GRUB - kolejność ładowania systemów

Witam!

Zainstalowałem sobie na dysku zewnętrznym Ubuntu 14.04 LTS, do testów, wszystko ładnie działa, tylko, że jak mam odłączony dysk to nie mogę wystartować windowsa, bo wywala bląd, że nie znalazł GRUB-a.

Można to jakoś naprawić?

Głównie korzystam z windowsa 10, chciałbym też aby windows ładował się od razu, bo tak włącza mi się GRUB i muszę wybrać go z listy i dopiero sie włącz.

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.

Pozdrawiam!

Zainstalowałeś GRUBa na dysku wewnętrznym, a że plików mu brakuje, to i błędami sypie.

Zasugerować mogę jedynie przywrócenie bootloadera Windowsa i instalację GRUBa na zewnętrznym dysku.

Programem EasyBCD dla windowsa oczywiście :slight_smile:

Co za problem ustawić Windows Loader jako pierwszy? :wink: Proszę bardzo, zainstaluj GRUB Customizer i problem z głowy (na Ubuntu, oczywiście) - zmieniasz w interfejsie programu kolejność systemów, klikając prawym przyciskiem myszki na wpis oraz wybierając opcję “Przesuń w górę”.

Pozdrawiam i życzę miłego użytkowania systemu Ubuntu :].

@Amaterasu, nie rozwiąże to jednak problemu z rozruchem przy odłączonym dysku zewnętrznym. Na to pomóc mogłoby przeniesienie /boot na dysk wewnętrzny, albo odpuszczenie sobie obecnej filozofii i rozruch Linuksa przez wybór właściwego nośnika (moja oryginalna propozycja).

No ok, ale w jaki niby sposób zainstalowałem system na dysku zewnetrznym a GRUB na wewnętrznym?

Z automata poleciało pewnie :wink: Czyż sie nie myle?

Podczas partycjonowania dysku.

Dysk był partycjonowany przed instalacją. 

Edytowałem sobie GRUB-a i windows mam automatcznie wybrany i po 2 sekundach zaczyna ładowac się Windows.

Tylko jak rozwiązać to, żeby komputer włączał się bez podpiętego dysku?

sudo grub-install /dev/sdX

Gdzie “/dev/sdX” to numer dysku i/lub partycji na jakiej chcesz zainstalować dany bootloader.

To na, którym dysku go zainstalować, żeby windows startował bez GRUB-a?

A skąd mam wiedzieć w jakiej kolejności są wykrywane twoje dyski przez system?

 

Użyj komendy “fdisk” zidentyfikuj swój dysk (/dev/sda lub /dev/sdb) i użyj odpowiednich parametrów w poleceniu. Później użyj “update-grub” żeby bootloader wykrył wszystkie obecne systemy (drugi dysk musi być podłączony). Pasuje też usunąć grub z MBR drugiego dysku jednak z tym musi pomóc ci ktoś inny.

 

Na przyszłości polecam zajrzeć do wiki danej dystrybucji. Dużo szybciej i łatwiej znajdziesz potrzebne informacje oraz czegoś się nauczysz o swoim systemie.

 

Oryginalna, czyli taka:

Wariant powyższy sprawia przy okazji, że twoja zabawa ze zmianą kolejności bootowania okazuje się bezsensowna.

Jak widzisz, sam dałem ci sugestie, o które prosiłeś, ale albo ich nie rozumiesz (nie dopytywałeś o szczegóły), albo je zignorowałeś.

 

Odpowiedź na powyższe jest prosta. Instalator nie wiedział, że Ubu instalujesz na dysku przenośnym (bo niby skąd?), więc GRUBa wrzucił w jedyne sensowne miejsce – na początku dysku głównego (wewnętrznego).

Od dawna nie miałem do czynienia z instalatorem Ubuntu, ale zdaje się, że pozwalał on na wybór miejsca instalacji GRUBa.

Ok, przywróciłem sobie bootloader w windowsie i nie pokazuje mi sie już GRUB.

Stworzyłem też nową partycję w Ubuntu, gdzie chce zainstalować GRUB-a. Oznaczenie partycji odczytałem z gparted i jest ona taka /dev/sdb3

Odpaliłem Ubuntu LiveCD i sprawdziłem oznaczenie tej partycji (patrz wyżej), w konsoli wydałem polecenie sudo apt-get install grub /dev/sdb3 ,ale wywala błąd, że nie możne znaleźć /dev.

W czym tkwi problem? Partycja ta ma ext4, jeśli to ma znaczenie. Co robię źle?

Pozdrawiam!

Polecenie trochę popsułeś powinno być

sudo grub-install /dev/sdb3

Ale specjalna partrycja na GRUB jest sdb3, to dlaczego mam być sdb?

Polecenie przyjmuje ścieżkę nie do partycji, tylko do dysku. Jaki masz w ogóle podział na partycje?

Dysk zewnętrzny ma jedną główna partycję + 16GB na Ubuntu + 1 partycja + 1partycja na GRUB z oznaczeniem sdb3.

Czyli jak dam przy instalacji ścieżke do dysku to niepotrzebnie robiłem partycję na GRUB-a?

Owszem, chyba że korzystasz z UEFI

Po wykonaniu Twojego polecenia czyli: sudo grub-install /dev/sdc3

Wywala błąd:

grub-install: błąd: nie udało się uzyskać znormalizowanej ścieżki “/cow”.