GRUB nie pozwala na rozruch z cd

mam pewien problem,a mianowicie mam 2 dyski i na jednym zainstalowany linuks a na drugim win 7 ten drugi chciałem podarować pozostałym członkom rodziny do użytku ale niestety kiedy włożyłem dysk z win7 do innego komputera grub pokazał ERROR ,postanowiłem więc że naprawie to za pomocą płytki z systemem windows , a wiem że się da bo już coś kiedyś podobnego robiłem no ale tu znowu nic z tego bo wyskoczyło BOOT from CD następnie GRUB a pod nim ERROR i nawet nie mogę się poratować płytką systemową ,nie poddalem się jednak i pożyczyłem dysk z windowsem od sąsiada podpiąłem oba dyski sformatowałem ten mój i zainstalowałem windowsa od nowa jednak nic z tego nie wyszło jak odłączyłem dysk sąsiada to dalej GRUB straszy … pomóżcie bo mi już się pomysły wyczerpały :cry:

jak na moje oko, to musisz wyczyścić sektor mbr dysku twardego.

ja to zawsze robiłem spod dosa (np płytka instalacyjna windowsa 98) i wpisywałem

fdisk /mbr

to płytka instalacyjna win 98 bootuje się inaczej niż win 7? bo powtarzam że tej od win 7 nie udało mi się uruchomić innymi słowy nie ma opcji że będzie startował z cd/dvd-romu bo wywala GRUB error

  1. Spradź, czy płyta jest wsadzona :smiley:

  2. Sprawdź, czy w BIOSie masz ustawione first boot z napędu optycznego (dvd).

  3. wyczyść mbr

po tych zabiegach komputer będzie się uruchamiał z płyty, a gruba nie będzie wcale.

ech… w biosie nie muszę ustawiać bo mam taką opcję jak Quick boot :stuck_out_tongue: ale z ciekawości właczyłem boota z napędu jako pierwszego i dalej to samo jak dla mnie trochę to też dziwne no ale się nie da…

jest dokładnie tak wyskakuje ten czarny ekran z napisem u dołu “check app data” (o ile dobrze pamiętam ) potem pod spodem wyskakuje Boot from cd i dalej “GRUB” i kolejno “ERROR” i potem “GRUB>” można wpisać jakąś komendę ale nawet nie przychodzi mi do głowy żadna która by pomogła w tym problemie. Dodam że to nowy Grub który instaluje się wraz z U9.10

Dodane 12.01.2010 (Wt) 0:02

haha …

Jesteś na 100% przekonany do czego służy ta funkcja? Podpowiem, że nie do tego, o czy wspominasz :wink:

Ja nadal się będę upierać, że to wina źle ustawionych opcji w BIOSie. Czasem twój napęd nie jest ustawiony jako DVD. Np wcześniej miałem inny napęd DVD. W biosie miałem opcję bootowania z dvd, ale mój dvd też był na liście, a bios go traktował jako HL-TD-coś tam. Sprawdź różne konfiguracje opcji Boot priority.

jeśli masz dobrze skonfigurowany bios, to nie ma siły, żeby komputer nie odpalał się z płyty cd/dvd. No chyba, że nie masz podpiętego napędu? :smiley:

tak zapewniam cię że doskonale wiem do czego to służy,

a ty dalej swoje…jeśli nawet to czytaj uważnie napisalem że" z ciekawości przestawiłem w biosie boot na rozruch z napędu" :stuck_out_tongue:

Byl tu wcześniej bardzo pomocny dla mnie post ale znikł ktoś tam stwierdził wtedy że płyta jeśli jest stara, a jest może być niezgodna z win 7 i tak najwyraźniej było bo wziąłem dysk podpiąłem do nowej maszyny i wuala używając opcji Quick boot (ponieważ doskonale wiem do czego służy 8) ) udało się uruchomić płytkę :slight_smile: i naprawiłem problem wpisując w konsoli polecenie które było w poście który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach …Oczywiście można bylo użyć płytki z XP wtedy pewnie nie było by problemu ale takiej płytki nie mam

No nie wiem. Opcja Quick Boot nie ma nic do źródła rozruchu. Jest to tryb odpowiedzialny za przeprowadzanie procedur testowych. Jak Quick Boot jest uruchomione, to test przeprowadzany jest tylko raz, jak nie - przy każdym uruchomieniu komputera. Tak to wygląda w praktyce. A jak to wygląda w twoim przekonaniu?

oj widzę ze się nie zrozumieliśmy i nie możemy zrozumieć,po twoim poście widzę że chodzi nam o dwie inne opcje,mo chodzi o ten Quick boot który uruchamia się przez wciśnięcie F12 jak pojawia sie logo płyty głównej czyli jak komputer startuje i pozwala mi wybrać z czego ma być rozruch: USB,napęd ,dysk itd… , ale no nic ,już mi się nie chce tłumaczyć i objaśniać tym bardziej że problem rozwiązany