Granie na Linuxie

Cześć. Od paru miesięcy poszukuję linuksów pod czynności codzienne… I tu nachodzi się pytanie - Czy Gry Typu Gothic 2 ( steam ) czy nfs-y Chodzą pod linuxem i jak to jest z tymi wymaganiami? Słyszałem , że na linuksie gry z windowsa mają “potrójne wymagania” - Prawda?

Z wymaganiami to zależy jaka gra (WoW albo Warcraft 3) latają tak samo jak na Windowsie.
Gothic 2 też bez problemu.
winehq.org - ogólnie tam znajdziesz informację o większości gier i aplikacji pod względem ich pracy na linuksie.

To nie jest dokładnie tak.
Chodzi o to że jak do danej karty graficznej są tylko otwarte sterowniki, to jest tam ograniczona akceleracja. W takim przypadku i aplikacje na Linuksa słabo działają.

Czyli jak rozumiem słyszałeś gdzieś, że jeśli na Windows trzeba i5 4460 warty mniej niż 1000 zł i 8 GB RAM to w Linuxie Xeon E5-2697V2 warty 15 tys zł albo i5 wykręcony do 12 GHz i 24 GB RAM, o potrójnym SLI/Xfire nie wspominając? :slight_smile:

Przede wszystkim na Linuxie jest dużo mniej gier, a WINE z grami Windowsowymi działa albo nie działa.
Natomiast sam spadek wydajności jest tylko w przypadku, gdy natywna gra Linuxowa działa na openGL podczas gdy ta sama gra na Windowsie działa na DirectX oraz gdy gra się przez WINE. Spadek to zwykle ok 1/3-1/4 jeśli chodzi o kl/s, w WINE dodatkowo mogą pojawić się artefakty, natomiast sama gra wczytuje się dużo szybciej niż na Windows (ironia losu).

Do gier na Linuxie mocno zaleca się karty Nvidii, które osiągają taką wydajność jaką powinny osiągać każde na sterownikach producenta. Jeśli ktoś już ma Radeona to warto aby miał 7xxx lub nowszy, a przy najnowszych sterownikach ro jakiś Radeon R7 lub R9. Ale po testach widzę, że moc AMD to trochę dmuchanie pary w gwizdek, a szkoda.

Tu masz listę gier, które teoretycznie działają przez WINE
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&sTitle=Browse+Applications&iappVersion-ratingOp0=5&sappVersion-ratingData0=Platinum&sOrderBy=appName&bAscending=true

Czy jakiś gry wymagające Uplay, Battlenetu czy Origina ruszą to nie wiem. Ja wiem, że często sama ww. aplikacja jest problemem, a nie gra. Podobnie mogą być traktowane starsze gry, które do autoryzacji szukały CD/DVD.

Gry z Origin mają problemy. Jeśli masz jakieś tam gry to przygotuj się na czytanie wielu forów pomocy. Steam działa natywnie.