GRUB nie instaluje się

Witam!

 

Postanowiłem dzisiaj zainstalować sobie Ubuntu. Mój problem polega na tym, że podczas instalacji, Ubuntu nie widzi żadnego Windowsa (mam 2 dyski, na Samsungu zainstalowany jest XP, na Seagate Windows 8.1). Olałem to i instalowałem dalej. Wybrałem, aby program rozruchowy wgrał się na Seagate. Cała instalacja poszła bez problemu, jednak po ponownym uruchomieniu komputera jest lipa - uruchamia się bootloader Windowsa 8.1, a po Linuxie nawet śladu (jedyny to chyba ten, że znikła partycja, którą podzieliłem na Ubuntu). Potem spróbowałem jeszcze raz zainstalować system, a GRUB-a chciałem przypisać do Samsunga, jednak tam to w ogóle pojawił się błąd, że nie można. Co ciekawe, na Samsungu mam zrobione 2 partycje, a instalator nie widzi żadnej. Co jest nie tak? Dodam, że instaluję Pingwinka z pendrive’a. Dla Linuxa robiłem partycję 50 GB z punktem montowania “/”, 30 GB z punktem “/home” (oba Btrfs) i swap, bodajże 2 GB.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi.

SECURE BOOT w BIOS-ie wyłączone ?

Secure boot może być włączone - to nie on blokuje instalacje. Tu chodzi o to iż Win8.1 (preinstalowany) jest w trybie UEFI i Linux też musi być w takowym trybie instalowany. Sugerowałbym abyś zainstalował ubuntu wg tego poradnika: https://help.ubuntu.com/community/UEFI

michall13 , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ubuntu x64 ?

Tak, Ubuntu 64, Windows 8.1 też 64. Moja płyta główna chyba nie ma UEFI, to dość stary model - ASUS P5Q-SE2, kupiłem ją chyba w maju 2010 roku. Próbowałem naprawiać GRUB-a wedle wskazówek z linku (boot repairem) jednak nic to nie dało. Nie mam czegoś takiego jak Secure Boot, tylko bodajże Fast Boot, to wyłączyłem to, jak polecali w linku od użytkownika eranet.

Podaj wynik bootinfoscript:

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

Spróbowałem zainstalować openSUSE i udało się, program rozruchowy chodzi bez zarzutu. Jedyna rzecz jaką zmieniłem, to kolejność bootowania dysków w BIOS-ie i chyba to było głównym problemem. Potem spróbuję zainstalować Ubuntu i zdam relację czy będzie wszystko OK, ale SUSE w porównaniu z Ubuntu widział partycję na dysku z Windowsem XP, a i w GRUB-ie od openSUSE’a mogę wybrać Windowsa i wtedy mi przeskakuje do bootloadera z 8. Jak widać, najprostsze rozwiązania, o których nikt nie pomyśli są najlepsze. :-D  Zobaczę potem jak będzie z Ubuntu.

 

Edycja:

 

Problem rozwiązany, Ubuntu też działa. Podejrzewam, że po prostu był źle wypalony na pendrive, spróbowałem go nagrać pod Linuxem i widział wszystkie Windowsy. :wink: