło podskoczyć do 76

(Kplodygowice1) #12

użyj speed fana do odczytu temperatur

(6442243) #13

Bardzo dziękuję za pomoc i przepraszam za kłopoty.

Okazało się że spaliłem radiator na karcie graficznej, ale jeszcze na gwarancji, uznali, naprawili i śmiga jak złoto.