GRUB. Problem z uruchomieniem systemu

Jakiś czas temu eksperymentowałem z dystrybucjami linuxa. Pech/brak umiejętności/głupota spowodowały, że pojawiły się problemy z uruchomieniem jakiegokolwiek systemu.

Po włączeniu uruchamia się GRUB. Wywala błąd (error: unknown filesystem.), a potem wchodzi w rescue mode. W rescue mode nie przyjmuje praktycznie żadnych (znanych mi) komend.

Próbowałem naprawić system poprzez uruchomienie z USB. W teorii podczas instalacji linuxa/uruchomienia programu do zarządzania dyskami mogę wykasować dane z istniejących partycji i mieć czysty dysk. Ale pojawił się problem bo GRUB wywala “Błąd dysku”. Po wypróbowaniu kilku pendrive stwierdzam, że to nie wina pamięci. Wypróbowałem też kilka programów, to nic nie zmienia.

W tym momencie zwyczajnie skończyły mi się pomysły. Google doradza, żeby skorzystać z pendrive, ale z ww. powodów nie mogę. Na dysku nie ma żadnych danych, stary system to Win7 Starter, więc właściwie bezużyteczny. Nie mam płyty z Windowsem. Najchętniej sformatowałbym dysk i wymazał wszystko co się na nim znajduje. Ma ktoś może jakiś pomysł?

Rozumiem że na dysku masz zainstalowany zarówno system Linuks jak i Windows? Jeżeli tak to spróbuj skorzystać z “programu” Super Grub: http://www.supergrubdisk.org/category/d … kdownload/

aby zabootować system Linuks a następnie na nowo zainstaluj Gruba.

Jeżeli na dysku masz tylko system Windows to również spróbuj skorzystać z Super Gruba aby zabootować system Windows (chyba powinno się dać taki myk wykonać). Następnie pobrałbym program EasyBCD i nadpisał mbr.

Ewentualnie jeżeli na dysku masz tylko system Windows to pożycz płytę z systemem i zabootuj z niej komputer i napraw mbr.

Wywala Błąd dysku i nakazuje zrestartowanie, a po wciśnięciu klawisza ładuje normalnie GRUBa który przechodzi w rescue mode.

Gdyby nie ten błąd dysku prawdopodobnie można by to naprawić czymkolwiek. Ale nie chce załadować obrazu z pendrive. A nie mam napędu CD.

A ustawiłeś aby komputer startował z pendrive? Sprawdzałeś czy pendrive który przygotowałeś jest bootowalny, np. na innym komputerze?

Po drugie o ile pamiętam Super Grub można nagrać na pendrive więc napęd CD/DVD jest zbędny.

Boot jest z pendrive, na którym mam nagrany odpowiednim programem obraz. Jak odpalam bez pendriva to wyskakuje bezpośrednio rescue mode.

Jedyne co mogę jeszcze podpowiedzieć to sprawdź czy ten pendrive poprawnie bootuje na innym komputerze.