Grafika 3D co na początek

Otóż poszukuję softu do obróbki lub w ogóle do grafiki 3D z naciskiem na modelowanie. Interesuje mnie coś co w swojej logice działania jest podobne do funkcji 3D z DoubleCAD XT lub AutoCad* . Niby jest blender ale jakoś go totalnie nie potrafię ogarnąć mimo tutoriali na http://www.blender3d.pl/www/str/blhs.php?blh=tut

powiem wprost nie potrafię tak głupiej sprawy jak kostka w nim zmalować. Niby krechę stawiam jak trzeba tylko że w 3D to te krechy są wszędzie a niekoniecznie tam gdzie winny

Po prostu to musi być coś co działa jak aplikacje CAD-owskie

Ewentualnie jak projekt powstały w sofcie CADCAM wyeksportować do formatu zdatnego dla blendera lub SOFTIMAGE XSI 6.01 ModTool* które to narzędzie Autodesk w wersji 7 uczynił nie do końca free jak to w 6-ej miało miejsce.

*Żeby była jasność SOFTIMAGE XSI 6.01 był free, 7-ka praktycznie też ale jest zdrowo skastrowana z kilku funkcji które w 6 były normą. Wszystkie te opcje w 7-ce są dostępne jako płatne więc kwitnę na 6.

Ale przecież możesz sprawdzić który pakiet ci najbardziej odpowiada, możesz pobrać demo 3d maxa, mayi, modo, xsi, itd. A z darmowych to praktycznie zostaje tylko blender i wings (typowo do modelowania) ale filozofią różnią się znacznie od aplikacji typu cad.

W blenderze można importować formaty: DWG, obj, 3ds i zwykle jest ok. Można jeszcze importować kilka innych bardziej egzotycznych formatów, ale nie wiem czy to w ogóle działa.

Jeśli chodzi o modelowanie, to:

  • AutoCAD jest potężnym narzędziem, ale korzystając z niego wypadałoby mieć choć lekki szlif inżynierski,

  • Znacznie łatwiejszy i pozwalający na sprawniejszą pracę jest SolidWorks,

  • Chyba najbardziej wszechstronnym programem cadowskim jest Catia.

Niestety wszystkie z wymienionych przeze mnie są płatne i niekoniecznie tanie.

Dobra widzę się nie zrozumieliśmy.

AutoCAD(uczelnia) znam na wylot ale do tego co mam zrobić to mi on niepotrzebny. Szukam po prostu aplikacji która mechaniką rysowania będzie podobna własnie do ACAD

Próbowałem z Demami programów typu 3DMAX i…ja logiki działania ich nie pojmuje. Jak tu postawić kreche jak sześcian. Jak w końcu walnąć przekrój. Zero jakich kolwiek normalnych narzędzi. Załatwiłem sobie nawet z biblioteki podrecznik do 3DM ale … no własnie coś niezbyt to wygląda. Aplikacja wygladem interfejsu podobna do Auto CAD i będzie dobrze

…może napisz do czego Ci to potrzebne, bo np.: kamil_w dobrze napisał.

Bo tak to…

Piszesz że znasz Autocada “na wylot” to po co szukasz innego narzędzia? skoro ma full 3D z łapaniem przekrojami i renderem?

ale…

sprawdź sobie jeszcze Rhino3d i modo :wink: