GRUB - czas oczekiwania na wybór systemu

Witam, to znowu ja :).

Mając linuxa ubuntu 7.10 i windowsa xp na kompie, wlaczam komputer, uruchamia mi sie GRUB i żąda wybrania systemu w ciągu 7 sekund.

  1. Czy można ten czas wydłużyć?

  2. Czy można ustawić WINDOWSA jako domyślny system ( w przypadku, gdybym w ciagu 7 sekund nic nie wybrał ) ?

Oczywiście, że można.

Można po prostu wyedytować plik /boot/grub/menu.lst

Albo spróbować z http://grubconf.sourceforge.net/

Oczywiście, że możesz - w zależności od systemu, szukasz czegoś co się nazywa “program rozruchowy” i tam ustalasz, który system ma być jako default i ile system ma odczekać przed jego załadowaniem.

znalazłem linijkę odpowiedzialną za timeout, ale gdy probuje zapisać zmiany wyskakuje mi komunikat:

,Brak uprawnień do zapisania pliku. Proszę sprawdzić czy wprowadzone położenie jest poprawne i spróbować ponownie."

Coś tam czytałem, żeby się zalogowac jako root, ale nie mam pojęcia w jaki sposób :slight_smile: Podpowiecie mi ? :wink:

Poprzedzenie polecenia poleceniem ‘sudo’ powoduje, że zostanie ono wykonane z prawami roota, czyli uruchomienie edytora gedit z prawami roota wraz z podaniem ścieżki do pliku wygląda tak:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

i będziesz mógł zapisać. Poprosi o hasło (wpisujesz polecenie jak i hasło w terminalu)

Guest111 , a mam takie pytanie: do przewodnika Ubuntu zajrzałeś? Tam na pewno znajdziesz odpowiedź, jeżeli nie w najnowszym, to w poprzednim.

Sugeruję zajrzeć do przyklejonych tematów w tym dziale, bo po coś zostały one tam przyklejone. Konkretnie po to, abyście zaglądali tam i nie zadawali po raz n-ty tych samych pytań.

Dzięki wszystkim za pomoc - działa.

Sorki, ale przed założeniem tego tematu rzeczywiście nie spojrzałem do przewodnika. Poprawię się na przyszłość :slight_smile: