GRUB rescue - GRUB nie wstaje


(Foler) #1

Witam.

Mam na moim dysku zainstalowane dwa systemy Ubuntu 10.04 i Windows 7.

Ostatnio będąc na Linuxie coś grzebałem i prawdopodobnie ( chyba chciałem spakować home ) i wpisałem (tak mi się wydaje):

tar -czf /home /dev/sda7

Wyskoczyły jakieś błędy ( ale nie pamiętam co tab było ), i zniknęły mi wszystkie katalogi w /. Zrebootowałem system i otrzymałem:

Unknown filesystem

Oczywiście grzebałem w internecie i jedyną rzeczą którą udało mi się "naprawić" jest to że teraz pokazuje się:

File not found

Jak wpisze ls to dostaje:

http://img143.imageshack.us/img143/9379 ... 192318.jpg

A po set :

http://img19.imageshack.us/img19/7987/2 ... 202026.jpg

A to mój fdisk :

Proszę o pomoc, ja już nie mam pomysłów na to.

Z góry dziękuje.


(dragonn) #2

No cóż, nadpisałeś sobie zawartość całej partycji spakowaną zawartością home (pewnie też nie całkowitą bo system pewnie się w pewnej chwili rozwalił). Równie dobrze mogłeś skopiować zawartość /dev/zero na swoją partycję. Jedne co ci pozostaje to reinstalacja systemu. Możesz jeszcze spróbować odzyskać dane narzędzie photorec jeżeli miałeś tam coś ważnego, ale raczej nie licz na odzyskanie systemu.


(Foler) #3

System i tak miałem reinstalować.

Czyli muszę usunąć gruba i na Windzie odpalić Photorec'a ?

A to mój komentarz do tego co zrobiłem: =D> .


(marcin82) #4

Jeśli wykonałeś tylko to i tylko na /dev/sda7:

tar -czf /home /dev/sda7

to z partycjami Win wszystko powinno być w porządku. Grub uruchamia się w trybie >rescue, ponieważ szuka pliku grub.cfg, który powinien być w /boot/grub, który pięknie wykosiłeś :wink: Dla pewności, że partycje Windows są nienaruszone - sprawdź ich zawartość z poziomu live-cd Ubuntu. Po uruchomieniu linuksa partycje Windows będa widoczne zdaje się w Miejsca => Komputer. Zamontowane będą w katalogu /media/41456465454 (cyfry to UUID partycji).

==========

Zainstaluj od nowa Ubuntu, używając tych samych partycji, czyli /dev/sda7 dla " / " oraz /dev/sda6 dla " swap ".

Grub_2 zainstaluje się w MBR /dev/sda - Windows powinien zostać wykryty i dodany do menu wyboru systemów.


(Foler) #5

Windowsa już mam i działa poprawnie tylko teraz chciałbym zobaczyć czy da się choć odrobinę danych z Linuksa odzyskać. Jednak z tego co mi wiadomo to Windows nie widzi partycji Linuksowych i wątpię że Photorec z poziomu Windowsa coś zdziała.

Tak więc ma ktoś pomysł na to ? :slight_smile:

-------EDIT-------

Dokopałem się do programu StrongRecovery i znajduje mi bardzo dużo plików, niestety wersja pozwalająca na odzyskanie danych jest płatna i droga.

Czy może mi ktoś polecić program do odzyskiwania danych, darmowy, który widziałby pliki na partycjach linuxowych (ext4) ?


(roobal) #6

Zamiast Photorec lepiej użyć w tym akurat przypadku TestDisk i zamiast przywracać pojedyncze pliki, starać się odzyskać stary układ partycji, tak jest szybciej i wygodniej.

Pozdrawiam!