Grafika Wektorowa, Grafika Rastrowa

(master of disaster) #1

Witam!

Ciekawy jestem, jak to dokładnie jest z tą grafiką wektorową, słyszałem że ona jest taka że można przybliżać, przybliżać, i tak nie ulegnie pogorszeniu.

Wiem też że można ją robić np. w illustratorze, ale:

Czy ta grafika ma jakieś swoje specjalne formaty ?

Czy tą grafikę lepiej wygląda na websitach niż rastrowa ?

Ogólnie jakieś info o niej, czytałem na Wikipedii, ale nie zbyt dużo się dowiedziałem...

To tyle, czekam na konkretne odpowiedzi :slight_smile:

Pozdrawiam

(Johny) #2

Grafika wektorowa jest opisana matematycznie,więc przy przybliżaniu jest jeszcze raz rysowana,przez to nie traci na jakości,jej wadą jest to,że nie można zrobić realistycznych zdjęć,wektorówka to figury geometryczne.

Rastrowa składa się z pojedyńczych punktów (pixeli),przy powiększaniu każdy piksel nie jest jeszcze raz przeliczany,tylko powiększany,to jest jej wadą,zdjęcie powiększone to powiększone wszystkie piksele zdjęcia.

(kalamita) #3

Polecam Corel, świetny program i można zrobić w nim naprawdę fajne grafiki wektorowe.

(Blotny) #4

Dodam, że wektorówki używa sie w logach, projektach i wszędzia tam, gdzie potrzebne są bezstratne powiększenia. Do tego dobry jest Illustrator.

(Phobos64) #5

Tak jak pisali poprzednicy grafika wektorowa jest opisana przy pomocy reguł matematycznych, Corel akurat nie jest najlepszym przykładem (choć z pewnością jest najpopularniejszy). Przykład? Rysujemy sobie koło w Corelu (z controlem), kopjujemy (ctrl + d), to drugie koło obracamy o 45 stopni w dowolną stronę, zamieniamy na krzywe (bo inaczej nie da się wyrównać dwóch obiektów sic!), wyrównujemy je w poziomie i w pionie a następnie przybliżamy sobie krawędzi - efekt - Corel nie potrafi narysować koła :lol:

Grafika wektorowa to przede wszystkim czcionki. Oczywiście zdarzają się jeszcze czcionki rastrowe, ale to rzadkość, obecnie zdecydowana większość jest właśnie wektorowa.

Najpopularniejsze formaty grafiki wektorowej to: cdr (Corel), eps i ai (ilustrator), pdf (tworzony różnymi programami), svg (znany gównie w środowiskach linuksowych). Większość ikonek linuksowych jest właśnie wektorowych.

Jeżeli chodzi o tworzenie stron, Illustrator jest bardzo dobrym programem do tworzenia layoutów, ale Photoshop obsługuje również grafikę wektorową, połączenie obu plus ew Image Ready to optymalne rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o flash to tam również większość rzeczy jest tworzona przy pomocy wektorów. Dlaczego?

Grafika wektorowa posiada dwie zalety - możliwość skalowania i niewielkie rozmiary mimo zastosowania zaawansowanych efektów. Niestety wspomniany wyżej Corel źle sobie z nimi radzi (efekty przeźroczystości, soczewki, cienie a nawet gradienty) i to bardzo ogranicza jego zastosowania w DTP. Najlepszym programem do tego typu grafiki jest Illustrator.

(master of disaster) #6

Wielkie dzięki Phenom , takiej odp. oczekiwałem :).

A grafika wektorowa nie może być zapisana np. w jpg, czy gif. ?

Np. Podgląd obrazów w windowsie odtworzy format wektora ?

Czyli rozumiem że svg to ogólny format wektorów ? :slight_smile:

Pozdrawiam

(Phobos64) #7

Można wektorówkę zapisać w tych formatach, ale to są formaty rastrowe, stratne (gif traci kolory), więc efekt będzie żaden.

Nie. Może je otworzyć np InfranView z bazą dodatkowych formatów, na linuksie można otworzyć eps i svg w zwykłym podglądzie.

Tak.

(kalamita) #8

Fakt. Na rynku istnieje szereg znacznie lepszych rozwiązań (chociażby wspomniany przez Ciebie Ilustrator), niemniej jednak uważam, iż Corel z uwagi na dostępność literatury, tutków itp jest dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto wkracza w dziedzinę tworzenia grafiki wektorowej. Znaczącą wadą tego rozwiązania jest fakt, iż za legalną wersję, niestety trzeba trochę zapłacić ...

Pozdrawiam :slight_smile:

(esc) #9

a można zobaczyć wizualnie taki sam ''obraz'' w grafice rastrowej i wektorowej :?: - jakieś przykłady poproszę.

(Phobos64) #10

(Dan Kol) #11

jeszcze jedna fotka :wink:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vecto ... xample.png

(niezDarek) #12

po prostu w grafice rastrowej po przybliżeniu zauważyć można efekt tzw. schodków a wektorowej obraz jest gładki