Grub rescue / naprawa systemu plików

(Alien279) #1

Chciałem się dowiedzieć jak z livecd zmienić system plików żeby odpalił mi się linux? Przyznam się że coś namieszałem, jestem zielony

(roobal) #2

Konkrety kolego, konkrety. Z jakiego systemu plików na jaki chcesz zmienić? Jak napiszesz, co namieszałeś to może uda się to odmieszać. Jeśli pojawiają się jakieś błędy to wklej ich treść lub zrób zdjęcie i je tu pokaż.

Pozdrawiam!

(Alien279) #3

Więc tak: nowy laptop, na nim Linux. Próbowałem przeinstalować na WIN XP ale wyskakuje błąd 0x0000007B (Nazwa pliku, nazwa katalogu lub składnia etykiety woluminu jest nieprawidłowa). I tu chodzi pewnie o sterowniki SATA. Próbowałem zmienić system plików partycji ( jest tylko jedna) bo myślałem że coś może pomoże. W systemie opcjach była taka lista zmiany systemu plików dysku i tam między innymi jak pamiętam było i NTFS I FAT 32 i inne które kojarzyły mi się z Windowsem także zmieniłem na któryś z nich. Instalator Windowsa nadal nie odpalał + do tego sam Linux nie odpalał się, bo wyskakuje GRUB rescue>. Moje pytanie: Jak z LiveCD zmienić na oryginalny system plików? bo nawet nie wiem na który już zmieniłem, chyba z listy ten pierwszy jak jeszcze w Linuxsie byłem.

(system) #4

Odpal LiveCD i wydaj

cat /etc/fstab

(roobal) #5

Przecież Ty sformatowałeś dysk. Jeśli chcesz odzyskać Linuksa, to pobierz sobie dystrybucję o nazwie GParted LiveCD, przy pomocy ulubionej wyszukiwarki, poszukaj instrukcji obsługi programu o nazwie TestDisk, który znajdziesz właśnie na GParted LiveCD i próbuj odzyskać Linuksa.

Pozdrawiam!

(Alien279) #6

Racja. Dzięki za pomoc