Grafika 3d - początki

ostatnio coś mnie tchneło i zainteresowałem się grafiką 3d i chciałbym zacząć coś sobie tworzyć w 3d tylko jest taki jeden problem, bo ja kompletnie się nie znam na tym :expressionless: a bardzo chciałbym się nauczyć, czy możecie poradzić mi jakieś tutoriale dla początkujących i jakiś łatwy w obsłudze program w którym mógłbym sobie coś tam tworzyć w 3d

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … Up+6.4.112

cwaniak , Odradzam Google SketchUp. To nie jest narzędzie profesionalne. Warte polecenia programy to -

  • Cinema 4d (niesamowicie prosta w obsłudze)

  • 3D Max - najbardziej popularny

  • LightWave - jeden z najstarszych (podobnie jak Cinema, wywodzący się z Amigi)

z darmowych

  • Blender bazujący na interface LightWave, ale zbyt skomplikowany jak dla mnie

  • True Space 7.6 - również jeden z najstarszych (ale na PC)

Każdy z tych programów może być zastosowany profesionalnie, najlepszy wbudowany renderer ma Cinema, choć są dodatkowe jak Vray czy Maxwell. Wg mnie najłatwiej opanować właśnie Cinemę, ale ty ze swoim świerzym spojrzeniem możesz przyzwyczaić się do każdego z nich. Ściągnij sobie demo i spróbuj swoich sił.

Tu link do triala.

A tu polska strona programu, zajrzyj też na forum :slight_smile:

ok dzięki Phenom za rade , myślę że ta cinema będzie dla mnie dobra jak na początek, dlatego że tak jak piszesz jest dosyć łatwa w obsłudze, a takiego programu właśnie szukalem :slight_smile: nawet udało mi się znależć parę tutków do tej cinemy :stuck_out_tongue:

Nie widzę żadnego podobieństwa.

Od niedawna także Bryce 5.5

Jak nie widzisz to kup okulary, bo chyba nie w temacie jesteś :slight_smile: Najbardziej charakterystyczny interface, nie zmieniony (pod względem formy) od czasów pierwszych wersji z Amigi. Lightwave ma co prawda oddzielny renderer, a poza tym filozofia interfacu jest identyczna, zasada otwierania okienek, layerów dla obiektów itd, co nie znaczy, że Blender zyskuje na tym porównaniu, bo tak nie jest, tylko interface jest podobny. Lightwave daje znacznie większe i o niebo łatwiejsze w użyciu narzędzia do modelowania. Podobnie niepowtarzalny interface ma TrueSpace od najstarszych wersji jakich używałem. Tylko, że okiem osoby początkującej są one niepotrzebnie skomplikowane (włączając w to 3d Maxa).

Bryce to dla mnie nadal zabawka do robienia krajobrazów, i nijak ma się ten program do TrueSpace’a czy Blendera.

Poza tym, o czym nie wspomniałem wcześniej, Cinema ma “edytowalne” obiekty, co wg mnie jest jej największą zaletą, chodzi mi o wszystkie efekty modyfikujące typu boole, array, symetry, taper, twist, ffd, czy nurbsy dla krzywych. W każdej chwili można zmienić kształt krzywej oraz wszystkich obiektów typu primitive, albo obiekt przypisany do boole, czy też symetry. W zasadzie prawie wszystko można zrobić bez tykania pojedynczego face’a. Oczywiście wszystkie te efekty można łączyć. Chodzi o to, że w przeciwieństwie do np LightWave po zastosowaniu twista, obiekt bazowy nadal można edytować.

Możliwości edytora materiałów również wg mnie nie mają sobie równych w porównaniu z wymienionymi wcześniej programami. Już na starcie otrzymujemy masę shaderów, noisów, predefiniowanych surface’ów, włącznie z tworzeniem layerów dla poszczególnych elementów jak kolor (tekstura), reflection, bumb, alpha itd.

Pracę na Lightwave zaczynałem od wersji 3.5, właśnie na Amidze z Video Toaster’em . W dniu dzisiejszym pracuję na wersji 8.

Specjalnie zainstalowałem Blender’a i jakoś nie stwierdzam podobieństwa. Więc są dwie możliwości.

Ja jestem ślepy, lub Ty nie masz pojęcia o czym piszesz.

Nie wciskaj ludziom że jeden bazuje na drugim. Bo to wielka bzdura.

Przyznaję, że to o kupowaniu okularów nie było zbyt uprzejme ale nic nikomu nie wciskam. Napisałem jak poniżej:

Napisałem o interface użytkownika a nie programie jako takim, widzisz drobną różnicę? Blender jest przynajmniej podejrzanie podobny do Lightwave, nie uważasz? Stosunkowo inaczej wygląda Maya, Rhinoceros, 3dMax czy Cinema… Przełączniki layerów obiektów nie wydają ci się podobne? Własna obsługa okienek wyboru plików i innych? Niemal identyczne zorganizowane menu programu. Nie dam głowy, ale pewnie i skróty klawiszowe ma podobne?

Na wszelki wypadek wyboldowałem co ważniejsze słowa w zdaniach, może teraz przeczytasz ze zrozumieniem :slight_smile:

Blender, Lightwave

ja znam jeszcze AC3D

dość prosty w obsłudze

Ej ja zaczynałem w 3D MAX. Dużo tutoriali jest, nie jest skomplikowany. ;]

Dodane 29.05.2012 (Wt) 0:34

Dobra, po 4 latach mogę śmiało powiedzieć że JEST !

myliłem się, sorry…