GRUB, Windows 7, Debian i technokretynka

Witam!

Zgłaszam się jako kretynka z prośbą o łopatologiczną pomoc.
Zakupiłam laptopa z zainstalowanym już Windowsem 7. Jako, że przywykłam do korzystania z dwóch systemów, radośnie dostawiłam sobie do niego Debiana (chyba 8, ale głowy nie dam). Jak zapewne łatwo się domyślić, dostać się do niego nijak nie mogę, bo nie mam skonfigurowanego w tym kierunku GRUBa. Chciałam się za to zabrać, ale wszystkie porady, jakie na ten temat znalazłam dotyczyły konfiguracji GRUBa przy postawieniu Windowsa obok Linuksa, a w moim - odwrotnym - przypadku zdawały się nie mieć żadnego zastosowania. Zachowałam się jak Scarlet O’Hara i stwierdziłam, że “jutro o tym pomyślę”. Z “jutro” zrobiło się kilka miesięcy, i teraz ten Debian już by mi się naprawdę przydał. Pogooglałam i wygląda na to, że albo nie udało mi się znaleźć niczego sensownego, albo jestem zbyt głupia.

Znalazłam np. takie cudo: https://sourceforge.net/projects/grub2win/ ale okazało się, że nie mogę tego zainstalować z powodu języka systemu (niemiecki). Nie, zmiana języka systemowego przy mojej wersji systemu (7 Pro) nie jest problemem trywialnym. Nie wiem zresztą i tak czy rozwiązałoby to mój problem, zamieszczam, żeby się pochwalić, że szukałam.

Bardzo ładnie proszę jakąś uczynną duszę o łopatologiczne wskazówki co robić. Można założyć, że jestem kretynką i o linuksie nie wiem nic (co nie jest do końca zgodne z prawdą, ale powinno ułatwić komunikację).

tl;dr: GRUB, Debian 8(?) obok Windowsa 7, pomocy, proszę.

Laptop z UEFI czy z BIOS?Choć w sumie to bez względu na układ partycji po poprawnej instalacji powinien pojawić się linuksowy bootloader…

Nie prościej powtórzyć instalację Debiana i zobaczyć co się pojawi przy instalacji GRUBa, skoro i tak na nim nie pracowałaś.

Co znaczy “dostawiłam” Debiana? Skopiowałaś partycję roota w nowe miejsce czy instalacja Gruba nie udała się?

O ile jeszcze nie skorzystałaś z porady wszech czasów - czyli reinstalacji - podaj wynik skryptu bootinfoscript:
https://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .