Grub Linux Mint i Manjaro

Czołem
Sytauacja: na dysku mam W7 , Linux Mint i Monjaro. Monjaro zainstalowane jako ostatni system więc podczas uruchamiania komputera pojawiał się grub Monjaro, wsio ok.
Po jakiejś większej aktualizacji Linux Mint, na starcie komputera ponownie pojawił się grub od Mint.
Na liście systemów były wszystkie systemy jednak po wybraniu Monjaro, ten nie uruchamiał się. Na czarnym ekranie “kernel panic”…nie można zamontować… jakieś cyferki…

Usunąłem Monjaro i chcę go ponownie zainstalować, jak uniknąć powyższego problemu?

Pierwsza rzecz - przyjmij do wiadomości, że system nazywa się Manjaro, nie Monjaro. Druga rzecz - nie unikniesz tego w przyszłości. Zadaj sobie trochę trudu i dowiedz się czym jest tzw. chroot, który pozwoli przywrócić manjarowy GRUB bez ponownej instalacji Manjaro.

1 polubienie

Tak Manjaro.
To co proponujesz to obejście sprawy, a nie rozwiązanie.

To zainstaluj system na osobnym dysku, nie partycji.

Ciężka sprawa - laptop.
Bardzo mnie to zdziwiło, na innym laptopie miałem kiedyś Lubuntu oraz wspomniane Manjaro i takiego problemu nie było, może dlatego że były to systemy 32bit…

Ostatnio z manjaro były jakieś problemy, może to jest przyczyną, jeśli chodzi o manjaro to najlepiej
Ci na pytanie odpowie @anon41799040.

Odinstaluj gruba tam gdzie nie jest potrzebny, tu z Minta. Możesz też w Linuksie zablokować aktualizacje pakietu, ale po co ci tyle programów rozruchowych.

1 polubienie

Z tego co pamiętam, to GRUB z Manjaro bardzo nie lubi innych Linuksów, więc sugerowałbym zostawienie GRUBa z Minta - czyli podczas instalacji Manjaro pomijamy prośbę o instalację GRUB.

Tu jak widać problem był odwrotny, zresztą wszystko jedno ma zostać jeden grub dla wszystkich systemów, ale łatwiej zostawiać ostatni. Jakby nie było grub w Manjaro uruchamiał Minta prawidłowo.

W którym momencie instalacji Manjaro, mniej więcej, jest "prośba o instalację Grub?
Usunąłem feralną instalację, ale chcę go ponownie zainstalować.

W trakcie partycjonowania: “Położenie programu rozruchowego” -> “Nie instaluj programu rozruchowego”

Ok, dzieki :slight_smile:
Czyli po instalacji, ale przed ponownym uruchomieniem Manjaro, trzeba będzie zaktualizować Grub Mint…

Pisałem wyżej o chroot - nazwałeś to ominięciem problemu. Nieinstalowanie GRUB w Manjaro też nie jest naprawieniem problemu i na dodatek jest idiotyzmem, bo mintowy GRUB nie odpali Manjaro. Sam piszesz o tym w swoim pierwszym poście.

Przecież po każdej aktualizacji Mint (no, prawie każdej) nie będę przywracał Grub Manjaro, absurd.
Nikt tu na forum, nie ma na dysku tych dwóch systemów obok siebie?

No i miałeś rację, pobawiłem się jeszcze raz, pomijając instalację grub Manjaro, pokazuje ale nie uruchamia.
Taki komunikat:
“Kernel panic - not syncing: UFS: Unable to mount root fs on unknown - block”…
dalej jakieś cyferki…

Dzięki za pomoc

Pierwsza sprawa - aktualizacja pakietu grub w Mincie nie odbywa się codziennie. Druga sprawa - wykonanie chroot na partycję z Manjaro i wykonanie komendy sudo grub-install /dev/sdx trwa 2-3 minuty. Mam na dysku kilka dystrybucji i nie widzę problemu. GRUB z debianowatych nie chce odpalać archowatych. Sądzę, że jakiś super znawca Linuksa, np. marcin82, mógłby poradzić. O ile nie jest to zbyt skomplikowane dla “zwykłego” usera.

Nadzieja umiera ostatnia! :stuck_out_tongue_winking_eye:

@Le_mar

Pokaż wynik polecenia:

sudo debconf-show grub-pc

:wink:
Moment, muszę postawić Manjaro na nowo, może jakaś rada przed instalacją?

To polecenie ma być z Minta. Gruba z Manjaro normalnie zainstaluj. Potem podaj jeszcze wynik poleceń - tym razem z Manjaro - jako ROOT:

blkid
parted -l

Z Minta przed zaktualizowaniem GRUB czy po, jak już będzie widoczne Manjaro?