Grafa do Ryzena 2600 za ok. 1500 - 1800 zł

Kumpel poprosił o pomoc w złożeniu kompa. Baza to Ryzen 2600, nie ma co za dużo dyskutować, ale problem jest z grafą.

Kandydaci:

  • GTX 1070 (8GB)
  • RTX 2060 (6GB)

RTX odrobinę szybszy, ale mniej pamięci. GTX wolniejszy, ale więcej pamięci. Komp bez zmian ma posłużyć minimum 5 lat komfortowego grania. I teraz pytanie - na ile 6GB będzie ograniczało wydajność w perspektywie czasu? Widzę, że Nvidia wrzuca do serii 16xx też 6GB, więc raczej developerzy nie powinni wymagać aż tak dużo, ale jak będzie za te parę lat? Czy może jeszcze jakaś propozycja którą warto wziąć pod rozwagę?

Karta najlepiej nowa, jeśli używana to przynajmniej rok gwarancji.

RTX 2060 zdecydowanie.

Zdecydowanie RTX2060, największą wadą jest mała ilość Vramu czyli pamięci lecz wydajnościowo przebija GTX1070.

W tej cenie z używanych to raczej GTX1080.

No właśnie ilość pamięci trochę mnie martwi, z drugiej strony jak czytam to wiele osób twierdzi, że mało która gra wykorzystuje więcej niż te 3-4GB pamięci karty, więc 6GB to rozsądny kompromis możliwości do ceny karty (która jest i tak zawyżona w stosunku do półki, ale nie bardzo można coś na to poradzić). Ale są też tacy którzy uważają, że 6GB wykorzystuje już całkiem sporo gier a z roku na rok ta liczba się zwiększy. Pytanie na ile te 6GB będzie problemem?

6 GB w tej karcie zabija jej potencjał. Szkoda, że GTX 1080 ma takie wysokie ceny, bo byłby lepszym wyjściem, choć może okazyjnie da się wyrwać używkę z jakąś rozsądną gwarancją.

Problem może być już za rok. Duże tytuły AAA potrafią zjeść nawet 5 GB VRAM na dzień dobry, COD BO IIII wyssał cały VRAM z mojego RX 480 8G na ustawieniach średnich tekstur w FHD (!) i nawet 16 GB Ram to było mu mało - przy braku VRAM gry zjadają RAM. NVIDIa wydała masakrycznie nierówne karty - 2060 nadaje się do 2K, ale 6GB może to uniemożliwić, 2070 nadaje się nawet do 4K, ale 8 GB to tak na styk, tak samo jak 2080, którego starszy brat bliźniak 1080 Ti miał 11 GB. Karta miodzio do grania w 4K, no a następca ma już tylko 8…

Tylko jakie mamy alternatywy z nowych egzemplarzy?
Z używkami to zawsze trochę loteria :confused:

RTX2060 to fajniutka karta, ale bardziej do jakiejś roboty niż do długofalowego grania z uwagi na ilość VRAM co dobrze wyjaśnił @LORDEK.
Na tą chwilę długofalowo ciekawie wyglądają tylko używki:
GTX1070 do max 1100 zł lub GTX1080 do max 1600 zł

Wybór niełatwy, ja osobiście złapalbym za jakąś używkę, ale na Radeonie RX480/580 w wariancie 8 GB. Dlaczego tak? Dużo się nie straci, odsprzeda się później na pewno, a być może RTX2070 spadnie w okolice 1800 zł (to już jest karta konkret).

Tak średnio porywać się na RX 580. Ceny 1000-1200 zł wyglądają ciekawie, ale do RTX 2060 to przepaść wydajnościowa - mam RX 480 i FHD 60 FPS na High/Ultra to tak na styk. Lepiej byłoby się już łapać za RX 570. Wydajność niewiele niższa od RX 580, ale 2-4 stówy w kieszeni. Cały czas piszę o nówkach, bo używki to loteria koparkowa.

Stanę za 1080 używce w kwocie 1600-1800. Póki co chyba najlepszy wybór, bo RTX jest w mocnych powijakach i co chwila lista gier, które mają to obsługiwać lub obsługiwać DLSS się nie wydłuża, a skraca. Tomb Raider tak szumnie reklamujący RT dostał już dodatek fabularny, a RT jak nie było, tak nie ma i ogólnie jest cisza.

Tzn ja nie patrzę na rtxa ze względu na r w nazwie (i feature’y które za tym stoją). Traktuje go jako odpowiednik 1070 który miał premierę teraz a nie 30 miesięcy temu…

W 1080p - owszem. :slight_smile: W 1440p to “stary” Battlefield 1 wykorzystuje 5-6GB, a Battlefield 5 tyle potrafi w 1080p zjeść. Nie chcę myśleć ile będą żarły nadchodzące sandboxy jak (raczej pewny) port Red Dead Redemption 2 czy Cyberpunk 2077.

No właśnie póki co całość będzie podpięta pod full hd. I nie sądzę żeby przez najbliższe kilka lat to się zmieniło. Vram to tylko rozdzielczość ekranu? Czy reszta (modele) nie ma znaczenia?

Przede wszystkim rozdzielczość tekstur, map cieni i shaderów - wszystko to, czego jest multum w grach z otwartym światem. :slight_smile: RTX 2060 z 6GB to naprawdę jest nieporozumienie. A lada moment może być kolejny wystrzał w wymaganiach gier na PC, ze względu na nadchodzące wielkimi krokami nowe konsole. Czytałem dziś, że najwięksi deweloperzy już niby dostali devkity PS5. Na Gwiazdkę 2020 z PS5 byłbym w stanie postawić sporą kasę. :wink:

No to wracamy do punktu wyjścia, skoro 6gb to za mało to czemu nie brać nowej 1070 z 8gb w tej samej cenie?

Jak na Kilka lat to 6GB to mało jak na tę kartę. To samo było przy 1060 3GB, że to zakup na kilka lat… Tiaaa… niecałe dwa lata po premierze, a ta karta się dusi w wielu grach przez Vram. Do takiej wydajności, jaką daje RTX 2060 6GB to jakiś nieśmieszny żart ze strony NVIDII. Dla mnie to parszywa zagrywka by gracze szybciej wymienili karty.

Jeżeli znajdziesz to bier, ale ja nie znalazłem dobrej oferty w jakimś bardziej zaufanym sklepie - zazwyczaj 1900-2000 zł.

EDIT:

Dobra, już nic nie mówię:

Jeszcze możesz polować na 1070 Ti. Ceny teraz sa w okolicach 2000 zł, ale niejednokrotnie widziałem po ok 1800.

Bo to wróżenie z fusów. :slight_smile: I obecnie RTX 2060 jest lepszy od 1070. Ale po prostu nie wiadomo co przyniesie przyszłość, a o ile cyferki w postaci taktowań czy szerokości magistrali nie musza mówić bezpośrednio o wydajności układu, o tyle karta niczym nie zrekompensuje zbyt małej pamięci. Stąd ja wybrałem RX580 a nie 1060, bo liczę, że z tą kartą pojadę jeszcze parę lat. :slight_smile:

RX 580 to jest średni układ i 2 GB więcej VRAM nie robi żadnej różnicy względem 6 GB GTX 1060.

A jak liczysz na tak zwaną ‘przyszłościowość’ to więcej pamięci na karcie Ci jej nie zapewni.

Już się tak nie ekscytuj :wink: Przynajmniej jest coś nowego zamiast kolejnych kotletów.

RTX 2060 jest wydajniejszy od wszystkiego w tej cenie i kropka. Czy 6 GB VRAM będzie ograniczeniem za 2 lata? Pewnie tak, ale kupno z tego tytułu starszego, mniej wydajnego 1070/Ti mija się z celem. Tym bardziej że Pascale już za jakiś czas przestaną otrzymywać optymalizacje w sterownikach pod gry.

Wróciłeś z przyszłości i to wiesz? :wink:

Sama wydajność nie skoczy nagle od 2 GB pamięci więcej, ale patrząc na trend użycia VRAM przez gry dłużej będę mógł sobie podkręcać ilość detali i jakość tekstur. Tak jak już było wspominane - 5GB VRAM to dzisiaj nie jest wyczyn.Gra przerzuci część danych do RAM, ale dropy czy doczytywanie tekstur będzie widoczne częściej. GTX 1060 6GB powtórzy los wersji 3GB, tylko trochę później. Wydajność ok, ale trzeba ciąć, bo VRAM się kończy i płynność spada.

Co nowego? Technologia która zaliczyła failstart po szumnych zapowiedziach i gdzie karty z najwyższej półki masowo zwracano bo sypały artefaktami? Premiera kozak. Jedna gra i jeden benchmark to żadna przewaga technologii… NVIDIA zrobiła swoisty rebrand Pascali tylko dorzuciła Tensor Cores i RT obcinając na Vram…

Jest konkretny wzrost wydajności względem 1060, przy tylko nieznacznym wzroście ceny.

Zapoznaj się ze znaczeniem terminu ‘rebrand’, bo najwyraźniej coś ci się miesza. Przykład rebrandu to RX 590, czyli kotlet z podniesionymi taktowaniami i znacznie podniesionym poborem mocy. A wszystko to żeby wreszcie pokonać niereferencyjne GTX 1060, które mają już następcę pod postacią 2060.

Tylko VRAM nie doda ci klatek jeśli to samo GPU niedomaga. Będziesz ciął detale tak czy tak.

Czekaj, czekaj? Że 1060 6GB bije tak bardzo RX 580? :joy: No ładny hejter się znalazł…