Grub w MBR dysku ATA a wybór systemu startującego

Mam mianowicie taki problem iż mam 2 dyski w komputerze jeden stary Ata na którym mam Windowsa, a na SATA mam Ubuntu i teraz nie wyświetla mi okna wyboru systemu ,który chce wybrać. Wiem ,że najprostszym rozwiązaniem byłoby po prostu przeinstalowanie windy na SATA ale nie chce mi się wszystkiego przenosić. Czy jest jakaś możliwość ,aby to działało. Jeśli to zły dział przepraszam

Prawdopodobnie masz GRUB-a w MBR dysku SATA, a BIOS bootuje od ATA, więc pewnie wystarczy zmienić w BIOS-ie kolejność wyboru dysków.

Ale w takim wypadku wykryje windowsa ? Bo przecież w MBR SATA jest ubuntu ale za to chyba nie ma windy ;/

Z GRUB-a możesz uruchomić zarówno GNU/Linux, Windows jak i inne systemy.

Pytanie tylko czy pozycja windowsa jako że znajduje sie on na innym fizycznym dysku znalazł się w grubym :slight_smile:

Jeśli podczas instalacji Ubuntu dysk był podłączony to tak, jeśli nie to można dodać system do listy.

Tak dysk jest cały czas podłączony i podczas instalacji także był. Czyli co musiałbym zrobić? Wiecie nigdy nie potrzebowałem wybierać systemu bo był 1 więc prosiłbym o instrukcje.

Zmień priorytet bootowania dysków w BIOS-ie. Ew. aby w 100% upewnić się, że masz GRUB-a na dysku SATA, odepnij drugi dysk i wtedy powinno się zbootować Ubuntu.

Jednakże chciałbym mieć dostęp i do Windowsa i do Ubuntu. A czego bym potrzebował, aby przenieść partycje z danymi ze starego dysku na nowy dysk.?

klemensior15: Niczego, po prostu przestaw priorytet odpalania dysków w BIOS. Ubuntu bez problemu wykryję partycję windowsową, na której będziesz mógł operować.

Ok to później to zrobię. Gdybym sobie nie poradził napiszę a teraz dziękuję wam za wszystko :slight_smile:

Przecież piszę, żebyś zmienił priorytet bootowania na dysk na którym zainstalowałeś Ubuntu, wtedy powinien uruchomić Ci się GRUB i tam powinieneś mieć opcję wyboru systemów.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie jak wchodzę do Biosa i tam mam widok wszystkich dyskow i wygląda to tak:

Ide channel Master Maxtor

Sata channel AAKS kiedy wchodzę jest auto

Czyli po prostu jak w AAKS jest auto to mam zmienić na master a w Ide mam zrobić slave czy auto czy jak ?

Po prostu w BIOSie wchodzisz w zakładkę BOOT i tam ustawiasz na pierwszą pozycję dysk SATA. Właściwie niekoniecznie na pierwszą, ale na taką, by dysk SATA był wyżej od ATA.

boot_seq.jpg

Już sobie z tym poradziłem natomiast problem jest w tym ,że kiedy próbuje zainstalować kadu a dokładniej wejść w /etc/apt/sources.list wyskakuje mi permission denied jak sobie z tym poradzić? A i drugie pytanie czy jeśli pytał mnie czy zainstalować jakieś stery do grafiki zaakceptować nie chce aby zepsuło mi stery w windowsie albo coś w ubuntu

Ps juz sobie poradziłem natomiast nie mogę sobie poradzić z kolorem wpisywania tekstu w kadu jest jakiś beżowy i nie mogę go na stałe zmienić ;/

klemensior15 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

sudo su -

Szybciej będzie tak:

sudo echo "deb http://ppa.launchpad.net/patryk-prezu/ppa/ubuntu intrepid main" >> /etc/apt/sources.list

sudo apt-get update

sudo apt-get install kadu

sudo apt-get install kadu-themes

Ojej… No i jak Ty sobie z takim beżowym radzisz…

p.s. facet rozpoznający kolor “beżowy” - zdumiewające…