Grub Linux Mint i Manjaro

Miałem kiedyś (około rok temu) Sabayon na dysku i nie było przypadku aby jego GRUB nie potrafił odpalać innych distro, albo aby GRUB z innych distro nie odpalał Sabayona. Wracając do Manjaro i innych archowatych - takie problemy pojawiły się około 2 lata temu. Kiedyś Manjaro i archowate odpalane były bez problemów z GRUB pochodzącego z innych distro.

Pisałem wcześniej, na starym lapku mam jeszcze Windows, Mint I Manjaro, nie było żadnych problemów. Z tym że, Mint nadpisał swój GRUB i tak zostało.

@Le_mar

Sprawdziłem, bo mnie to zaintrygowało … czemu nie chce działać. Okazało się, że trzeba wyczyścić blok zmiennych Gruba w Manjaro - tam była zapisana domyślna pozycja wybierana pod GRUB_SAVEDEFAULT. Wpis w /tec/grub.d/40_custom jest z małą różnicą - nie –uuid, tylko –fs-uuid i wszystko działa (obrazki w kolejności od lewej do prawej):

W Manjaro robisz wszystkie zmiany, o których pisałem wcześniej plus dodatkowo:

sudo su -
rm -f /boot/grub/grubenv
grub-editenv /boot/grub/grubenv create
update-grub

W Mincie pacyfikujesz Gruba jako root:

dpkg-reconfigure grub-pc

i każesz mu nie instalować się nigdzie - usuwasz gwiazdkę spacją, [Tab], OK, itd.

Wszystko zależy - jak widać od konfiguracji. Najbezpieczniej jest podać właśnie alternatywny - plik grub.cfg pochodzący z danego systemu i to cię przenosi do jego “menu”, itd.

No bo wyłączyliśmy “GRUB_DISABLE_OS_PROBER”. Jak to odwrócisz to po update-grub wróci Windows, ale wrócą też te wpisy Minta, które nie działają, czy jak to tam na odwrót było.

EDYCJA:
W sumie Windows tez można dodać z łapy - na sztywno :stuck_out_tongue:

EDYCJA II:
Tutaj masz na przykład pokazane jak ręcznie dodać Windows 10 do Grub2 (/etc/grub.d/40_custom):
https://wiki.debian.org/DualBoot/Windows10

Tak że testuj, próbuj, nic nie zginie, nie sie nie usunie. Zmiany w /etc/default/grub czy /etc/grub.d/40_custom zawsze można zahaszować, usunąć albo zmienić.

Z tym że mam W7…
Ok., będę testował.
Dzięki :slight_smile:

1 polubienie